Uzun uzadıya cümleler kurabileceğim fakat kelimelerimin yetersiz kalacağını düşündüğüm yetişmek! Nereye varsak kime gitsek eksik kalacağımızı bildiğimiz yetişmek!

Merhabalar, bu hafta köşemde “Yetişmek!” üzerine birkaç kelam etmek istedim. Ah yetişmek! Türkçe’de başka anlamları da olmasına rağmen ben bugün çok bildiğimiz aslında içimizi yaralayan anlamı üzerine konuşmak istedim. Hani şair diyor ya “Herkese yetişir kendine geç kalırsın!” işte tam olarak şairin söylediği noktadayız. Mütemadiyen bir şeylere yetişmeye çalışıp aslında hiçbir yere varamayışımızın telaşı var üzerimizde. Sürekli bir telaş, bir şeylerin peşinden koşup yakalamaya çalışıyoruz fakat hiçbir yere tutunamıyoruz. Neye elimizi atsak elimizde kalır deriz ya öyle bir şey işte yaşadıklarımız.

Yetişmek için mücadeleler verip varmaya çalıştığımız ne varsa sanki çok uzaklara gidip bizden ötelerde kalıyor. Belki de yanlış bir yolda istikamet belirttiğimiz içindir kim bilir. Belki de bazı şeyler nasibimizde olmadığı içindir. Kimi zaman herkese yetişeyim; kim aman dediyse merhem olayım derken kendimizi yitirdiğimizi fark edemiyoruz. Parçalanıp bölünüp kendimize yetemez hale geliyoruz. Geride bir biz kalıyoruz bir de yürekteki yüklerimiz. Pişmanlıklarımız oluyor yetişmek isteyip de yetişemediklerimize ahlarımız oluyor bir daha yetişemeyecek olduklarımıza. Geride bir pişmanlık sözleri kalıyor bir de ahlarımız.  Şairin de dediği gibi;

Pişmanlık ve hüzün hep yığın yığın

Bütün varlığımdan soyuluyorum

Ortasında kaldım bir bataklığın

Kurtarın dostlarım, boğuluyorum

Pişmanlık ve hüzün hep yığın yığın

Bahçesi harabe tüm insanlığın!

Biz ki harabe bir dünyanın bir insanlık noksanının ortasında kendimizi arayıp aslolana yetişmeye çalışıyoruz. Debelendikçe batıyoruz. Bir yetişmek arzusudur sarmış bizi. Varmaktır muradımız yetişmektir muradımız biliyoruz.

Evvel Hak olandır muradımız aslında çok iyi biliyoruz fakat yetişemiyoruz. Bin parçaya bölündüğümüz şu alemde gerçek olanı göremiyoruz. Bir dursak bir görsek Hak olanı kavrayabilsek bu yetişmek neredir nicedir bileceğiz. Dünyalık heveslerin gelip geçici varmaların anlamsız olduğunu göreceğiz ah bir bilsek ah bir bilsek!

Sözlerimi bitirmeden evvel kendine geç kalan herkesi, hak olana varmaya çalışan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Dilerim ki Hak olana yetişmek bize istikamet olsun!

Kalın sağlıcakla!