Bir yerlerde bitmek bilmeyen haykırışlar, bitmek bitmeyen keşkeler bitmek bilmeyen düşünceler sıralıyoruz. Bir yerlerde yarım kalıp geri kalan ömrümüzü ah vahla geçiriyoruz.

Hani şuradan başlasak bitecek olanı, yarım bırakarak kendimize zulmediyoruz.

Merhabalar, bu hafta köşemde yarım kalanı tamamlamak üzerine birkaç kelam etmek istedim. Ah bizim kendimizi yitirip yaşam denileni harcadığımız! Kendimizi parça parça yarım bıraktığımız! Asla tamamlanamayan sandığımız! Ah bizim bitmek bilmeyen keşkelerimiz! Ah bizim içimizdeki eksik parçalarımız!

Her insan bir muammadır zannımca. Her insan bir yerlerde yoksunluk yaşayıp bir yerlerde yara alıp yaşam denilende yürümeye devam edecektir. Elbet düşecek yaralar alacak ve insanın o bükülmez dizleri kanayacaktır. İnsanın bir yerlerde en sevdikleri kalacak sonra yeniden kavuşacağım derken hep bir tarafı eksik kalacaktır. Ömür dediğimiz de bu değil midir zaten her daim bir imtihan her daim bir yarım kalmışlık hissi;  sürekli bir tamamlanma arzusu… Ömür dediğimiz de bir kaybolmuşluk değil midir zaten.

İnsan eksik kalınca dünyanın bir daha eskisi olamayacağını düşünüp kendine kederin içerisinde bir sığınak yapıyor. Oysa eksiklik yoktur bu alemde. Bu alemde imtihan vardır ve tamamlanmak bizim bu hayatta yol alışımızdır. Yürümemiz ileriye atılmamızdır. Biz de eksik olan sandığımızı yaşayarak tamamlamaktır.  Bu alemde tamamlama; küçük olanı yaşayarak büyütmek, gönlünde sevdaya yer açmak vardır. Kendinde eksik olanı karşındakiyle tamamlamak vardır. Hissettiğin boşluğu bir masuma el uzatarak tamamlamak vardır. Eksiklik yoktur bu alemde tamamlanmak vardır.

Aciz varlıklarız biz, kuluz elbet gücümüz her şeye yetmez fakat irademiz vardır. Aklederiz davranışa dökeriz ve Hak olan bize fırsatlar sununca yaşam denilen döngüde kendimize pay biçeriz. Tamamlanırız biz, bazen bir çocuk sesiyle bazen bir gülüşle bazen bir tohumun can verişiyle bazen bir acı bazen bir sevinçle! Fakat her daim tamamlanırız! Yarım kalamayız biz zira ömür bir defa verilmiş bizlere, bir defa bu imtihan yollarından geçeceğiz bu keder bu kaybolmuşluk bir defa bulacak bizi. Ve biz her daim yeniden tamamlanacak eksik kalan ne varsa daha güzel şekilde yerine koyacağız. Çünkü ömür budur emek budur nefes almak imtihanı bitirmek budur! Zira olacak her şey olacağına varır. Bizler insan olarak sadece dert yükünü kendimize yüklediğimizle kalırız. Oysa yarım kalmak ne ki dünyada binlerce milyonlarca insan keder yükünü sırtlamışken bizim tamamlanmamız için akletmemiz mücadele etmemiz yetecektir. İmtihanlarımızı sabırla geçmemiz yetecektir.

Yeter ki dünyaya bir de şükür gözüyle umut gözüyle bakmayı bilelim! Yeter ki dünyaya bir de yürekten bakmayı bilelim! O vakit tüm yarım kalanlar tamamlanacak tüm eksikler yerine koyulmuş olacak!

Sözlerimi bitirmeden evvel yüreğinde eksik ruhunda eksik olan her canı sevgiyle kucaklıyor; hepimize tamamlanmış ve her daim sabırla imtihandan geçecek bir yürek diliyorum!

Kalın sağlıcakla!