Haber-Yorum: Songül DURSUN

Toplum olarak zor dönemlerden geçtik, geçiyoruz; insanların sabrı çok az. Yaşlılar şehir içi toplu ulaşım araçlarında gençlerden saygı ve hürmet bekliyor. Bugünün gençlerinin, yarının ihtiyarları olduğunu unutmadan zengin fakir demeden, iyi kötü ayırmadan yaşlılara hürmet etmemiz gerekirken,  şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanan yaşlılara, saygı gösterilmediğine maalesef şahit oluyoruz.

TOPLU ULAŞIMDA BİR DÜZENLEME GETİRİLEBİLİR Mİ?

Toplu ulaşım araçlarını kullanan yaşlılar, bazen koltukların çocuklar ve gençler tarafından doldurulmasından dolayı ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Toplu ulaşım araçlarında yaşlılara, engellilere ve hamile kadınlara öncelik tanınması gerekirken,  bazı gençlerin vurdumduymaz tavırlarını gözlemliyoruz. İnsanlar, koşarak otobüse binerek oturma derdinde. Otobüse binenlerin kimisi telefonla oyun oynuyor, kimisi kendi halinde öncelikli olanları görmezden geliyor.  Aslında toplu ulaşım araçlarında yaşlılara hürmet gösterilmesi ile ilgili yönlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapılabilir. Engelli ve yaşlı bireyler için özel alanlar oluşturulabilir. Bu duruma bir düzenleme getirilir mi? Bilemiyoruz ama sadece yaşlılıkla ilgili konularda değil, insana dair her konudan söz ederken çok özenli olma sorumluluğu taşıyoruz.

“YAŞLI İNSANLARIN AYAKTA DURMAYA TEŞVİK EDİLMESİ BEDEN SAĞLIKLARI İÇİN DAHA İYİ”

Bizim kültürümüzde otobüste yaşlı bir insan gördüğümüzde yapacağımız tek şey, kalkıp kendisine yer vermektir. Uzmanlar ise toplu taşımada yaşlılara yer verilmemesi gerektiğini savunuyor. Uzmanlar, toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermenin iyi bir şey olmadığını ve bunun sanıldığı kadar ‘doğru’ olmadığı görüşünde... Oxford Üniversitesi’nden bir profesör, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları için daha iyi olduğunu belirtiyor. www.webtekno.com ‘da yer alan bir habere göre, İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakın katlarda asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

“AYAKTA DURMAK, YAŞLILAR İÇİN BİR EGZERSİZ”

 “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” diye ifade eden Gray, metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünülmesi gerektiğini ve ayakta durmanın yaşlılar için bir egzersiz olduğunu belirtiyor.