Vekil Erol, CHP iktidarında Elazığ’a dair ne gibi projeleri olduğuna açıklık getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize  nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada önemli  bazı açıklamalara da imza atmış ve kendisine yönelttiğimiz sorulara da içtenlikle...

25 Ağustos 2022, 14:56
Vekil Erol, CHP iktidarında Elazığ’a dair ne gibi projeleri olduğuna açıklık getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize  nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada önemli  bazı açıklamalara da imza atmış ve kendisine yönelttiğimiz sorulara da içtenlikle cevap vermişti. Vekil Erol; Elazığ’ın tarihi fırsatı kaçırdığını öne sürerek; “Siyasi irade, şehri katletti” dedi. Ayrıca Vekil Erol CHP iktidar olduğu takdirde kesinlikle kabinede Elazığlı bir bakanın olacağını ve de Elazığ’ı büyükşehir yapacaklarını da aktararak iddialı çıkışlarda bulundu.

Röportaj: Kübra TÜRKAN

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisiyle Elazığ’a özgü keyifli bir söyleşi de gerçekleştirdik.  Söyleşimiz sırasında Vekil Erol, Elazığ’ın eksikliklerini sadece Elazığ kamuoyu önünde konuşmadıklarını aynı zamanda bu sorunları TBMM’de sık sık dile getirdiğini aktardı. İşte Vekil Erol’un gazetemize özel verdiği açıklamaların detayları…

Geçtiğimiz aylarda Ekonomi Masanız Elazığ’a gelmişti. Elazığ’a gelen milletvekillerinizin Elazığ’a özgü bakışları nasıl oldu?

“BAŞARI HİKÂYELERİ OLAN İSİMLER ELAZIĞ’DAYDI”

Önce gazetenize bu konuda özel bir teşekkür ediyorum. Çünkü Ekonomi Masamızın haberlerine geniş yer verdiniz ve son derece güzel tespitlerde bulundunuz. Katılımlarınızdan dolayı teşekkürler. Ekonomi Masamızın Elazığ’a gelmesi bizler için çok önemliydi. Çünkü kendi alanlarında ekonomide uzman isimlerden oluşan bir heyet Elazığ’daydı. Ekonomi konusunda deneyime sahip arkadaşlarımız bunlar. İşte Ekonomi Masamızın başındaki isim Faik Öztrak bildiğiniz üzere Tekirdağ Milletvekilimiz ve kendisi 2001 ekonomik krizinde Kemal Derviş ile birlikte Türkiye’de bu krizi yöneten ve Türkiye’yi ekonomik olarak krizden çıkaran kişiydi. O dönem hazine müsteşarıydı. İkinci sırada ise Mehmet Akif Hamzaçebi vardı ve o da siyasete girmeden önce Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü yapmış ve 30’lu yaşlarında bu görevi üstlendiği için en genç genel müdürlerden biri olarak tanınmaktadır.  Ekibin tamamında başarı hikâyeleri olan arkadaşlarımızdan oluşmaktaydı. Güzel çalışmalar yaptılar. STK’ler ile de buluşuldu. Halkla da esnafla da buluşuldu. Bana göre son derece verimli geçti.

“GENEL BAŞKANIMIZIN ELAZIĞ’A OLAN İLGİSİ BİLİNİYOR”

Esas konuşmamız gerekenlerden biri de ne oldu da Ekonomi Masası Elazığ’a geldi? Olmalı. Bunu sık sık gündeme getiriyorum. Genel başkanımız, Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilikle bitirmiş, öğrencilik yılları burada geçirmiş biri. Hatta bir köyde başkanımızın okul arkadaşıyla da tanıştık. Özetle genel başkanımızın burada hatıraları ve yaşanmışlıkları var. Zaten kendisi Tuncelili ve Tunceli ile Elazığ ile iç içe geçmiş iki şehir. Birbirinden ayırmak mümkün değil. Elazığ’ı da çok iyi bildiği için genel başkanımız Elazığ’ın değerlerini de iyi bilen biri ve bu değerlerin ekonomiye kazandırılamadığını görüyor. Yeraltı ve yer üstü kaynaklarının hem ülke hem de Elazığ ekonomisine kazandırılması gerektiğini belirtiyor. Hâlâ sulama projeleri neden yapılmaz? Elazığ’ın ovaları çok verimli. Madencilik ve Turizm potansiyeli neden göz önünde bulundurulmaz? Demekte. Siz heyet olarak Ankara’ya gittiğinizde kendisinin Elazığ’a olan ilgisini gördünüz.

“BİZİM CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ; GENEL BAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU”

Önümüzdeki seçimlerde bizlerin Cumhurbaşkanı adayı genel başkanımız olacak. Genel başkanımız cumhurbaşkanı olunca ve 6’lı masa ile ittifak halinde hükümet kurulunca genel başkanımız Elazığ ile özel ilgilenmek istiyor. Elazığ sorunlarını seçildikten sonra ne var bu ilde ne yapabiliriz? Demek yerine seçilmeden önce bir lansman çalışması yapılarak, sorunlar tespit edilecek. Bizim iktidarımızda Elazığ’ımızda yapılması gerekenleri irdeleyeceğiz ve Elazığ’da öncelikli ne yapılması gerektiğini bilerek hareket edeceğiz.

“SİYASETİN REKABETE DAYALI YAPILMASI GEREKİYOR”

20 Eylül’de Genel Başkanımız 132 milletvekili ile birlikte Elazığ’a gelecek ve grup toplantısını burada yapacak. Bu aslında Cumhuriyet tarihinde görülmüş bir şey değil. Bir genel başkanın seçim öncesi gurubuyla o ile gitmesi orada grup toplantısı gerçekleştirmesi ve orada lansman sunumu gerçekleştirmesi pek görülmüyor. Lansman toplantılarını genelde belediye başkanları yaparak, hizmet dönemlerine ilişkin neler yapacaklarını ifade ederler. Siyasetin esasında bu temelde yapılması gerekiyor.  Rekabete dayalı bir şekilde. Hizmette farklılığa dayalı bir hizmet anlayışı olması lazım. Bundan hem ülkemiz hem de ilimiz kazanır.

“VATANDAŞ, KARŞIT SİYASETTEN BIKMIŞ!”

İdeolojik söylemlerle yapılan siyasetten de karşıt siyasetten de vatandaş bıkmış. Vatandaş ben evime nasıl ekmek götüreceğim çocuklarıma nasıl bakacağımı? Düşünüyorum demekte. Yani vatandaşın birinci sorunu buyken bunun üzerinde durmak lazım. İnsanlar, kendi ve çocuklarının geleceği ile ilgili kaygılar yaşıyorsa anlattığınız her şey havada kalır.

“İDDİAMIZ; KESİNLİKLE KABİNEDE ELAZIĞLI BİR BAKANIN OLMASIDIR”

Bu ziyaretler sırasında Faik Öztrak, yani patimizin iki numaralı ismi bir açıklama yaptı. Öztrak; Elazığ’a bakanlığın yakışacağını kaydetti. Bunu açıklaması önemli. Bizim iddiamız kabinede muhakkak bir Elazığlı bakanın olmasıdır.  Elazığlı bir bakanın olması için bunun mücadelesini vereceğiz.  Şehrin bunu konuşması lazım. Biz daha önce 4 yıllık milletvekilliği süremizce Elazığ’ın ne gibi sorunlarının olduğunu ve ne gibi çözümler geliştirilebileceğine de açıklık getirdik. Şimdi Ekonomi Masası Elazığ ziyaretine bizlerin önerilerinin uygulanır olup olmadığına bakıldı. Yeni sorun olup olmadığına baktılar. Başka önerilerde ortaya konuldu.

Heyetteki kişilerin başka önerilerde ortaya koyduklarını aktardınız. Ne gibi önerilerdir bunlar biraz açar mısınız?

“NEDEN DEPREM KONUTLARININ ÖDEMESİNE 5 YIL SONRA BAŞLANMASIN?”

Deprem konutlarının kredi ödemelerinde herhangi bir yapılandırma olup olmadığı değerlendirildi mi? Şeklinde bizlere bir soru yöneltip bize yeni bir fikir sundular.  Gerçekten bu bizlerin aklına gelmemişti. Konutların ödemesine; 2 yıl geri ödemesiz değil de 5 yıl sonra geri ödenmeye başlanabilir fikrini öne sürdüler. Elazığ’da neden acemi birliği karargâhı olmasın? Denilmekteydi. Bizde bundan ziyade bedelli askerliklerin burada yapılmasını sağlamalıyız dedik. Değişik düşünceler de geliyor. Bir numaramızda ise Elazığ’ı büyükşehir yapmak ve belde belediyelerini yeniden aktif hale getirmek isteği var. 

Önceliğinizin Elazığ’ı büyükşehir yapmak olduğunu aktardınız peki Elazığ’a özgü başka ne gibi planlamalarınız var?

“ELAZIĞ’I LOJİSTİK MERKEZİNE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ”

Gezin bölgesi Plaj Köyü’ne gittik buralar muhtarlık statüsü ile ayakta tutmak zor. Elazığ’da kapatılan birkaç beldenin açılması gerekiyor. Pertek Köprüsü yapılırsa Elazığ’ı lojistik merkezine dönüştürebiliriz. Şehir Hastanesini Üniversite Bölge Hastanesi olarak kazandıracağız. Araştırma Hastanesi de Şehir Hastanesi olacak. Eski SGK binasının yerine ise bakan beyle de görüşmüştük. Orayı poliklinik haline getirilecek. Bu şekilde Elazığ’ın sağlık sorunu çözülebilecek. Bunun gibi düşüncelerimiz var. Turizm ve sanayinin geliştirilmesi ile ilgili maden ocaklarının yeniden kamulaştırılmasına dair projelerimiz var. Maden Bakır İşletmelerini kesinlikle kamulaştıracağız.

“MADEN KENDİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ, MADEN’İ AYAĞA KALDIRMAK KOLAY DEĞİL”

Maden ilçesi ile ilgili tasarrufumuz ise şöyle olacak; Maden’in altında zengin maden yataklarının olduğu belirtiliyor. Şu an izlenen politika Maden’i vatandaşların terk etmesini sağlamak ve oranın altındaki madeni almak. Devlet tabi ki yeraltı zenginliklerini değerlendirmek için bir tasarrufu olacaktır. Ama yeraltı zenginliklerini değerlendireceksin diye insanların yaşanmışlıklarını yok edemezsiniz. Burası ne şekilde formüle edilebilir buna açıklık getirecek olursak mesela insanların rızası alınır onları yeni bir yerleşim yerinde yaşamaya teşvik edersiniz ve terk ettikleri yerin altından çıkan madenden onlara kâr ortaklığı verirsiniz. O zaman kimsenin itirazı olmaz. Maden şimdi kendi kaderine terk edilmiş. Bu nedenle Maden’i ayağa kaldırmak bu şekilde kolay değil.

“FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NE MADENCİLİK VE ZİRAAT FAKÜLTESİ BÖLÜMLERİNİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

DSİ Bölge Müdürlüğü binasının olduğu alandan itibaren komple orayı üniversiteye devredeceğiz. Orayı rektörlük binasını yaptıracağız. Elazığ’ın önemli kaynaklarından biri madenleri ama Fırat Üniversitesi’nde bir sürü fakülte var ama Maden Fakültesi yok. Elazığ güya tarım kenti ama Elazığ’da Ziraat Fakültesi de yok. Bunların hepsini kazandırmak istiyoruz.

“İCRANIN BAŞINDAKİLER BİZDEN DAHA BÜYÜK ŞOV YAPSIN!”

Biz iktidar olduğumuzda Elazığ’ın bu sorunları var ve bunların çözümüne ilişkin neler yapılacağını da biliyoruz. Bu sorunların olmadığını iddia eden bir siyasetçi varsa söylesin. AK Parti İl Başkanı bizlerin şov yaptığını da aktarmış ama siyaset biraz da şovdur. Şovunuzun bir karşılığı varsa sizler de kalkıp daha büyük bir şov yapın! Siz iktidar olduğunuzda mı bakanlık vereceksiniz? Biz zaten iktidarız. Bakanlar kurulu revizyonu var. Biz sizin iddianız gibi sadece iddiada bulunmuyoruz. Elazığlı birini bakan yaptık deyin. Çünkü siz icranın başısınız. Yapın bizde helal olsun diyelim.

“CUMHUR İTTİFAKINI TEMSİL EDEN PARTİLER KARŞITLIK YAPIYOR”

İktidar bizim projelerimizi yapsın. Bizim söylediklerimizin eksik olduğunu düşünüyorlarsa da bunları söylesinler yok güzel şeyler söylüyorsak biz yaptık ya da yapacağız deyin ama suçlayıcı bir dil kullanmakta iktidar. Elazığ’da muhalefet olarak bizler yapıcı bir siyaset yapıyoruz.  Ama cumhur ittifakını temsil eden partiler karşıtlık yapıyor.  Önerilerimizin doğru mu yanlış mı olduğunu bir fark etsinler. Biz yanlış ilerliyorsak bunun da doğrusunu belirtsinler istiyoruz.

Bu arada esnaf ziyaretleri sırasında Elazığlı bir vatandaş partinizin heyetine tepki gösterdi sonrasında siz bu vatandaşı ziyaret ettiniz. Ziyaretinizle neyi amaçladınız?

“SİYASİLERİN, HAKARETSİZ ELEŞTİRİYE AÇIK OLMASI GEREKİYOR”

Sizin de ifade ettiğiniz gibi bir vatandaşımız esnaf ziyaretimiz sırasında bize tepki gösterdi. O teyzemizin eşi hastanede yatıyormuş onu hastanede ziyaret ettik. Ziyarete gitmem de iki amaç vardı. Birincisi teyzeyi cesaretinden dolayı kutladım.  Çünkü kendi özgür düşünceleriyle sorguladı. Kapalı Çarşı’da AK Partili birine bu soru sorulsaydı onun hali ne olurdu? Hakaret olmadığı sürece insanların doğal hakkı eleştirmek. Kimse dokunulmaz ve eleştirilmez değil. Hakaret edilmeden eleştiriye açık olması gerekiyor siyasilerin.

Yeniden Ekonomi Masanızın ziyaretine dönecek olursak, heyettekilerin Elazığ’a dair izlenimleri ne oldu? Ayrıca siz sorunları yansıtıyorsunuz onlar daha sorunlu mu yoksa daha az sorunlu bir şehirle mi karşı karşıya kaldı?

“HEYETTEKİLER, ŞEHİR PLANLAMASINI; AKIL TUTULMASI OLARAK DEĞERLENDİRDİ”

Elazığ’ın planlamasını helikopterimiz olmadığı için bizler tepeden gösteremedik. Ama Harput’tan gösterdik.  İşi teknik olarak bilenler buradaki şehir planlamasını akıl tutulması olarak nitelendirdi. Toplantıda söyledim Allah devletimizden razı olsun. Devlet buraya gerekli parayı gönderdi ama  Elazığ’da bu para doğru kullanılmadı.

“SİYASİ İRADE ŞEHRİ KATLETTİ”

Siyaset iradesi parayı doğru kullanmak yerine, kentin vizyonun geliştirmek yerine ihale süreçleri ile ilgilenerek şehri katlettiler. Deprem konutlarının yapıldığı yerlerde inanılmaz sorunlar var. Ulaşım, okul, alışveriş insanların orada zaman geçirmesi ile ilgili birçok sorun var. Şehrin oralarda gelişme şansı bile yok. Sürekli göç alan bir yer değil Elazığ.  Deprem Elazığ için fırsata çevirebilirdi ama bu değerlendirilemedi.

“TARİHİ FIRSATLARI ŞEHRİMİZ KAÇIRIYOR!”

Elazığ,  ilk Keban Barajı’na dair fırsatı kaçırdı.  Keban Barajı’ndan yani kamulaştırmadan elde edilen paralar doğru kullanılmamış hem de Keban Barajı’nın gelirinden Elazığ’a da binde bir bile olsa bir kâr konulmuş olsaydı; sulama sorunu ve enerji sorunu olmazdı. Senin sınırların içinde doğrudan gelir getiren bir yatırım var ama bu kentin yararına olmamış. Kentin iklimi değişmiş, Oradaki Keban Barajı’nın ulusal katkısı yüzünden 6. Bölgeye Teşviklerine bile şehrin tamamı dâhil edilmiyor. Geliri yüksek gözüküyor.  İkinci fırsat ise depremdi bu şehrin yeniden planlanıp, yeniden yapılanabilirdi ama bu tarihi fırsatı şehrimiz kaçırdı. Depremden sonra yaşam alanları değil barınma alanı oluşturuldu. Önümüzde 3. bir fırsat vardı maden bakır işletmesine siyaset müdahale edemezse de buna yargı müdahale etti. Burada kamu özel sektörü birlikte hareket etmeli.

Son olarak depremi yaşayan ve depremden etkilenen diğer şehirlerde peki tablo nasıl?

“ELAZIĞ’DA SİYASET İRADESİ OLMADIĞI İÇİN SORUNLAR VAR”

İzmir’e dair bir şey söylemeye gerek yok. Yanı başımız Malatya’dan örnek verecek olursak Malatya’daki köy evleri iki katlı ama Elazığ’da köy evleri köylünün kullanımına uygun değil! Elazığ’da süreç hızlı ilerledi bu konuda TOKİ başarılı ama siyaset iradesi olmadığı için sorunlar oldu. Karakoçan’da yapılan TOKİ evleri karın altında kalıyor. Bakan talimat verdi ama düzeltilir mi? Bilmiyorum. Özetle anlamsız ve gereksiz işler yapıldı. Sivrice deki TOKİ evleri yazlıkçılar tarafından alınmaya başladı.

Yorumlar (0)
20
kapalı
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1