Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen zencefil kullanımı Hindistan ve Çin'de daha yüksek olmasına rağmen tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Isı ve neme bol miktarda ihtiyaç duyan zencefil, ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilerek tedavide alternatif olarak tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Elazığ’da bu sene yaş zencefilin kilosu 300 lira, tozu ve kurusu ise 200 liradan satılıyor.

Elazığ’da koyun ve kuzuların coşkulu buluşması Elazığ’da koyun ve kuzuların coşkulu buluşması

Zencefilin faydaları neler?

24 yıldır Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı’da esnaflık yapan Mustafa Keşen, zencefilin faydalarını sıralayarak; “Kış ayının gelmesiyle de vatandaşlar tarafından talep arttı. Öksürük, nefes darlığı ve mide rahatsızlığı için genelde tüketiyorlar. Sadece bunlara iyi gelmiyor tabi bademcik iltihabı, vücuttaki iltihap birde vücuda zindelik veriyor. Zencefil kusmaya ve mide bulantısına karşı son derece etkilidir, bağışıklık sisteminin güçlendirir, öksürüğü keser, zencefil metabolizmayı hızlandırır ve iştah açar, sindirimi hızlandırır, kas ağrılarını hafifletir, solunum yollarını açar, soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır” dedi.

Zencefil nasıl tüketilir?

Nasıl tüketileceği hakkında bilgiler de veren Keşen; “Zencefili farklı yöntemlerle tüketebilirsiniz. Süte karıştırılabilir aynı şekilde bala da karıştırılıyor. Şekere de karıştıran vatandaşlar var. Kaynatarak da tüketilebildiği gibi tazesi çiğ olarak da tüketilebiliyor. Artık gerisi vatandaşların damak zevkine kalmış” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Beyza Bişkin