Yanılmaz: 2023 yılı ‘Elazığ yılı’ olmalı! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Yanılmaz: 2023 yılı ‘Elazığ yılı’ olmalı!

Bu haber 13 Ocak 2021 - 14:18 'de eklendi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz soruları da cevaplandırdı. Yanılmaz; Cumhuriyetin 100. yılına denk gelen 2023’ün Elazığ yılı ilan edilmesi adına topyekûn bir çalışmanın olması gerektiğini vurgulayarak, bu isteğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıcak bakacağının sinyallerini verdi. Ayrıca Yanılmaz; “Yıkım çalışmaları sırasında ortaya çıkan molozlar ne kadar hızlı kaldırılsa o kadar iyi olur. Bu şekilde insanların moral ve motivasyonlarını daha az bozulur” diyerek depremin izlerinin bir an önce silinmesi gerektiğine dikkat çekti. 

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz soruları da yanıtladı. İşte Yanılmaz’a sorduğumuz sorular ve kendisinin sorularımıza verdiği cevapların ayrıntıları ise şöyle oldu…

Her ne kadar siz sık sık Elazığ’a gelip gitseniz de artık Ankara’dasınız.  24 Ocak Depremin üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Elazığ’ı depremin ardından nasıl değerlendiriyorsunuz?

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI; ELAZIĞ’A 5,5 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPMAKTADIR”

Deprem gecesi buradaydım. Bakanlarımızla birlikte aynı anda Elazığ’ımıza geldik. Ben deprem süreci içinde Türkiye’deki bütün AK Partili belediyelerin Elazığ’a yardım organizasyonundan sorumluydum. O dönemde AFAD ile birlikte çalıştık. Gelen bütün yardımları AFAD’a teslim ederek, AFAD’ın üzerinden dağılımını sağladık.  En çok dikkat ettiğimiz şey şuydu; Elazığ’ı bir yardım çöplüğü haline getirmemekti. Yani hemşehrilerimizin ihtiyacı olduğu malzemeleri temin etmekti. Bunda da başarılı bir çalışma ortaya koyduk. Sonrasında yine Elazığ’a birkaç defa geldim. Tabi şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Elazığ’a yapmış oldukları yatırımın toplam bedeli; 5,5 milyar TL civarındadır.

“MOLOZLARIN YERDEN GEÇ KALKMASI, DEPREMİN İZLERİNİ SİLMEYİ ZORLAŞTIRMAKTA”

20 bin konuta yakın bir konut yapılacak. Bunların bir kısmı teslim edilmeye başlandı. Bu bir süreç. Bu süreçten hızlı bir şekilde çıkmak için; hem yerel hem de genel çalışmaların birbiri ile örtüşmesi ve  birbirine destek vermesi lazım. Koordineli gitmeli bu çalışmalar. Benim ara ara geldiğimde gördüğüm; en büyük dezavantaj; yıkım sonrası ortaya çıkan molozların bulunduğu yerden çok geç kalkmasıdır. Binanın yıkımı ve o molozun oradan kaldırılması hızlı olmalı. Bu olmadığı zaman şehirde yaşayanların moral ve motivasyonları bozulur. Çünkü deprem görüntüsü bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bu konuda biraz daha hızlı davranılması gerektiğinin kanaatindeyim.

“DEPREM SONRASI ELAZIĞ YEPYENİ BİR ŞEHİR OLARAK DOĞMA İMKÂNINA SAHİP!”***

Bakanlarımız Elazığ’ı da çok sıkı takip ediyor ve Elazığ’ın bu süreçte;  yeni bir planlama ile tabiri caizse; deprem sonrası yepyeni bir şehir olarak doğma imkânına sahip. Deprem ve pandeminin birlikte yaşanmasının getirdiği bir şok var. Bu Elazığlı olan herkes de var. Bu şoku avantaja çevirmeliyiz. Bunu avantaja çevirmenin yollarından biri de önümüzde 2023 gibi bir yıl var. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. İnşallah 2023 yılını biz en azından plakamıza denk gelmesini göz ününe alarak; Türkiye’de 2023’ü bir Elazığ yılı olarak ilan etme imkânına sahip olabiliriz. 2023 planına 2 eylem planı ile birlikte girmeliyiz. 2023’ü Elazığ yılı ilan etmek adına; topyekûn şehrin tüm dinamiklerinin bunu istemesi lazım. Cumhurbaşkanımız Elazığ’ı ve Elazığlıları her zaman seviyor ve muhabbet duyuyor. Böyle bir istekle gidildiğinde Cumhurbaşkanımız bu isteği geri çevirmeyecektir.

“2. OSB DEVREYE GİRERSE; 35 BİN KİŞİNİN İSTİHDAMI SÖZ KONUSU OLUR”

İkinci aşamada ise; 2023’te şehir için neler yapılacağı gündeme gelmeli. Harput’un Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Kalıcı olarak girmesi sağlanmalı. Artık bir reklama gerek kalmaz. Kazı ve restorasyon çalışmaları bitmeli. Buzluk mağarası ile ilgili biz geçmiş dönemler 50 dönümlük bir arazide reklarasyon çalışması planlamış ve bunu projelendirmişti. Bunun bitirilmesi gibi çalışmalar bitirilerek, Elazığ’ın bir mega projesi tamamlanarak burayı dünya turizmine açmanın yolları aranmalıdır.  Bir diğeri de Elazığ yatırıma aç bir ilimiz. Buraya yatırımcı gelip, burada yatırımcıların yatırım yapması lazım. Akabinde üretim gelsin.  Hem istihdam temin edilir hem de Elazığ’a kaynak girer. Şehrimiz yıllık ihracat oranını 1 milyar dolara çıkardığı zaman; buradan bütün Elazığ faydalanır.  Yatırım yapılması için ise 2.OSB’nin acilen devreye girmesi gerekmektedir. Belediye Başkanlığım döneminde  onunla ilgili yoğun çalışmalarım vardı. Burası devreye girdiğinde 35 bin kişinin istihdamı söz konusu olacaktır.

“YATIRIMLAR HIZLANMALIDIR”

Özetle yatırım hızlanmalıdır. Ayrıca daha önce Elazığ’da bir kalkına kurultayı yaparak 3 ana sektör belirlemiştik. Lokomotif sektörler seçmiştik. Bunlar; turizm,  madencilik ve su ürünleriydi.  Bu sektörlerle ilgili; alt sektörlerde oluşturarak, hedefler belirlemiştik. 2023’te  bu sektörlerde nerede  olacağımızı konuşmuştuk. Her birimin izleme ve takip ekibi oluşturulmuştu.  2023 vizyonunu ay ay takip edildiğinde önümüze bir hedef çıkacaktır.  Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının Elazığ için yapacağı çalışmalarda önemlidir. Bunlar da Elazığ’a özel programlarını 2021’in sonuna kadar bunları projelendirmeliler. Etkili bir çalışma ortaya konulmasından bunlar son derece önemli.

Esnafımız hem depremden hem de pandemi sürecinden ciddi bir yara aldı. Sizler de şehir dışında yaşayan hemşehrilerimizin de alışverişini Elazığ esnafından yapması adına bir kampanyaya öncelik edenler arasındaydınız. Bu kampanya devam ediyor mu ve etkileri nasıl?

“HEMŞEHRİLERİMİZ, YEREL ESNAFIMIZDAN ALIŞVERİŞE DEVAM ETSİN!”

Çok önemli bir projeydi o ve Elazığ dışındaki Elazığlılara seslenerek, alışverişlerinizi Elazığ’dan yapın demiştik. Ankara’daki ve İstanbul’dan fiyattan daha uzak gelmektedir. Bu şekilde taze, ucuz ve kaliteli ürünlere ulaşabiliyoruz. Her gittiğim yerde Elazığ’ımızdaki esnafımızın bir kilo fazla tulum peyniri veya orcik satmasının önemine dikkat çekiyorum. İnşallah dışarıdaki hemşehrilerimize bu şekilde esnafımıza destek olmaya davet ediyorum. Bu sürekli bir çalışmadır.

Siz depremzedelere yapılan yardımlara kısmen değindiniz ama geçtiğimiz haftalarda ilimize gelen CHP’li heyet,  konteyner kentleri ziyaretleri sırasında burada depremzedelere tarihi geçen ürünler verildiğini iddia ettiler. Sizler CHP’li heyetin Elazığ ziyaretini nasıl değerlendirmektesiniz?

“CHP’LİLER İLİMİZE MESELA; KONUT YAPMA İSTEĞİ İLE GELEBİLİRLERDİ!”

Bizler misafirperver bir iliz. Gelen misafire neden geldiniz? Demeyiz. Ama  maalesef Elazığ’a geldiklerinde şansız kelimeler sarf edildi. Bu hepimizi üzdü. İkincisi Elazığ’a gelen misafirin Elazığ’ın kültürünü iyi bilmesi lazım. Biz misafirperver olduğumuz kadar mert ve de merhametliyiz. Biz ne kendimize  bir laf dedirtiriz ne de kendi bölgemizden bir laf dedirtilmesine  müsaade etmeyiz. 30 kişilik bir heyetin bir yere gitmesi önemlidir. 30 CHP’li milletvekilinin Elazığ’a gelmesi önemlidir. Bu öenmi ne ile pekiştirmek lazım. Peki CHP’li heyet Elazığ’a ne getirdi? Heybende ne var deriz.  Bizim  lafa karnımız tok. Mesela deselerdi ki biz CHP heyeti olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  bize göstereceği bir alan üzerine bin konut yaparak bunu Elazığlılara teslim edeceğiz diyebilirlerdi. Biz muhalefetteyiz, iktidar değiliz diyebilirler ama kusura bakmasınlar;  şu anda CHP’li büyükşehir belediyelerinin yıllık bütçeleri 100 milyar TL’nin üzerinde; bin konut dediğiniz sadece 300 milyon TL civarındadır. O zaman bir anlam ifade edebilirdi. 30 CHP vekil geldik. Hükümet yapıyor teşekkür ederiz biz de buna destek olalım bizler de 20 bin konutun üzerine 3 bin konut yapalım istedik deselerdi çok daha takdirle karşılanırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.