“Yapay zeka, doğru anlatılmalı ve doğru anlaşılmalı” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Yapay zeka, doğru anlatılmalı ve doğru anlaşılmalı”

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 17:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Bilindiği üzere mayıs ayının ilk haftası Bilişim Haftası olarak biliniyor. İçerisinde bulunduğumuz Bilişim Haftası dolayısıyla son zamanlarda bilişim sektörünün en önemli konusu olan yapay zeka hakkında ASTAV Yazılım Firması Proje Sorumlusu Enes Genç ile bir röportaj gerekleştirdik. Genç, röportajımız sırasında yapay zekanın toplumda oluşan negatif düşüncelerinin kaldırılması ve doğru bir yöntemle bu teknolojinin iyi anlatılması ve anlaşılması gerektiğini aktardı.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Güvenlik, eğitim, üretim, sağlık, alışveriş gibi pek çok alana etki eden yapay zekâ, son zamanların en çok konuşulan konularından biri… Ülkemizde de milli yapay zekâ projeleri üreten birçok firma var. ASTAV Yazılım bunlardan bir tanesi. Hayatımıza hızla giren teknoloji trendi yapay zeka hakkında merak edilenleri ASTAV Yazılım Firmasında Yazılım geliştirici görevi yürüten Enes Genç ile konuştuk. İşte Genç ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizin detayları…

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Fırat üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. Üniversite döneminde TÜBİTAK’a akıllı sistemler üzerine proje sunumları gerçekleştirdim. Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra şu an görev aldığım ASTAV Yazılım firmasında çalışmakta ve proje sorumlusu olarak görev almaktayım. Özellikle Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik ve Blockchain üzerine araştırmalar yapıyorum. Bir doktora projesinde (Yapay Zeka ile Parmak İzi Tanıma) yer alarak geliştirmelerde bulundum. Firmamız turizm, savunma sanayii sektörleri başta olmak üzere Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zeka teknolojisi üzerine projeler geliştirmektedir.

İçinde bulunduğumuz Bilişim Haftası münasebetiyle bilişimin önemine değinir misiniz?

“BİLİŞİM, GÜNLÜK YAŞANTIMIZIN BİR PARÇASI”

Bilişim artık günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu durumda bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin insanlara olan etkisini daha da artırmıştır ve artmaya da devam edecektir. Geliştirilen yeni bilişim teknolojileri ile yöneticiler daha doğru kararlar vermekte ve zamanlarının büyük kısmını sayılara harcamak yerine onların yorumuna ayırabilmektedir.

Yapay zeka nedir, uygulama alanları nelerdir?

“YAPAY ZEKA HER ALANDA KARŞIMIZA ÇIKMAYA DEVAM EDECEK”

İnsan için zekâ; düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü olarak tanımlayabilirken bilgisayar için ise zekâyı, kendisine daha önce verilen gerçekleşmiş olaylara veya olgulara yönelik verilerden hareketle daha sonra gerçekleşecek olay ve olgulara yönelik tahminler yürütmek diyebiliriz. Bu kısımda temel farklılık insanın sahip olduğu sezgi ve ruhsal durum gibi özellikler ile düşünme eylemlerin bilgisayara aktarılamamasıdır. Yapay zeka denilince insanların hep aklına robotlar geliyor. Belki de bunun sebebi robotların ileride dünyayı istila edebileceği fikridir. Yıllar geçtikçe yapay zeka her alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Matematik, fizik, biyoloji, tıp, kimya, elektrik, elektronik gibi tüm bilim dallarında çalışmalar yapıldığını her geçen gün ortaya çıkan projelerle görmekteyiz. Bankacılık, sigortacılık, sağlık, market alışverişleri, askeri, güvenlik, ses tanıma, doğal dil işleme, görüntü işleme gibi daha birçok alanlarda şu anda kullanılmaktadır ve bu kullanım her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz yapay zeka insanları korkutuyor mu? İnsanların daha pasif olacağı özellikle gelecekte işsizliğin artacağı yönündeki söylemler için neler söyleyeceksiniz?

“YAPAY ZEKA, HER SEKTÖRDE BİR ÇÖZÜM SUNMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Yapay zeka her sektörde bir çözüm sunmaya devam edecektir. Bu çözümler tabiî ki insanları işsiz bırakacağı için bir kaygı yaratmaktadır. Fakat bu durum çözümden çözüme değişmektedir. Bir fabrikada üretim hattında alanındaki çok uzman bir ustanın ancak yapabilmekte olduğu bir işi gelecekte yapay zeka ile hareket eden bir sisteme yaptırmak belki ilk bakışta o insana ihtiyaç duyulmayacak gibi gelse de o sisteme bir şeyler öğretebilmek için o kişiye her zaman ihtiyaç olduğu açık bir gerçektir. Örneğin, bir düşünün tehlikeli bir görevde insan yerine artık robotların kullanıldığını ve yaralanma, kayıpların olmadığını.

Ülkemizde şu anda yapay zeka hangi alanlarda kullanılıyor? Milli Eğitim Bakanı yapay zeka konusunda dünya lideri olacağımızı açıklamasında bulunmuştu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?     

Milli Eğitim Bakanı yapay zeka konusunda dünya lideri olacağımız açıklamasında bulunmuştu. Sayın bakanımız bu açıklamasını okumuştum. Gerçekten ülkemiz açısından çok önemli bir yol haritası oluşturuluyor. Özellikle açıklamasında öncelikle yapay zeka eğitimine odaklanacağını ve bu konuda uzman sahibi mentorlar ile çalışıldığını söylemesi benim için daha da önemli hale getiriyor. Ayrıca kodlama derslerinin çocuklarımıza ilkokulda öğretildiğini gördükçe, bilişim sektörünün içinde yer alan biri olarak daha da mutlu oluyor. Yeni nesil artık telefonla beraber doğuyor ve teknoloji doğru kullanılmaz ise tam tersi etkilere kolaylıkla gebe olabilir. Çocuklarımızın doğru öğrenmesi, hep çözümsel bakış açısı ile hayata bakmaları onların vizyonunu üst seviyeye çıkartacaktır. Eğitim bir ağaç gibidir. Büyümesi meyve vermesi zaman ve bakım ister ama tek seferde yok olabilir. Öncelikle ülkemizde start-up ekosistemi oldukça iyi seviyelere doğru gidiyor. Bu ekosistem içerisinde yapay zeka üzerine geliştirme yapan kurum ve şirket bulunmaktadır. Ülkemizde yapay zekâ bilhassa otonom kontrol özelliği ile askeri alanda yaygın bir şekilde kullanılırken, bankacılık ve bilgisayar sektörlerinde de çok fazla tercih edilmektedir.

Yapay zekanın gelecekteki hedeflerinden bahseder misiniz?

“BİLİNÇLİ BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Endüstri 4.0 kırılmasının yaşanmasını ile yapay zeka insanlar tarafından daha bilinir hale geldi. Her söylem teknolojinin kendini daha da geliştirmesini sağlıyor. Aslında bakarsanız Yapay zeka bir insan olmak için çabalayacak ve biz de ona bunu yapması için çalışmalar yürüteceğiz. Buradaki temel fark insanlar bilgisayar kadar hızlı sonuç üretemezken, bilgisayarlar da hiçbir zaman insanlar kadar hızlı öğrenemezler. Bu yüzden bilinçli bilgisayar sistemleri geliştirmek için daha çok çalışmamız gerekiyor.

Yapay zeka beraberinde ne gibi değişimler getirecek?

“YAPAY ZEKANIN EKONOMİYE ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLACAK”

Gelecek yıllarda yapay zeka ile analizlerin verdiği sonuçlar oyunun kurallarını değiştirecek ve ekonomiye çok büyük katkıları olacaktır. Yapay zekâ çok sayıda yeni alanlar ve işlerin çıkmasına neden olacak. Öyle ki şu an henüz kurulmamış bir start-up on yıl içerisinde piyasada lideri konumda olabilir. Günümüz hızlı değişen ekonomisinde rekabet üstünlüğü sağlamada yapay zekâ dönüşümü kilit bir noktada yer alıyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“YAPAY ZEKA, DOĞRU ANLATILMALI VE ANLAŞILMALI”

Yapay zeka çarpan etkisi çok yüksek ve bu açıdan bakıldığında hiç zaman kaybı yaşamadan gerekli adımların atılması gerektiğini gösteriyor. Bu alanda verilecek eğitimler ile yetenekli insanların ortaya çıkarılması daha büyük önem taşıyor. Kurumlar arası işbirliği aslında en önemli nokta ve bir ekosistemin oluşmasını sağlayacak temel dayanağın başında geliyor. Şu an bu tip teknolojiler ile projeler geliştirmek gerçekten çok maliyetli fakat önümüzde 10 yıl içerisinde daha da ucuzlayacağını düşünmekteyim. Diğer bir nokta ise şirketlerin en değerli varlıklarının veri olacağı aşikârdır. Ayrıca yapay zekanın toplumda oluşan negatif düşüncelerinin kaldırılması ve doğru bir yöntemle bu teknolojinin iyi anlatılması ve anlaşılması gerekmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.