VİRÜS CAHİLLERİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

VİRÜS CAHİLLERİ

Bu haber 25 Mart 2020 - 7:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sevgili okuyucular, bugünkü yazımın başlığına daha cesareti göstersin diye “Virüs Cengâverleri”, daha vurdumduymaz olması için “Virüs Bize Dokunmaz” ya da daha samimiyet göstergesi olarak “Virüs Kankalığı” gibi başlıklar yazabilirdim. Yalnız tüm bunların sonucu ve başlangıcı cahilliğe çıktığı için bu başlığı tercih ettim. 80’li yıllarda ülkede AIDS ile ilgili trajikomik bazı gizli kamera görselleri çekilirdi. Mizansen gereği bir seks işçisi kadın, bir delikanlıya yaklaşır. Onunla birlikte olacağını, yalnız AIDS’li olduğunu söyler. Delikanlıda; “bize askerde kurşun işlemedi, AIDS mi işleyecek” derdi. Bakıyorum da aradan geçen kırk yılda ülkem yine aynı yerde ve değişen fazla bir şey yok. Herhalde virüsten çok cehaletten korkmamız gerekiyor. En fazlada sözde okumuş yazmış cehaletten.

Virüs Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrinde ilk ortaya çıktığı zamanlarda, bol sirkeli paça çorbasının koruyuculuğundan bahsedenden tutunda, isminin başına konuyla ilgisi olmayan uzmanlık ibareleri getirerek kanal kanal dolaşan sözde bilim insanları önce bolca konuştular. Bazı medyada halen konuşmaya devam ediyorlar. İşte cehaletin başlangıç noktası buydu. Bu cehalet sonrasında ne yazık ki halka aksetmeye başladı. Bunların çoğunda yalan yanlış bilgilendirmelerin büyük rolü vardı. Bugün halen daha çok küçük şehirlerde olaya ciddiyetsizce yaklaşım sürmektedir. Ne yazık ki özellikle risk grubu olan 60 yaş ve üzeri grup evlerinde oturmamaktadır. Yine tatilin gezme için verildiğini zanneden gençler sorumsuzca sokaklardadır.

Buradan özellikle bu sorumsuz davranışlarda bulunan gençlere sesleniyorum. Sizlerinde annesi, babası, ninesi ve dedesi vardır. Bu virüsü aldığınızda belki siz daha kolay atlatabilirsiniz. Ancak eve taşıyacağınızda büyüklerinize aynı zamanda ölüm riskini götürdüğünüzü unutmayınız.

Birkaç gün önce yaşadığım il olan Elazığ’ın en yoğun çarşılarından birinde röportajlar yapılıyor. Kimi koronavirüsün balon olduğunu söylüyor, kimi Elazığlıya bulaşmayacağını iddia ediyor, kimi iman gücünün kendilerini virüsten koruyacağını belirtiyor. Seç seç al. Cehaletin her türlüsü mevcut. Bana “hocam, ne yapabiliriz” diye gönderilen sosyal medya mesajlarından da çoğu kentimizin bu durumda olduğu anlaşılıyor. Arkadaşlar insanlar ölüyor, bilmem farkında mısınız? Bunları yayınlayan görsel medya kuruluşlarını da kınıyorum. Ne yaptığınızı zannediyorsunuz. Ölümle alay edilen bir magazin programı mı yapıyorsunuz?

Bu arada hakkını teslim etmek lazım ki Sağlık Bakanlığı konuya oldukça ciddi yaklaştı. Kurulan bilimsel kurul başta bakan olmak üzere süreci ve kriz ile ilgili tedbirleri aldı. Sonrasında 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Tabi ki bazı aksamalar vardı. Bunlardan biri baştan Umreye izin verilmesiydi. Ancak dönüş tedbirleri yerindeydi. Diğer aksamaların taşra teşkilatında görüldüğünü düşünüyorum. Bana göre bunların çoğu da özellikle taşrada liyakatsiz atanmış bazı sağlık yöneticilerin iş bilmezliği kaynaklıydı. Bakanlık merkez teşkilatı yanında, sistemde görev yapan hekim ve diğer sağlık personelleri arkadaşlarımız elleri öpülesi bir fedakârlık ile çalıştılar ve halende çalışmaya devam ediyorlar.

Tedbirler içerisinde belki de sokağa çıkma yasağı genişletilecek. Sonuç olarak, değerli okuyucularım, bu ciddi bir salgındır. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan artık hepinizin bildiği korunma tedbirlerine lütfen uyunuz. Sizler virüsten korunduğunuz kadar, virüs cahillerine ve onların yalan yanlış açıklamalarına da kulağınızı tıkayınız. Diğer tedbirlerin yanı sıra mümkün olduğunca “evde kalınız” ve evinizi sıkça havalandırınız.

Erhan Deveci
Erhan Devecierhandeveci@elazigfirat.com
Halk Sağlığı Uzmanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.