Ana çatal damarında (Distal LMCA) tıkanıklığı olan Kahramanmaraşlı depremzede Bilal Tecirli birçok doktorun büyük risk olarak gördüğü ve operasyonların sonucunda ölümle sonuçlanır dedikleri hastalığının tedavisini Elazığ’da buldu. Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Dağlı, iki seanslık tedavisiyle tüm damarlarını açarak BYPAS olmadan stebtler ile hastanın damarını açtı.

“Hastamızı iki seansta tıkalı olan tüm damarlarını açtık”

Prof. Dr. Dağlı yapılan tedaviye ilişikin, “Kahramanmaraş’tan gelen hastamız için birçok merkezde kendisi için BYPAS kararının çıktığını öğrendik. Hastamız BYPAS tedavisini kabul etmiyordu. Buna göre mecburen damarlarının açılması gerekiyordu. O şekilde yaşayamazdı. BYPAS olmadan damarların açılması çok riskli ve çok zordu. Biz bir tane yüzde 100 tıkalı olan damarını ve diğer damarlarını toplamda iki seansta altı stent ile açarak tamamen sağlığına kavuşturmuş olduk. Dünyadaki en ölümcül hastalıklar kalp krizleridir. Kalp ve damar hastalıkları ciddiye alınması gereken hastalıklardır. Kalp krizi geçiren hastanın ilk aşama da yüzde 40 ölüm riski vardır. Hastamız Kayseri, Malatya, İstanbul, Kahramanmaraş ve Gaziantep ile birlikte çeşitli illerde tedavi aramasının ardından hiç kimsenin açamayız dediği durumu bana ulaşarak ilettiler. Ben hastamızın CD’sini izledim. İki seansta tüm damarlarının açılabileceğini söyledim. Biz hastamızı iki seansta tıkalı olan tüm damarlarını açtık. Aynı zamanda hastamız BYPAS şansını da yitirmedi. Gayet sağlıklı bir şekilde yürüyerek evine taburcu ettik. Biz bölümümüzde benzer hastalıkları da Türkiye’nin birçok şehrinden gelen hastalarımıza uyguluyoruz. Bizi tercih etmeleri ve bizde şifa ile taburcu olmaları bizi onurlandırıyor ve mutlu ediyor. Bu yönde Fırat Üniversitesi Hastanesi Kalp Merkezi olarak Kardiyoloji camiasında etkin bir yerdeyiz. Böyle bir başarılı merkezde çalışmanın verdiği mutluluk çok fazla. Katkılarımız ile birlikte daha çok hastaya temas ederek tedavi ediyoruz. Bu da hem hastanemiz için hem de bizler için güzel bir duygu” dedi.

“Artık yeniden doğmuş gibi sağlıklıyım”

Hasta Bilal Tecirli ise geçirdiği operasyon sonrası yaptığı açıklamada; “64 yaşında yoğun bakımda olan bir hastaydım. Tedavi olmak için birçok şehir gezdim fakat duyduğum şey hep aynıydı. Yaşamaz dediler kaldırmaz dediler. Bende Kahramanmaraş’tan Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Dağlı da muayene olarak gerekli işlemlerin ardından tedavi olarak ameliyatsız işlemler ile taburcu edildim. Ameliyat olsa bile bu hasta hemen ölür dediler fakat şu anda artık yeniden doğmuş gibi sağlıklıyım. Ben farklı hastanelere çok fazla gittim ama bana söylenen şeyler hep aynıydı. Çok iyi bir doktorun Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Dağlı’nın olduğunu söylediler. Doktor Dağlı’nın tedavisinin ardından şimdi yeniden yaşama dönmüş gibiyim. Elazığ Fırat Üniversitesi Hatanesi’ne ve Prof. Dr. Necati Dağlı hocama sonsuz teşekkürler ediyorum” ifadelerine yer verdi.