Otomobil fiyatları yedi aydır geriliyor Otomobil fiyatları yedi aydır geriliyor

Büyük umutlar ve bekleyişlerle yeni yıla girerken zamların art arda gelmesiyle birlikte düşünülenler hiçte umulduğu gibi olmadı. Esnafın tedarikçilerinden zamlı aldıklarının yanı sıra satışlarına da zammı yansıtması geçtiğimiz yıldaki tabloyu bu yılda göreceğiz gibi görünüyor.

“Yeni yıla girmeden de zamların geleceği belliydi”

Fiyatların belirsizliğini koruduğunu ve yeni gelecek olan zamlarla nasıl bir yol izleyeceğini bilmediğini söyleyen Esnaf Özcan Gülten; “Yeni yılın ilk gününden itibaren muammadayız. İyi olması yönünde temennide bulunmayı isterdim. Fakat görünen tablo yeni yılda da birçok şey değişmeyecek. Zamlar zaten sürekli geliyor. Yeni yılda da geçtiğimiz yılda olduğu gibi zamlar kaçınılmaz. Bu durum içerisinde esnaf olarak bizler beklemeyi sürdürüyoruz. Yeni yıla girmeden de zamların geleceği belliydi aslında. Yeni yıl şaşırtmadı. Tedarikçilerimiz zam yapamaya başlayınca bizde zam yapmak zorunda kalıyoruz. Aldığımız ürünlerin satış aşamasında fiyat farkı olması kaçınılmaz olacak. Kâr payını da geçtik artık aldığımız paranın kazancı çıksa dahi yeter. Zamlı aldığımız ürünlere zam yapıyoruz ama zamlı almadıysak aynı şekilde devam ediyoruz. Vatandaşta bizim gibi muammada. Acaba zam gelecek mi? Gelmeyecek mi? Diyerek günleri geçiştiriyoruz” ifadelerini aktardı.

“Zamsız bir yıl olmasını çok isterdik”

Yeni yılın ilk gününde esnafın da vatandaşın da halinin ortada olduğunu söyleyen esnaf Taha Orhan; “Esnafın durumu stabil halini koruyor. Aynı şekilde vatandaşların alım gücü yeni yılın gelmesiyle de değişmedi. Bizim de satışlarımıza gelecek olan zamlar da olacak çünkü esnafta zamlı alıyor. Güne başladığımız andan itibaren zam beklentisiyle bekleyiş içerisindeyiz.  Vatandaşın alım gücü ciddi şekilde azalmaya başladı. Eskiden esnafın dükkanları doluydu şimdi ise gün içerisinde rakam belirgin olacak şekilde düşüş sergiledi. İşverenin durumu da iyiye değil kötüye gidiyor. Her esnafta mutlaka çalışan bir kesim var. Çalışanın maaşı, sigortası maliyetler harcamalar belli. Çalışanlarını çıkarma yoluna giden esnaf mecbur kalıyor. Alım gücü düşük vatandaş istediğini bizden bulamıyor bizde tedarikçilerimizden zamlı alıyoruz. Bir zincir gibi zamlar birbirinin devamı niteliğinde. Zamsız bir yıl olmasını çok isterdik. Fakat umduğumuz şeyler yılın ilk gününden itibaren hayal oldu. Esnaf önünü göremiyor vatandaş umduğunu bulamıyor. Zamlara alıştık fakat artık bizi de vatandaşı da zamlar yoruyor. Bu durum içerisinde iki taraflı kaldık durduk. Eskiden bir kilo alınan herhangi bir şeyi vatandaş şimdi yarı yarıya düşürdü” dedi.

“Yapılan zamlar noktasında devletimizin kontrolü sağlaması gerekir”

Yılın ilk gününe esnafın zamlarla başladığını söyleyen Kapalı Çarşı Esnaf Dernek Başkanı Hasbi Yargıç Demir; “Esnafın zamlarla başlamasının nedeni anında toptancının yaptığı zamlardan dolayı. Bizde istemeyiz sürekli zamlarla boğuşmayı fakat mecburen bizim aldığımızda bize zamlı geldiği için bizde zam yapmak durumunda kalıyoruz. Esnafın karı bellidir yüzde otuzdur. Ekstradan esnafın ekleyeceği bir şey yoktur. Normalde yıl başında asgari ücretin belirlenmesinin sonucunda zamlar art arda geliyor. Yapılan zamların neye göre yapıldığını devlet tarafından denetime alınması gerekiyor. Denetim olması gerekiyor. Esnaf olarak biz alıcı olarak vatandaş sıkıntıya giriyoruz. Yapılan zamlar noktasında devletimizin kontrolü sağlaması gerekir. Bir yılda iki defa zam gelmesi normal ama neye göre geliyor? Bunların hepsinin sıkı bir denetimden geçmesi gerekiyor. Bir yılda dört defa ürüne zam gelmez. Ara transferdeki hacim önemli. Köylüden çıkan mal 50 TL’den çıkıyorsa bize yetişene kadar 200 TL oluyor. Bu transferlerin oluş aşaması çok önemli. Bu hususta da fiyatların ateş pahası olmaması için devletimiz denetim mekanizmasını artırmalı” ifadelerine yer verdi.

“Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da zamlar birbirini takip eder”

Zamlar elbette olacak fakat 2023 yılında olduğu gibi ilerleyecek olduğunu ifade eden esnaf Ahmet Emir; “Yeni yılın ilk gününden itibaren ve asgari ücretin artışıyla birlikte zamlar 2023 yılında olduğu gibi devam edecektir. Fakat ben zamların büyük bir oranda olacağını düşünmüyorum. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da zamlar birbirini takip eder” ifadelerini aktardı.

Editör: Haber Merkezi