Özel Haber: Remziye KÖKBURİ

Zamların dur durak bilmemesi akaryakıt sektöründe de ciddi derecede etkisini göstermeye başladı. Akaryakıt sektöründe bayiler kâr marjlarının düşüklüğünden şikâyetçi ve işlerinin eskisi gibi olmadığını gün geçtikçe daha kötüye gittiklerini açıklayan sektör temsilcileri; “Her akaryakıt istasyonu aynı kazancı sağlayamadığı gibi dolum merkezlerine olan mesafe, yol maliyetleri de zarar üstüne zarar ekliyor. Akaryakıt sektöründe sadece kazanç sağlanıyor gibi bir algı var fakat bu doğru değil. Bizim bir aylık 100 bin TL kazancımız olduğunu düşünürsek; bunun içerisinde dolum merkezinden yapılan taşıma, elektrik, personel maaşları ve daha birçok giderin de göz ardı edilmeden hesaplanması gerekmektedir. Saydığımız giderlerde akaryakıt istasyonlarını ciddi derecede zarar ediyor. Bu şekilde ilerlemesi iflasın eşiğinde olduğumuzu gösterir. Akaryakıt istasyonları batarsa; istihdam da ciddi kayıp olacak. Ekonomik kriz şirketleri art arda iflasa sürükleyecek. Böyle giderse akaryakıt bayileri iflas edecek. Sektöre yönelik düzenleme yapılmaması durumunda yıl sonunda birçok bayinin kapısına kilit vuracağı gerçeği unutulmamalı” dedi.

Sektör temsilcileri düzenleme yapılmazsa yıl sonunda birçok bayinin kapısına kilit vuracağını ya da iflas edeceğini söylüyor. Bayiler gelirlerinin giderlerini karşılamadığını vurgulayarak; “Dolum merkezinden akaryakıt istasyonuna gelene kadar bile zarar ediliyor. Herkes akaryakıt istasyonları çok ciddi derecede para kazanıyor gibi algıya kapılıyor ama işler öyle ilerlemiyor. Bizim dolum merkezinden bayimize getirdiğimiz yakıt taşıma giderlerini bile karşılamıyor” ifadelerini aktardı.

“Akaryakıt istasyonları batarsa; istihdam da ciddi kayıp olacak”

Düşük kâr marjlarıyla faaliyet gösteren akaryakıt bayilerinin, personel, enerji ve genel giderlerinin son dönemde ciddi oranda arttığını söyleyen akaryakıt bayi işletmecileri; “Bunlara göre; nakliye maliyetlerinin artması, kredi kartına ödenen komisyonların yüksekliği, kanun ve yönetmeliklerle getirilen yaptırımlar ile mali yüklerin enflasyon oranında artması da eklenince çok sayıda bayi batma noktasına geliyor. Toplumda akaryakıt bayilerinin tabiri caizse para bastığı yönünde bir düşünce var. Algı çok yanlış akaryakıt istasyonları para basmıyor. Gerçek hiç de düşünüldüğü gibi değil. Yüzlerce akaryakıt bayisi son dönemde artan maliyetler ve düşük kâr marjı nedeniyle zarar ediyor. Elektrik faturasını ve personel maaşını ödeyemeyen bayi kapanma riskiyle karşı karşıya. Birçoğu bulundukları yerlerle özdeşleşen bu köklü işletmelerin kapanması halinde işsizlik ciddi oranda artacak. Akaryakıt istasyonları batarsa; istihdam da ciddi kayıp olacak. Bu gerçeğin farkına varmalıyız” dedi.

“Zam gelse bile zarar ediyoruz”

Akaryakıt bayi işletmecileri sözlerine devam ederek; “Akaryakıt bayilerinden kredi kartı ile yapılan satışlarda bankaların aldığı komisyonlar önemli bir maliyet kalemidir. Kredi kartlarındaki komisyon bayilere yüklenmemeli, kartlı satışla nakit satış birbirinden ayrılıp, iki ayrı fiyat uygulanmalı. Kredi kartı komisyonlarının giderleri ortak payda da buluşmalıdır. Kredi kartlarının ödemelerini dahi bankaya yetiştiremiyoruz. Birçok ödememiz var fakat akaryakıtta gelir karşılamıyor. Zam gelse bile zarar ediyoruz. Zam gelmese indirime düşse bile akaryakıtta sıkıntı oluşturuyor. Zararına depomuzu boşaltıyoruz. Bir TL’lik indirim dahi akaryakıt istasyonları için sıkıntı. Birde akaryakıt merkezlerinde market giderleri, elektrik giderleri dahi çok büyük rakamlara denk geliyor” şeklinde konuştu.