13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri nefes nefese geçti. Seçimlerin oy sayımı 15 Mayıs Pazartesi günü ancak şekillenebildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener; oy kullanan seçmenlerin adeta dört gözle beklediği kesin olmayan sonuçlara açıklık getirerek; 13 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 28 Mayıs Pazar günü yeniden gerçekleşeceğini ifade etti. Seçmenin %50+1 oyunu alamayan Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Erdoğan’ın en yakın rakibi Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha seçmenlerin oyuna talip olacak haliyle seçmen de bir kez daha sandık yolunu tutmak zorunda kalacak.

Haber: Kübra TÜRKAN

14 Mayıs Pazar Günü seçmenler sandığa adeta akın ederek hem 28. Dönem Elazığ Milletvekili Seçimleri için hem de 13. Cumhurbaşkanı Seçimlerinde oy verme işlemi gerçekleştirdi. Sandıklar açılır açılmaz oy sayım işlemi gerçekleştirildi gerçekleşmesine ve TBMM’ye giden 28. Dönem Milletvekilleri de kesin olmayan sonuçlara rağmen netleşti. Ancak 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde oy sayım işlemi 15 Mayıs Pazartesini gösterdiğinde şekillenebildi. 13. Cumhurbaşkanlığı Adaylığı için yarışan isimlerden %50’nin üzerinde oy alan bir aday olmadı. Yurt dışı oyları eklenince adaylardan biri %50’nin üzerinde bir oya ulaşamadı.

Seçmenin dört gözle beklediği açıklama 15 mayıs tarihinde yapıldı

Konuya ilişkin Dün de YSK Başkanı Ahmet Yener’den bir açıklama geldi. Başkan Yener; 13. Cumhurbaşkanı olmak adına yarışan adaylardan birinin  %50+1 oya erişemediğini belirterek, seçimlerin 28 Mayıs Pazar günü yapılacağını ifade etti. Yener’in açıklamasından da hareketle seçmenlere kısa bir süre sonra yeniden sandık yolu görülmüş oldu.

“13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. Tura kaldı”

Başkan Yener kesin olmayan sonuçları aktardığının altını çizerek; “Yurt içi sandık sayısı yüzde 100 oranında açılmış olup seçimlere yurt içi katılım oranı yüzde 88,92 olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışında ise sandığa ilgi yüzde 52,69 oranında oldu” dedi. Yurt dışında veri girişinin devam ettiğini aktaran Yener; “ Yurt dışında; 35 bin 874 oy bulunmaktadır. Şu anda kesin olmayan geçici sonuçlara göre Sayın Erdoğan'ın yüzde 49,51 Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44,88 Sinan Oğan'ın yüzde 5,17 Muharrem İnce'nin yüzde 0,44 oy aldığı görülmüştür. 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir” diyerek saatler sonra seçmeni bilgilendirdi.