Yeni kelimesi her şey için bir başlangıç ifadesidir. Yeni bir gün, yeni bir hafta, yeni bir ay ve yeni bir yıl… Bunların içinde en umut verici olanı sanırım yeni bir yıldır. 

Geçtiğimiz yılı; dünyamız, ülkemiz ve kendi iç dünyamıza bakan yönüyle değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Bazı yıllar vardır ki unutmak mümkün değildir. Hatta bazı yılları yaşamamış dahi olsak bizdeki anlamı çok derindir.  2023 denince asrın felâketini düşünmemek, o üzüntüyü tekrar tekrar yaşamamak mümkün değil. Tarihe baktığımızda da aklımızda yer eden bazı yıllar vardır. Öyle yıllar vardır ki bir milletin geleceğini tayin eder. Bazı yıllar da vardır, bir insanın kendi hayatı için dönüm noktasıdır. Yılları ve anlamlarını bir kenara bırakacak olursak her zaman yeni bir yıl yeni ümitler ve alınan kararlar demektir. Hâlâ daha ajanda tutan bir insan olarak 2024 için ajandama düşeceğim bazı notlarım var elbet.

Her yeni yıl, yeni kararlar almaya çalışır bir önceki yılın hayatıma farklılıklar katıp katmadığına kafa yorarım. 2024’ü de daha verimli ve daha güzel geçirebilmek en büyük dileğim. 

2024’e girdiğimiz şu günlerde ajandama şu notları düştüm.  

Doğanın sesine hep kulak ver!

“Her yeni yıl bizim için bir sürprizdir.

Bir bakarız, bir kuşun kendine özgü sesini neredeyse unutmuşuzdur ve tekrar duyduğumuzda bir düşü hatırlar gibi hatırlarız. Bize önceki bir var oluş durumunu anımsatırlar. Doğanın sesi hep yüreklendirir bizi.”(Richard Louv; Doğadaki Son Çocuk)

Ümidini hiç bir zaman kaybetme!

“Güzel günlerin geleceğine dair hiçbir işaret yokken, karanlık kış gecelerini bitmez tükenmez sanırken, yeni yıl yağmur yüklü ılık bir rüzgârla ansızın çaldı kentimizin kapısını.”(Ahmet Ümit Patasana)

Dua etmeyi ve şükretmeyi hiç bırakma!

"Kolay bir yıl olmamıştı ve onu geride bıraktığına memnundu, yine de minnettar olacağı çok şey vardı. Sadece görmesi ve değerini bilmesi biraz zaman almıştı."(Debbie Macomber Yeni Yıl Dileği)

Mucizelere inan ve bilgiye hep aç ol!

“Bir yıl geçti, yeni bir yıl daha geçecek ve bu da geçen yıl gibi bir yığın sürprizle dolu olacak. Demek ki öğrenmeye boyun eğmek gerekiyormuş.” (Mihail Bulgakov Genç Bir Doktorun Anıları)

Kötü olaylar ve durumları tıpkı iyileri gibi karşılamayı bil ve sabret!

“Yeni yıl tam da kapında iken dostum, şimdi sen sessiz bir uyanıklıkla hayatı fark et. Herhangi bir şeyin olmasını bekleme. Olması gereken zaten bin yıllardır olup duruyor. Güneş doğuyor, rüzgâr esiyor, insan seviyor. Sular dağlardan kopup gelerek ırmaklara dönüşüyor. Sus ve içine dön. Nefes alıp veriyorsun ya şimdi, bunu hisset. Her anında hayatın, ‘kıymetini bil her şeyin‘. “(Kemal Sayar; Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez)

Geçmişi dert etmeyi bırak, gelecek için kaygılanma ve anı yaşa!

“Bir yıl ya da beş yıl sonra geriye dönüp baktığınızda taşıdığınız yeni pişmanlıklar yüzünden aynı üzüntüyü yaşamamak için şu anda hayatınızda ne yapabilirsiniz?” ( Irvın D. Yalom ; Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek) 

Yazımı sonlandırırken sevgili okur; 

Dilerim bu yıl dünyamız, ülkemiz ve sizler için sağlık, mutluluk ve huzur getirir. Bu yeni yılda da beklediğiniz, düşlediğiniz tüm dilekleriniz umarım gerçek olur. Aldığımız tüm güzel kararları uygulayabilmek dileğiyle…