YASAKLAR KARMAŞASI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YASAKLAR KARMAŞASI!

Bu haber 20 Kasım 2020 - 7:58 'de eklendi.

EVRİMDIŞI

Artık bir şey yapmaya cesaret edemiyorum, çünkü yasak olmasından korkuyorum. -Anne Frank

Anlamlandıramama, anlayamama ve anlatamama sorunsalı içerisinde cebelleşiyoruz. Anlayabilenlere sonsuz saygılar …

Yeni kararlar yasaklar şeklinde belirlendi neler neler var içerisinde ben bu karmaşayı Spiral model’e benzetiyorum. Sürekli bir tekrara tabi döngüsel hareketler. Eğitimde karmaşa, sağlıkta karmaşa tabi ki kafalarda karmaşa. Eğitimde online sisteme tekrar geçiş yetmez birde hadi oradan kim ne zaman saat kaçta nasıl çıkacak? Bu durumu Spiral model , (Risk Yönetimi)  çok benzetiyorum. İçerisinde bulunduğumuz durumda ziyadesiyle risk oluşturmakta. Virüs aldı başını gidiyor vakalar ölümler bir hayli arttı, tüm sistem çökme dönemine girdi ne oldu? Risk oluşturdu. Peki risk oluşturacağını bilmiyor muyduk? Gecikme mi oldu, okullar açıldı eğitime devam dedik sınavlar yapıldı. Bir baktık ki yapılan sınavlar iptali gerçekleştirilip online eğitime devam. Çocuklar nerede kalmıştık, nerden başlayacağız diyorlardır, bende diyorum bu çocuklar ne gördü ne dinledi ne aldı? Ve biz çocuklardan ne bekliyoruz? Açıkçası bende çocuklarda dahi şu yasakları anlama beklentisi içerisindeyim. Eğitim sisteminde kopuk dönem atmosferi bir hayli baskın. Önlemler ve yasaklar sıkı denetimle kapsamında gerçekleştirilmesi gerekirdi, belki de şu anda bu derece artışlar olmazdı. Yasak ve cazalara ilişkin müeyyide olması, insanların salaş yaşamını kısıtlama çabası, parça parça değil de bir kerede olmalıydı. Belki şu anda karşılaştığımız gibi riske dair önlem alma eğilimine girmezdik spiral döngüye tabii kalmazdık.

Ah anlamlandırılamayan yasaklar… Karmaşık yasaklar…

  • Restoran ve kafeler sadece paket servisle hizmet verecek.
  • “Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.”
  • Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  • “Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.”
  • “Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.”
  • “65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.”
  • “Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.”

Herkesin düşündüğü şey saat kaçta ne zaman kimler çıkacak? Bende bocaladım ilk anda ama çözümlemesi de eğlenceli oldu. Yasaklar süreklilik sağlamış olsaydı, şu anda tekrar yeni bir yasağa ihtiyaç duyulacak mıydı? Bir şeyleri eksik mi yapıyoruz? Eğitim sistemi arafta, işletmeler arafta, çalışanlar arafta, ama bir gerçekte var ki işsizlik hat safhada! İşten çıkarılma durumlar söz konusu, iş arayanlar iş bulamıyor kapatmalar yasaklar elbette insan yararına ama birde zarar gören kısma dikkat çekmek gerek. Virüsün yaygınlığını belirli bir sürede süreklilik arz ederek yaptırımı yüksek olacak kurallar halinde olması spiral modelden çıkmamıza yarar sağlayabilir. Düzenli yaşama kavuşmak ümidiyle… Sevgim üzerinize olsun…

Remziye Kökburi
Remziye Kökburiremziyekokburi@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.