Yıldız: STK’ler ortak akıl diyerek, birkaç kişinin aklıyla hareket etmemeli! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Yıldız: STK’ler ortak akıl diyerek, birkaç kişinin aklıyla hareket etmemeli!

Bu haber 20 Eylül 2019 - 18:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ÜLKÜ – TEK Başkanı aynı zamanda Elazığ Şehir Meclisi Geçici Sözcüsü Turan Yıldız ile hem STK’leri  hem de ilimizi konuştuk. Başkan Yıldız, kentimizde plansızlığın çok büyük bir mesele olduğunu öne sürerek, STK’lerin ortak akıl diyerek sadece birkaç kişinin aklı ile hareket etmesinin de yanlışlığından bahsederek, siyasilerin bazı STK’leri tanımadığını bile aktardı. Ayrıca Başkan Yıldız, “STK’lerin amacı çok sesli ve güçlü bir orkestra oluşturmak olmalı” dedi.

 

 

Röportaj : Kübra TÜRKAN

ÜLKÜ- TEK Başkanı ve Elazığ Şehir Meclisi Geçici Sözcüsü Turan Yıldız ile son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Yıldız ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizin detayları ise şöyle…

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Annem ve babam Elazığ doğumlu. Babam  devlet memuru olduğu için ben 1975’te Bingöl’de dünyaya geldim. Daha sonra; ilkokula Elazığ’da başladım ilkokul 3. sınıftayken babamın tayini Malatya’ya çıktı ve Ortaöğrenimimi Malatya’da tamamladım. Şöyle belirteyim. Üç fakülte bitirdim. Yapı Öğretmenliği, Elektrik, Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerini tamamladım. Aynı zamanda İnşaat Mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimimi de tamamladım. Hem Türk Tarım- Orman- Sen’de başkan yardımcısıyım hem ÜLKÜ- TEK Elazığ Şube Başkanlığını üstlenmiş durumdayım. Bunların yanı sıra Elazığ Şehir Meclisi Geçici Dönem Sözcülüğünü de yapmaktayım. Üç ulusal dördü ise uluslararası olmak üzere yedi yayınım var. Uluslararası sempozyumlarda çeşitli sunumlarım var. Eğitim ve öğretim alanında bir hayli aktifim.

Kısa bir şekilde ÜLKÜ- TEK’ten bahseder misiniz?

ÜLKÜ- TEK 1973 yılında Ankara Merkezli olarak kurulmuş Ülkücü Teknik Elamanlar Derneğidir. Kuruluş gayesi aslında şöyle; şimdi ülkücü gençlerimiz, ülkü ocaklarımızda pişiyor ama belirli bir yaşa geldikten sonra ülkü ocaklarına gitmek pekte mümkün olmuyor. O eksikliği gidermek adına teknik elemanları bir alanda buluşturmak istedik. Aynı görüşleri sahip insanların kaynaşma ruhu devam etsin isteğinden yola çıkmıştır. Derneğimiz ülkemizin en köklü derneklerinden biridir. Kuruluş gayesi de faaliyet gösterdiği yerde;  teknik meseleler milliyetçi bir gözle bakarak, alternatif çözüm önerileri sunmaktır. Bunları da kamuoyu ile paylaşmak istemekteyiz. Üyeler arası dayanışmayı da sağlayarak, teknik eğitimler düzenlemekteyiz.

“BİZİ PAYDAŞ GÖRSÜNLER İSTEMEKTEYİZ!”

Ortaya koyduğumuz hiçbir hizmetten de maddi bir karşılık beklemiyoruz. Tamamen kamu yararına çalışıyoruz. Elazığ ÜLKÜ- TEK için ‘ Buradayız, hazırız’ şeklinde bir de sloganımız var. Yerel yönetimlerimizde mühendis sıkıntısı olabiliyor. Özellikle ilçelerimizde biz ücretsiz bir şekilde size yol gösterim siz ister değerlendirin ister değerlendirmeyiniz. Demekteyiz. Biz istiyoruz ki bizi paydaş görsünler ama bu pek mümkün olmuyor.

ÜLKÜ- TEK’in Elazığ Şube Başkanlığı görevini ne zamandan beri yürütüyorsunuz? Hiç projelerinizle katkı sunduğunuz bir belediye oldu mu?

“ÇALIŞMALARIMIZ SES GETİRİYOR”

12 mayıstan beri olağanüstü genel kurula tek aday ve tek liste olarak girdik ve hemen göreve başladık. 85 üyemiz var. Üye profilimiz oldukça seçkin insanlardan oluşuyor. Üyelerimiz mimar, mühendisler, teknikerler ve teknisyenlerden oluşmakta. Akademik kariyeri yüksek kişilerde aramızda. Bizim dernek kadar teknik becerisi yüksek kişilerden oluşan bir teşkilatlanma yok. Fırat Üniversitesini ve Mimarlar Odasını saymazsak… Sadece Maden’deki heyelan riski ile ilgili teknik bir rapor hazırladık. Maden Belediye Başkanı bu konuda bir ricada bulunmuştu. Hatta hazırladığımız raporu Ankara’ya MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye MHP İl Başkanı Semih Işıkver ile Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz birlikte sundular. Bahçeli de bu raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu ve 1150 Sayılı yasa ile Cami Kebir Mahallesi riskli alan ilan edildi. Bu başarıda ÜLKÜ- TEK’in çalışması kesinlikle yadsınamaz. Çalışma ortaya koyduğumuz takdirde böyle ses getirebiliyoruz.

İlimizde çok fazla sayıda STK var ve bu STK’lerin birçoğu etkili değil. Birçok STK yönetiminde olan birisiniz sizce ilimizdeki STK’lerin durumu nedir?

“ORTAK AKIL DİYEREK BİR KAÇ KİŞİNİN AKLIYLA HAREKET ETMEYELİM!”

İlimizdeki STK’leri üçe ayırıyorum ben. Birisi bizler gibi gerçekten ülkenin şehrin ve insanların dertleri ile ilgilenip buna çözüm sunmak istiyor.  Kimi sadece kendi PR çalışmalarını yürütmek için kurduğu ve oradan rant devşirmek isteyen STK’ler var. Kimisi ise iktidara yakın, mevki makam ve ihale arzusunda olan kişilerin kurdukları var. İnşallah ilk olarak kurduğumuz STK’lerin sayısını arttırmış olur ve diğerlerini de azaltmış oluruz. Şöyle söyleyebilirim. Mesela bizler tekrardan Ortak Akıl Platformunu ayağa kaldırdık. Amacımız çok seslilik oluşturmak. Güçlü bir orkestra oluşturalım. Ortak akıldan bahsedip birkaç kişinin aklı ile hareket etmeliyim. Başka platformlarda var ortak akıl platformumuza benzeyen birkaç STK var ama burada birkaç kişinin sesi çıkıyor. Bu konuda Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na da bir çağrıda bulunuyor. Yerli ve milli olan ülkücü STK’lerin de bu konseylere davet edilmesini istiyorum. Dahil edilmezse bu konseyin kenti temsil ettiğini söylemek mümkün olmaz. Sadece bir toplantı ve ziyaretler gerçekleşir fotoğraflar çekilir ama Elazığ’a bir katkı verilmiş olmaz.

Siyasiler ve STK’ler arasında bir kopukluk olduğu da aktarılıyor ve bu nedenle kente gerekli katkının sunulmadığı da söyleniyor. Sizler buna katılıyor musunuz?

“SİYASİLERİN BİZLERİ TANIMADIĞINI BİLE DÜŞÜNÜYORUM”

Siyasilerin bizleri tanımadığını bile düşünüyorum. Ülkü- TEK olarak siyaset ile bir işimiz yok. Teknik meselelere odaklandık.   Ama ben hiç bir milletvekilimizin şöyle bir çalışmanız var gelin sizin önünüze açayım dediğini görmedik. Özveri ile şehre katkı sunmak istediğimizi basın yolu ile ilan ettik ama kimseden bir dönüş alamadık.

İlimize baktığınızda ilimizin en temel sorunu ne sizce? Bu sorunları nasıl önleyebiliriz?

“PLANSIZLIK ÇOK BÜYÜK MESELE!”

Herkesin dillendirdiği kronikleşen; Uluova, Kuzova Sulama Projelerimiz var. Akıbeti meçhul artık ne olduğunu da bilemiyoruz. Çünkü bir bilgiye de sahip değiliz. Bilgi de verilmiyor. Şeffaf bir durum ortada yok. Bitmesi için ne kadar ödenek gerekiyor? İnşaatın bitmesine ne kadar var? Bunların kente zararı ne oldu? Bitince faydası ne olacak? Bunlara dair önümüze bir tablo konulsa daha rahat fikir beyan edebiliriz. İlimizin birde çok büyük bir imar problemi var. Büyük bir alt yapı ve ulaşım problemi var. Problemler saymakla bitmez. Maalesef ilimizi yönetenler yıllarca rutin işleri yaparak, yapılması gereken yatırımları yapmamışlar. Bu şehrimiz adına üzücü bir durum.  İmarda mesela her gün Hazar Dağlı kavşağında 27 katlı iki bina var. Sadece ilk yapıldığı zaman şöyle bir yorumda bulunmuştum. Buradaki dairelerin her birinde 2 araç olsa trafiğe 216 araç daha dahil olacak. Bu kavşaktan bu araçlar geçecek. Buraya ruhsat verildiği için bunlar düşünüldü mü? 27 katta uzanan itfaiye aracınız var mı yoksa buraya ruhsat vermek bir cinayettir demiştim. Kaldırıma çıkan yollar. Plansızlık çok büyük mesele. Merkezde çözmek zor ama yeni yerleşim sahaları açıldıkça bunlar düzeltilebilir.

Bu keyifli söyleşi için teşekkür ederim son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“REFERANS NOKTASINA KAMU YARARI OTURTULMALI!”

Sesimizi duyurduğunuz için sizlere ve gazeteniz Fırat’a teşekkür ederiz. Kurum ve kuruluşlar olarak yapılacak olan tüm işlerde referans noktasında lütfen kamu yararı oturtulsun. Rant ya da farklılıklar oturtulmasın.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.