YAĞIMIZ TRANSA GEÇMEYECEK Mİ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

YAĞIMIZ TRANSA GEÇMEYECEK Mİ?

Bu haber 18 Aralık 2020 - 7:33 'de eklendi.

Evrimdışı

Sağlıktan büyük zenginlik yoktur.

                                                                    (Emerson)

Sağlıktan daha büyük zenginlik elbette yoktur hiç şüphesiz! Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ürünlerinin etiketinde “trans yağ” ibaresini kaldırmak için yönetmelik taslağı hazırlaması hakkında düşüncelerimi kaleme dökmek istedim. Kesinlikle kaldırılması hususunda hoşnut değilim. Sağlıklı olan da sağlıksız oluyor, birçok gıda ürünlerinde inanılmaz işleyiş ve sağlıksız söz konusu zaten.

Obezite başta olmak üzere bilinçsiz tüketimlerin yol açtığı farklı farklı hastalık grupları inan sağlığını yok etmekte. Kanser hastası, kalp hastası ve tansiyon hastası gibi birçok hastalık günümüzde hızla yayılmakta bunlara rağmen gıda ürünlerinde trans yağ yoktur veya vardır ibaresi kaldırılırsa dikkat edecek olanlar dahi artık edemeyecek. Sağlığına dikkat eden; kendisi için yararlı mı zararlı mı nereden bilecek? Nasıl bilgilenecek? Çocukların hangi yaşta olursa olsun korumasız şekilde tükettiği cips, kola, çikolata ve daha birçok benzeri sağlıksız zararlı gıda grubunda.

Trans yağ yok veya var ibaresine dikkat eden vatandaşlar elbette mevcut ne yediğini bilmek isteyen içerisinde ne var ne yok bilmek isteyen yağ oranını hesaplayan ve daha farklı şekillerde gıdalarını değerlendirmeye alanlar ne yapmalı.

Trans yağ belirli düzeyde dışardan takviye şeklinde alınmış olduğu hususlarda sağlığı tehlikeye atmayacaktır. Tabi ki bu miktarı biz ambalajda göreceklerimize göre bileceğiz. Aslında bununla birlikte sağlığa zararlı olan kısımlarını da yazmaları gerektiğini düşünüyorum. Ben neyi ne miktarda tüketimini gerçekleştirirsem bana zararı ne boyutta olur diye sorgulamak istiyorum. Ama benim tüketim hakkımdaki sorgulama hakkımın dahi artık yazılmaması iç açıcı durum değil. Esnaflar da değişiklik olur mu olmaz mı satışlarda bilemem tabi ki ama her insanın sağlığının her şeyden daha üst seviyede tutulması gerektiği kanaatindeyim.

Sağlığın özellikle son zamanlarda Covid-19 virüsünden sonra değerinin kat ve kat anladığımızı düşünüyorum. İnsan sağlığının nefes almanın ne kadar bulunmaz bir nimet olduğunu daha iyi biliyoruz. Bundan sonra da gıdalarda sağlığa zararlı olup olmadığını bilmek istememiz normal.

Sağlıklı, bilgili ve en güzel günlerin yarınlarını da görmek umudu ile…

Sevgim üzerinize olsun…

Remziye Kökburi
Remziye Kökburiremziyekokburi@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.