YUKARI TÜKÜRSEN BIYIK, AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YUKARI TÜKÜRSEN BIYIK, AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL!

Bu haber 09 Ocak 2020 - 8:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hem işçinin hem de işverenlerin merakla beklediği 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarı geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan resmi rakamlara göre brüt asgari ücret 2.943TL oldu. Yani bekâr bir işçinin eline 2020 yılında net olarak 2.324,70TL geçecek. Açıklanan bu rakamlarla birlikte asgari ücrete %15,03 oranında zam yapılmış oldu. İşçiler yapılan bu zammı yetersiz bulurken, işverenler ise artan maliyetler yüzünden istihdam güçlerinin azalacak olmalarından şikâyetçi. Hâl böyleyken bu durum “yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal’ dedirtiyor.

Açıklanan bu rakamların işçileri neden memnun etmediği ile başlayalım. Çünkü yapılan ve yapılacak olan zamlar, ayrıca kurlardaki artışın devam etmesi, enflasyon rakamlarının gerçek piyasada daha yüksek oluşu ve buna bağlı olarak alım gücünün giderek azalması yapılan zammın daha cebe girmeden eriyeceğini gösteriyor. Fakat asgari ücret açıklanırken bakanlık işçiyi enflasyona ezdirmediklerini söyledi. Zira 2019 yılında enflasyonun yıllık bazda artışı %11,84 oranında gerçekleşti. Yani yapılan %15,03 oranında ki zam enflasyon rakamlarının üstünde. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığına göre son 17 yılda enflasyon %344 artarken, asgari ücret %770 oranında artmış.

Rakamlar böyleyken nasıl oluyor da hala vatandaş zamlardan memnun olmuyor? Ya da rakamlar bize yalan mı söylüyor?

O zaman işin birde başka bir boyutu olan açlık ve yoksulluk sınırlarındaki rakamlar ne söylüyor ona da bakalım. Açıklanan son rakamlara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için aylık 2 bin 178 liralık harcama yapması gerekiyor. Yoksulluk sınırının ise 7 bin 532 lira olduğu belirtildi. Bu duruma göre ise resmi enflasyon son 17 yılda %344 artarken açlık sınırı da yaklaşık %580 oranında artış gösterdi. Bir tarafta enflasyona ezilmemiş bir zam görünürken, diğer tarafta ise açlık sınırına yenik düşmüş rakamlar görünüyor.

Olaylar işçi tarafında bu durumdayken, işverenler açısından nasıl göründüğüne gelince; zira maaşı ile neredeyse açlık sınırında olan işçiler harcamalarını kısıyor, piyasada durgunluk olunca işveren iş yapamıyor ve artan işçi maliyetleri işverenin istihdam etme gücünü azaltırken, işsizlik ve kayıt dışı çalışmanın artışına sebep oluyor.

Asgari ücret 8 milyon çalışanın yanı sıra bu çalışanların istihdamını sağlayan işverenleri de yakından ilgilendiriyor. Artan rakamlarla birlikte işçilerin işverenlere maliyetleri de artmış oluyor. Bir tarafta zamdan memnun olmayan işçiler, diğer tarafta ise artan maliyetlerden dolayı şikâyetçi olan işverenler bulunuyor. Hâl böyle olunca da ne alan memnun olmuş oluyor ne de veren.

Bu kısır döngü böyle devam etmemeli. Rakamlara, ya da başka parametrelere bakıp kendi kendimizi kandırmaktan vazgeçip gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor. Sağımızda solumuzda ne olsa vatandaşın cebini etkiliyor. Ekonomimizin gücünden sürekli bahsediyoruz fakat en ufak bir sarsıntı yıkım etkisi yaratıyor. Rakamlar maalesef karın doyurmuyor,  ülkede insanlar açlıktan intihar ediyor.

Tüm bu sorunların çözümü aslında dışa bağımlılığın azalması ve bitmesinden geçiyor. Zira geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli otomobil örneğinde de olduğu gibi bu tip hamlelerimizin gecikmeden hayat bulması gerekir. Hayatlarımızda vazgeçilmez olan bu tip katma değeri yüksek malların ülkemizde üretilmesi ülke ekonomisini daha da geliştireceği gibi vatandaşın bu malları daha ucuza elde etmesini sağlayacaktır. Ayrıca diğer temel tarım ürünleri ve hayvancılıkta da yerli üretimi teşvik edici politikalar izlenmeli, bu tip ürünlerde dışa bağlı kalmayı asla kabul etmemeliyiz.

 

 

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.