Erzincan'da Zekât Bilgilendirme Toplantısı yapıldı Erzincan'da Zekât Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Kentte kar yağmaması, özellikle havaların gündüz sıcak ve güneşli geçmesi en çok küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yaradı. Yetiştiriciler hayvanlarını ahırlardan çıkararak kısa süre önce döndükleri meralarda yeniden otlatıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte hayvanlarını meralara çıkaran yetiştiriciler, akşam güneş batana kadar hayvanlarının karnını dışarıda doyuruyor. Önce ki yıllarda, zemheri soğukların yaşandığını ve kar yağışından dolayı hayvanlarını hiçbir şekilde dışarıya çıkaramadıklarını belirten küçükbaş hayvan yetiştiricileri, şuan için hallerinden memnun olsalar da yaz günlerinde olabilecek kuraklığın da endişesini taşıyor.

Erzincan Merkez Günebakan köyünde uzun yıllardır hayvancılıkla uğraşan Zeki Genç, “Bu sene her sene ki gibi kar yok, soğuk değil. Davarımızı dışarıya çıkarabiliyoruz ve koyunlarımızı otarıyoruz ama böyle giderse yazın da yağışlar olmazsa kuraklık olabilir. Şuan da iyi ama yazın da kuraklık olabilir. Kar ve yağmur yağışını biz de bekliyoruz. Zemheri ayındayız. Normalde bu zamanlar her tarafta kar oluyordu ve buralar hep donuyordu, koyunlarımızı da dışarıya çıkaramıyorduk. Bu sene kar gecikti, yağış olmadı. Allah bütün üreticilerimizin yardımcısı olsun” diye konuştu.

Yemden tasarruf ettiklerini söyleyen bir başka üretici ise, “Yazdan kalma bir hava var. Önceleri bu zamanlar her taraf kardı, buzdu. Hayvanları çıkaramıyorduk. Hayvanlarımızı meraya çıkardık. Bu şekilde samandan, arpadan tasarruf sağlıyoruz. Biz halimizden memnunuz ama yazın kuraklık olacağından korkuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: