Zümrüd-ü Anka - II

"İnsan için en zor olan şey, her gün insan kalmaktır."

Cengiz AYMATOV

"Dünyada yaratılan her şeyin emrine verildiğini ve yeryüzünde en üstün varlığın kendisi olduğunu fark eden insan, doğal olarak bu ayrıcalığı gönlünce tepe tepe kullanmak ister ve bunu baskın bir hak olarak görmeye başlar... Bu pencereden bakan insan, zaman içinde üstünlüğü sadece doğaya, hayvana, bitkiye karşı değil; kendi türünün teşkil ettiği toplum ve topluluklar arasında da gütmekten geri durmaz."

Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez Hatay'a geldi mi? Şu an Hatay garip kaldı, mahzun kaldı. Ve akabinde Zonguldak'ta benzeri bir konuşma; Sayın Cumhurbaşkanı bunu bir parti genel başkanının siyasi söylemi olarak söylemiyor. Sizin Cumhurbaşkanınız olarak söylüyorum diyor...

Akabinde Malatya ilbayı kendisine durumdan vazife çıkarıyor, 6 Şubat anmalarına 3 günlük yasak getiriyor. Koruyuculuğuna soyunuyor Cumhurbaşkanımızın ihtiyacı varmış düşüncesiyle...

Korku ve acı insani reflekslerdir, acıya saygı duymak da... Acaba bu yasaklar kayıpları anmayı ve onlar için ağlamayı engelleyebildi mi?

"Ey taassuba tutulan, boyuna yerip kınamada, bir de sevgide kalmış kişi!

Akıllıca bir laf söylüyor, iç alemden bahsediyorsan, neden taassuptan dem vurmadasın?

Hilafette kapıp çırpma yok " (Mantık Al Tayr sayfa 31 482 -83- 84 beyitler)

Çünkü peygamber "Benim her dostum parlak bir yıldıza benzer... Yüzyılların hayırlısı benim yaşadığım yüzyıldır. Halkın en iyileri benim dostlarımdır... akrabamdır, beni sevenlerdir." demiştir.

Peki... halkın en iyisi, senin yanında en kötü ise, sana nasıl olur da görüş sahibi denilebilir?

Nasıl reva görürsün, peygamberin dostları haksız bir adamı canla başla kabul etsinler?

Onu peygamberin makamına çıkarsınlar? Bu batıl işi sahabe yapar mı hiç?

Taassup bir görüşe gereğinden fazla bağlanmak, şiddetle savunmak, bağnazlık, fanatik fikirleri ve düşünceleri tehlikeli olarak savunmak değil midir?

HARABAT EHLİNİ HOR GÖRME ŞAKİR

DEFİNEYE MALİK VİRANELER VAR

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri

Osmanlıca bir kelime olan harabat ilk olarak harabe ya da virane anlamlarına gelir, diğer bir anlamı ise Meyhanedir. Harabat

Ehliyse; Kıyıda köşede kalmış, şekilcilikten uzak kimselere denir. Bu kişiler öze önem verir, iyi yaşamaktan ziyade hayatta kalmaya önem veren kişiliklerdir bunlar.

Tıpkı deprem bölgesinde hayatta kalmak için mücadele veren, saygıyı hak eden vatandaşlarımız gibi...

Bir önceki yazımda Arketiplerden bahsederken; kralların, sultanların ve mitolojik tanrıların kapı koruyucusu akrep - insanlar tavrı sergileyip öze saldıranlara cevap harabat ehlinden geldi gecikmeden...

"Oğlum, evladım futbolcu olacağına artist olsaydın" dedi, kendisini koruyucu yerine koyan, geçmişteki icraatına ve birlikte yol yürüdüklerinin ithamlarına aldırmadan...

Çift başlı kartal tavrıyla "Siz kendi halkına ihanet etmiş, kendi partisi tarafından...

mafyavari bir şahsiyetsiniz” diyerek (sosyal medyada detayını okuyabilirsiniz) kehanet bildiren bir elçi gibi, viranelere malik definelerin sesi oldu milli formayı şerefle taşıyan, terleten Gökhan ZAN kardeşimiz …

Bir de gitsinler diye yol gösterdiklerinizden; biz ülkemizde kalacağız asla gitmeyeceğiz demelerine kılavuz bir şarkı sözü ile cevap vermek isterim.

Eski defterleri artık kapatıp,

Bembeyaz bir sayfa açabiliriz.

Yine kanatlanıp mavi göklere,

Güneşli günlere uçabiliriz.

Ben seninle o yıllara o yıllara o yıllara yeniden varım

Ben seninle o yollara o yollara o yollara yeniden varım,

Anka gibi küllerimden küllerimden küllerimden

Tekrar doğarım.

Yeniden varım yeniden varım

Ben yine varım

Yeniden yaparım…

Ülkemin güzel insanlarıyla...

Bilinsin ki aptallaşmanın en kolay yolu merak etmeyi bırakmaktır

(Dr. Anooshirvan MIANDJI)

Not: Yeniden Varım değerli dost Fatih KISAPARMAK'a aittir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Gezer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

28

Fatih Mehmet ÖMÜR - Abim benim yüreğine, kalemine sağlık. Güneşi balçıkla sıvamaya kalkanlar utansın ne diyelim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
27

Davut Sarı - Gün geçtikçe artan bu tehdit dili nereye varacak merak ediyorum. Bu zihniyet devam ettiği sürece yeniden var olmak ne derece mümkün bilmiyorum. Ama asla aptallaşmamak lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
26

Metin Bayrak - Dünya bir han,bizler yolcu.Konarız ,goceriz bu handa.Kimse baki degildir ,geçer gider.Zenginin ardından derler,ne götürdü öbür tarafa?Hele bir de cimri biriyse,neler soylemeyiz ki ardından.Eger,çevrene faydaliysan,insanların gönlünü kazanmissan,derler,ne güzel insandi.

Fakirlik ve zenginlik gonuldedir.

Allah bizleri,iyi anilanlardan nasip etsin.

At ölür meydan kalır,yiğit ölür şan kalır.

Yüreğine sağlık sevgili kardeşim .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
25

Musa Saruhan - Çok akıcı, aydinlatıcı, mükemmel bir yazı. Kalemine, yüreğine sağlık Kardeşim.

Bugün, yarın ve daima insan olarak kalabilmek, merak etme (araştırma) yönumüzün hep diri kalmasi dileği ile.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
24

A. Ulvi VURAL - Kalemine ve yüreğine sağlık güzel kardeşim. "Türk Çernobili" vakasından sonra, bu iki yazı cuk oturmuş. Güzel ülkemin üzerini, sanki, tamamen taassup kataraktı kaplamış, hem de kalın... Sosyal ve milli ameliyat şart.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
23

Mustafa Mengübaş - Sevgili kardeşim, yazının ikinci kısmını yayımlarken, insan olarak kalamayanların sebep olduğu bir felaket daha yaşadık. Cengi Aymatov tek cümlede her şeyi çok güzel özetlemiş. Bu özet Dünyanın sonuna kadar geçerli ” İnsan için en zor olan şey, her gün insan kalmaktır." Bu cümlenin başlangıcındaki “insan için” uyarısı dikkatimi çekti. Zira, tabiatta insan hariç tüm varlıklar, yaratılış amaçlarının aksi davranışta hiçbir zaman bulunmuyor. İnsan hariç.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
22

Yavuz BOZTEPE - Ülkemin güzel insanlarıyla.. Tekrar dogarız inşallah.Biz de varız.Kalemine, yüreğine, emeğine sağlık gardaşım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
21

Gürkan Özensoy - Samimi, dürüst,candan olanlara selam olsun.Ahlaki değerleri olanlara selam olsun ve de siyaseti Ülke için,söylemleri tüm dünyanın refahı için yapanlara selam olsun,eline sağlık saygıdeğer ağabey kıymetli komutanım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
20

Sermet boyacıoğlu - Ellerine sağlık, teşekkürler kardeşim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
19

Selahattin Deniz - Kslemine ve yüregine sağlık korku imparatorluğu oldugu için Aynı zamanda en cok korktugum surekli yalan söyleyen insanlar olmasi hesabiyla fazla yorum yapmayacam.Allaha emanet ol.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
18

Mehmet ÇETİN - Kalemine yüreğine sağlık kardeşim benim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
17

Necdet Ayaz - Yazarı bu güzel, güzel olduğu kadar da anlamlı olan yazısından dolayı kutluyorum. Yazı bana göre ders niteliğindedir. Alınır mı? İşte onu bilmiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
16

Mustafa Namazcı - Bu Dünya herkese yeter.

Yeter ki insan gibi insan olsun.

Senin her zaman karnın doyar.

Yeter ki karnının doğduğu kadar ye...

Ne öteki tarafa birşey götüren var...

Ne de öteki taraftan geri dönen...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
13

Atalay Budak - Kalemine ve yüreğine sağlık. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da olan Economist Intelligence Unit, her yıl düzenli olarak yayınladığı "Küresel Demokrasi Raporu"nun 2024 edisyonunu yayınladı. Birinci olan Norveç, toplamda 9.81 puan alırken Türkiye raporda 4.33 puan alırken hibrit demokrasi ülkeleri arasında yer aldı. Türkiye sıralamada aynı kategoride yer aldığı Kenya, Bosna-Hersek, El Salvador, Guatemala ve Uganda gibi ülkelerin gerisinde kalırken, Nijerya, Angola, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerin ise önünde yer aldı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
12

İbrahim Güven - Bırak aptallaşmayı bir insan merak etmeyi bıraktığı an ölür. Yüzyıllardır insanoğlunu bu noktaya getiren merak duygusudur. Acaba bizim insanlarımız, birazcık olsun merak ediyor mu; başka ülkelerde oy yoksa hizmet de yok diyen cumhurun başı var mı diye???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
11

Sultan SONGUR KURKCU - Yazar ders niteliğinde bir yazı yazmış ama üstüne alan olurmu bilmem. Yine yaralara dokunmuşsun kardeşim. Kalemin güçlü olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
10

KEMAL KIRIKÇI - Dünyada kendi küllerinden Zümrüdüanka gibi doğan, en özel millet bizim milletimizdir büyük ihtimal. Ama Akif'in dediği gibi, " Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın". Küllerimizden bir daha doğarız da, külümüz çıkar mı? onu bilemem. Çünkü insanın külü öldüğünde bu dünyada hoş bir seda bırakanlardır bana göre. Maalesef hoş seda bırakacak devlet adamı sayısı konusunda çoraklaşıyoruz. Son Türk Devletini kuranlara rahmet olsun. Zümrüdüanka yanıyor, kül bırakmadan. Abi kalemine sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
09

Necati erdem - Günaydın yavuz abi kalemine yüregine sağlık süper bir yazı olmuş gönülden kutlarım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
08

Burhanettin Aktı - Umut varız , aynı kararlılıkla merak etmeye , dimdik yürümeye ve haykırmaya devam ediyoruz-edeceğiz . Abim, emeğin için teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
07

Murat GORAL - Deprem bölgesinde bir yıldır yapılanlar, yapılmayanlar...

Son olarak İliç faciası, bu facianın nedenleri, sebep olanları, görmezden gelenleri, çanak tutanları...

Geçtiğimiz günlerde medyada şöyle bir manşet vardı: "Murat Kurum İstanbul için bir şanstır". İliç'teki doğa katliamına izin veren Çed raporunu onaylayan kim? Eski Çevre ve şehircilik bakanı, bugünün Akp İstanbul belediye başkan adayı Murat Kurum.

İnsanda biraz utanma olur, seçmende de biraz akıl...

Fazla söze hacet yok, bilineni tekrarda da mahsur yok. Marabalar ağaya sormuş; "Ağam senin ağalığın ne zaman biter?" Ağadan cevap; SİZİN EŞEKLİĞİNİZ BİTTİĞİ GÜN.

Kalemine kuvvet gakkoş Yavuz abim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
06

Suzan Gezer - Bence hayal kurduğumuz umut ettiğimiz zaman varız her zaman olduğu gibi bir gün ayağa kalkacağımıza bütün yüreğimle inanıyorum kalkmamız gerektiğini biliyorum o Allah kahretsin çok derin uykudayız uyanmamız gerekiyor uyanmamız güneş birgün bizim için doğacak biliyorum inanıyorum güveniyorum kötülüklerin tümünü Allah’a havale ediyorum sevgiyle kal kalemine sağlık teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
05

Gürbüz Bozay - Kalemine, yüreğine sağlık yine çok güzel güncel bir konuya değinmişsin. Yazdıklarının noktasına, virgülüne kadar katılıyorum. Bu toplum bir uykudan uyanır diye bekliyorum. Gelecek günlerimizin daha sağlıklı ve aydınlık günler olması dileğiyle kazasız, belasız bir ömür diliyorum. Selamlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
04

Recep Özgan - Çok güzel bir çıkarımla sonlanmış. Aptallaşmak, merak etmeyi be düşünmeyi bırakmakla gerçekleşir. İşte bizim toplumumuza ve benzeri toplumlara yapılan ve yapılmaya çalışılan şey bu. Merak etme, düşünme, bu dogmayı al işlem tatamdır diyen insanlardan bir toplum yaratma. En güzel kontrol edilecek ve sorunsuz yönetilip, yönlendirilecek bir toplum…..Kalemine sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30
03

Hayati GEDİK - Kalemine ve yüreğine sağlık Yavuz Abim. İyi ki varsın, iyi ki yazıyorsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 08:30