YÖNETİŞEBİLECEK MİYİZ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YÖNETİŞEBİLECEK MİYİZ?

Bu haber 27 Eylül 2019 - 7:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yönetişim, klasik yönetim kavramına postmodern bir darbe niteliğinde siyasetimize aks etmiş durumda. Bozkırdaki atalarımızdan cumhuriyet kurulana hatta ve hatta demokrasi sisteminin toprağı çatlatırcasına filizlenmeye başlamasına kadar yönetilmekle müşerref olan aziz milletimiz, artık yönetişim kavramını adeta bir kasnağa nakış gibi hayatınahiç sökülmemek üzere işlemiştir. Öyle ki bu kavramı abartıp kendini devlet zannedenlere bile rastlamak mümkündür.

Özellikle Baltık ülkelerinde sıkça ve detaylıca baş göstermeye başlayan bu terim, yönetime ek olarak sivil toplum kuruluşlarının, baskı-çıkar gruplarının, sendikaların ve bilimum aklını peynir ekmekle yemiş vatandaşın bir şekilde devletin yönetimine karışması olarak anlaşılmış ve doğal olarak halk da anladığı gibi bu gruplardan medet ummuştur. Dikkat ederseniz “devlet” dedim “hükümet” demedim. Çünkü hükümetler gelip geçicidir fakat bizim aklını peynir ekmekle yemişler çağlara hükmedenlerdir. Hepsi birer “ak saçlı”dır. Nihayetinde başımıza örülmüş olan son çorap, yani Fetullahçı Terör Örgütü de yine bu kavramın yanlış lanse edilmesinin sebeplerindendir. Evet tüm bunlar yanlış olan sistemden ve yanlış olan sistemin eksik anladığımız terimlerdendir.

Tarihi itibariyle onlarca destan yazmış olan milletimizin komplo teorilerine olan zaafiyeti her zaman beni meraklandırmıştır ve dinlemeye meylettirmiştir. Hiçbir zaman ciddiye alamasam bile. Çünkü bu teorileri üreten ve inanan insanların çoklu perspektif yönü olan insanlar olduğuna inanıyorum. Çok saf olmaları dışında tabii ki… Bu yönetişim çorbasında da birçok komplo teorisi duymak, yine sırlı bir kapıyı aralamaya çalışan milletimizin vazgeçilmezleri arasında olmaya başladı.

Konunun özünden çıkmak istemediğimden tekrar yönetişim mevzusuna döneyim kıymetli okuyucu. Bu satırları okumaya devam etmeden önce bir iki dakika duraksayıp benim için, ‘’yönetişim’’in ne olduğu bir düşünür müsün?

Evet bende öyle düşünüyorum: Halkın yönetime dahil olması yani demokrasinin en son boyutu olarak görülen sistem. Fakat bu iş için eğer gerekli tüzükler oluşturulmazsa memleket olarak daha önce olduğu gibi sürekli farklı gruplar elinden yönetileceğiz. Yani eğer bu yönetişimi gerçekleştirmek isteyen bir çıkar grubu ipleri eline alırsa mecburen onların iplerine sarılmak zorunda kalacağız. Yine Allah’ın ipine değilde birilerinin ipine sımsıkı sarılacağız anlaşılan. Tehlikenin farkında mısınız?

Yönetişimi sağlıklı bir şekilde hayata geçirebilmek için öncelikle insanların bir miktar saraylılaşması lazım. Yani eğitilmesi. Zaten bu dünyaya öğrenmek için gelmedik mi biz? Hem saraylı olmayıp da ne yapacağız?

Eğer gerçekten birilerine aklını kiraya vermemiş ve kendini geliştirmiş bir toplum olabilirsek ancak yönetişim kavramının mahiyetini çözebilir ve uyum sağlayabiliriz. Yoksa hep bir yerleri yarım kalacaktır. Bu tıpkı çocuğa boş biberon vermeye benzer. Çocuk kanar ama beslenmez. Beslenmezse büyüyemez.

Tabi bu sistemin ülkemizde çok sağlıklı bir şekilde ilerlemeyememesinin ikinci bir sebebi de nüfusumuz. Eğer hızla büyüyen ya da zaten çok olan bir nüfusumuz olmasaydı bizlerde İsviçre gibi çok muhteşem bir referandum sistemine tabi olabilirdik. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte tek tıkla kanunlar çıkartabilirdik. Bu konudaki özeleştirimiz olmayacak sanmayın: Hem nüfus fazla hem de zeki insan çok olunca bunların hiçbirini beceremeyeceğiz. İdeolojiden kopup politikaya yönelen parti ve yandaşları sistemi ile dünyanın anlam ve önemine değil, paranın anlam ve önemine vakıf olacağız.(Acaba merkantilistleşiyor muyuz?) Düşüncelerimizin yerini alan konformizm tutkumuz bizleri dünyaya tutsak kılacak ve inorganik toplumlar yetiştirmemize sebep olacaktır. Bu sayede de yönetişemeyeceğimiz için bu kavramın çok büyülü bir tavrı kalmayacaktır. Doğal olarak sistem içerisine yerleştiremeyeceğiz.

Çok soru sorduğumun farkındayım ama son bir soru sormak istiyorum. Yönetiştirebileceklerimizden misiniz yoksa yönetiştiremiyeceklerimizden misiniz? Ya da: Bu demokrasiyi yönetiştirsekde mi uygulasak yoksa yönetiştirmesekde mi uygulasak?

 

M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergenmhamzaergen@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.