YUSUF ZİYA PAŞA ÇEŞMESİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YUSUF ZİYA PAŞA ÇEŞMESİ

Bu haber 30 Mart 2020 - 7:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sizlere bu hafta İstanbul Çengelköy’de bulunan, uzun yıllar Keban’da maden eminliği yapmış, ünlü sadrazamlarından Yusuf Ziya Paşa’nın İstanbul’da yaptırdığı onun adını taşıyan  çeşmeden söz etmek istiyorum. Aslında bu yapıtın, Keban’da görev almış ve sadrazamlık yapmış, Mısır seferinde Napolyon’u yenerek “Mısır Fatihi” unvanını da almış olan Yusuf Ziya Paşa’nın yaptırdığı bir çeşme olup olmadığı da tartışma konusudur.

1279 (1863 M.) Boğaziçi, Çengelköyündeki harap hamam köşesinde, mamurdur. İlk banisi Yusuf Ziya Paşa tarafından merhume hareminin adına yaptırılmış, zaman geçerek mecrası bozulduğundan muattal kalmış, Ayyad zade adında bir hayır sahibi tarafından da yeni bir mecra açtırılarak ihya edilmiş ve Mahmut Paşa namında üçüncü hayırsever bu tarihte imar eylemiştir. Mermer kaplamadır. Ayna taşının iki tarafına geniş ve düz iki mermer sütun ve bunun üzerine üç kıtalık kitabe taşı, en üste de üçgen bir başlık ve içinde etrafı dallarla süslenmiş ve üstü sıvanmış bir tura konulmuştur. Kitabenin iki tarafında birer hilâl ile sekizer köşeli birer yıldız şekli mahkûktür. Kitabede şu tarih beyit bulunmaktadır:

Yusuf Ziya Paşa Çeşmesi

Yûsuf (Ziya) Pâşâ meğer etmiş bu mevkiden güzer

 Kalsın diye bir nev-eser sarf eylemiş nakd-i revân

Menkûhesi merhumeyi yâd ile ol ma’sûmeyi

Bu çeşrrie-i ma’lûmeyi etmiş bina ol nüktedân

Bir nice müddetten beri gayra geçip mecrâlan

Varhkdan olmuştu berî mânend-i beyt-i şâirân

Ayyâdzâde pür-sehâ kıldı yeni başdan bina

Mecrâ-yı dîğerden ana eski suyun etdi revân

Bunda sigar ile kibar içdikçe su leyi ü Nehâr

Etsin du’â-yı bî-şümâr eshâb-ı hayra ân-be-ân

İnci gibi nazm eyledim târîh-i dil-cûsun Fatîn

Mahmûd Pâşâ hayrıdır bu çeşme-i âb-ı revân715

1279 (1863 M.)

Adsız

Sizlere yukarıda söz ettiğim çeşmenin bir resmini sunuyor ve saygı ve sevgilerimi sunuyorum…

Cem Bayındır
Cem Bayındırbayindircem@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.