YALANDAN KİM ÖLMÜŞ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ?

Bu haber 23 Mart 2020 - 8:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fikir Günlüğü

Sosyal Medya, hükümet yanlısı havuz medyasının göstermediği, bilinçli olarak gizlediği enformasyonu, çoğu zaman da kaynağından alarak milyonların gözleri önüne serme yeteneğine sahip.

Ana akım medyada asla ham ve yerinden bilgi olmaz. Halka ulaşmadan önce süzülür, eğilir-bükülür ve hakim güçlerin istemleriyle uyumlu hale getirilir. Çünkü gün olur krediye muhtaçtır, siyasi baskı altındadır, kazanç amacı taşır, promosyon izni gerekebilir. İktidarın hoşuna gitmeyen yayın yaparsa ağır vergiler kesilir, hoşuna giden yayın yaparsa vergiler, borçlar sıfırlanır.

Sosyal Medyada bulabileceğimiz netlik, kesinlik ve süzmeden enformasyon iletme yetisi, tabii ki sorumlular başta olmak üzere menfur çıkarlara dokunuyor.

Peki sosyal medyada taraflı, gerçek dışı enformasyon yayılmıyor mu?

Böyle girişimler oluyor ama serbest paylaşım nedeniyle, çok geçmeden gerçek açığa çıkabiliyor.

Bir iktidar yalakası, ülkemizde yapılan bir uçak gemisinin fotoğrafını paylaşmış. Uçak gemimiz denize indirilmişmiş! Sosyal medyaya gerek kalmadan Sayın Cumhurbaşkanı yalanladı: “Uçak gemimizi yapacağız”.

Hakim güçlerin endişesi yalanlar değil, tam tersine gerçeklerin ortaya çıkabilmesi. Ham ve somut gerçeklerden korkuyorlar. İktidarlarının, güçlerinin sınırlandığı algısını yaşıyorlar.

Ya, yalanım ortaya çıkarsa!

Sayın Cumhurbaşkanının sosyal medyayı kontrol alma çağrışımı veren söylemlerinin, umalım bu durumla ilgisi yoktur.

Bizdeki sınırlı düşünce ve haberleşme özgürlüğünün daha da güdükleşmesine neden olacak talihsiz girişimler, ne olur doğmasın.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, vur dese, öldürüyorlar çünkü.

“Hık deyiciler”, iktidarın yalakaları yanında solda sıfır kalıyor. Örneğin, “ne bu yardımcı doçentlik?” dedi, sınav kalktı. Artık sınanmadan akademik yükseltme yapılıyor. Allah korusun, “ne bu sosyal medya?” deyince, Abdülhamit’in hafiyeleri gibi tipler, sosyal medyaya giren herkesin peşine düşebilir.

 

***

 

Özgürlükleri kısıtlamak, adalet mekanizmasını yandaş koruyucu, muhalif tasfiye edici bir parti organı haline getirmek, cebren ve hileyle farklı düşüncelerin tasfiye edilmesi tehlikesine dikkat çekmek istedim.

Unutulmamalı ki devlet bozulmakla kalmaz, idare ve devlete güven yok olur. İstikrar bozulur; iç karışıklıktan, ağır enflasyon ve işsizliğe kadar bir dizi kötü sonuçlar doğabilir.

Doğru-dürüst bir demokrasimiz olsaydı, mevcut enflasyon ve işsizlik olmayacaktı.

Parlamenter sistemin terk edilerek tüm kararların, yeterince tartışılmadan, tek bir el tarafından alınması, ülkemizdeki dengeleri bozdu.

Tek kişi ve ona ait sınırlı bir danışmakurulu, demokrasi midir yoksa oligarşi mi?

 

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.