Vekil Erol: CHP 37. Olağan Kurultayı bir iktidar kurultayı olacak! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Erol: CHP 37. Olağan Kurultayı bir iktidar kurultayı olacak!

Bu haber 16 Mart 2020 - 15:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  37. Olağan Kurultay öncesi, açıklamalarda bulundu. Milletvekili Erol, “CHP 37. Olağan Kurultayı bir iktidar kurultayı olacak” diye konuştu.

 

 

Haber: Songül DURSUN

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı  düzenlenecek. Kurultay öncesi açıklamalarda bulunan Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gerçekleşecek olan kurultayın bugüne kadar yapılan kurultaylardan farkı olduğunu dile getirerek, kurultayın bir iktidar kurultayı olacağını söyledi.

“BU KURULTAYIN BU GÜNE KADAR YAPILAN KURULTAYLARDAN FARKI VAR”

Kurultaydan beklentilerini açıklayan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Genel Başkanımız açısından bugüne kadar zor bir kurultay olmadı zaten. Genel Başkan bugüne kadar yaptığı bütün kurultaylarda delegelerin, il örgütlerinin, milletvekillerinin büyük bir oranının desteğini, gücünü alarak seçildi zaten. Kurultaylarda salona da öyle girdi. Bu dönem de aynı şey yaşanacak. Ama bu kurultayın bu güne kadar yapılan kurultaylardan farkı var. Bundan önceki kurultaylarda partinin aldığı oy sürekli arttı ama vatandaş tarafından ve parti tarafından görünen bir farklılıkla kurultaya gidememiştik, oylarımız artmıştı. Ama bu kurultay öyle değil” dedi.

“25-30 YILDIR, ALAMADIĞIMIZ BELEDİYELERİ YENİDEN ALARAK BU KURULTAYA GİRİYORUZ”

“Yerel seçimlerde eğer başarılıysanız, yerel seçim sonrasında süreci doğru yönetmişseniz, belediyecilik anlayışınızda, yönetim anlayışınızda yarattığınız başarı hikayesi ile toplumda bir farklılığı, bir umudu, bir beklentiyi yaratmışsanız o belediyecilik sizi iktidara taşır” diye konuşan Vekil Erol, bu anlamda kurultayın önemine dikkat çekerek;  “Bu kurultay yerel seçim sonrası yapılan bir kurultay ve yerel seçimde Türkiye’nin birçok kentinde özellikle metropol kentlerde İstanbul gibi, Ankara gibi, Adana gibi, Mersin gibi, Antalya gibi, Bolu gibi il bazında Ardahan gibi, Artvin gibi, Kocaeli gibi birçok kentinde bu güne kadar 25-30 yıldır, alamadığımız belediyeleri yeniden alarak bu kurultaya giriyoruz. Siyasette şöyle bir genel algı vardır, bunu Sayın Cumhurbaşkanı da seçimlerden önce açıklamıştı; “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” diye. Yani böyle bir imaj var. Yerel seçimlerde eğer başarılıysanız, yerel seçim sonrasında süreci doğru yönetmişseniz, belediyecilik anlayışınızda, yönetim anlayışınızda yarattığınız başarı hikayesi ile toplumda bir farklılığı, bir umudu, bir beklentiyi yaratmışsanız o belediyecilik sizi iktidara taşır. Bunun geçmişte de birçok örneğini gördük. Başaramamışsanız bu sefer yeniden hayal kırıklığına dönersiniz. CHP kurultayı bu anlamda çok önemli… Önümüzdeki bu 37. Olağan kongremiz çok önemli. Çünkü bir başarı hikâyesinin sonucu üzerinden oluşacak, kurgulanacak ve yeni bir hedef gösterilecek bir kurultay olacak. Nedir bu; iktidar kurultayı. Adı bu mudur bilemiyorum ama bence iktidar kurultayı. Yerelde iktidar olmuşsunuz. Ülkenin yüzde 60’ını yönetecek yerel oy almışsınız. Şimdi genel ile ilgili bir iddianızı ortaya koyacaksınız. Bu anlamda CHP kurultayı çok önemli…”

“YALNIZCA TESPİT VE TEPKİ SİYASETİ DEĞİL, TESPİT VE ÇÖZÜM ODAKLI ALTERNATİF SİYASETİN KONUŞULMASI LAZIM”

Gerçekleşecek kurultay da CHP Genel Başkanının vereceği mesajların da çok önem arz ettiğini aktaran Vekil Erol, “Burada Sayın Genel Başkanın karşısına kimin aday çıkıp çıkmaması konusunu tartışılması değil, bugün Sayın Genel Başkanın ülkenin sorunlarına karşı yeni bir yönetim anlayışının, yönetim tarzının, yönetim kadrosunun anlatımı ile ilgili sunuşu ile ilgili vereceği mesajlarla önemlidir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın denilir ama devleti de yaşatacaksın ki özgür bir şekilde kendi genetik alışkanlıklarıyla yaşatacaksın ki o da senin hakkını ve özgürlüğünü korusun. Bugün devlete karşı, kurumuna karşı güven kalmamış, bugün yargıya karşı güven kalmamış; işte bunların hepsini CHP kurultayında aslında bunları konuşulması lazım, bunların tartışılması lazım. Beklentilerimiz, iddialarımız, halkın beklentileri, talepleri, sorunların çözümü ile ilgili yalnızca tespit ve tepki siyaseti değil, tespit ve çözüm odaklı alternatif siyasetin konuşulması lazım” diye konuştu.

“ANA MUHALEFET PARTİSİ, İKTİDAR PARTİSİNİN ALTERNATİFİDİR”

Erol konuşmasının sonunda;  “Şunu da unutmamalıyız; ana muhalefet partisi, iktidar partisinin karşıtı değildir; kendimizi doğru konumlandırmalıyız. Ana muhalefet partisi iktidar partisinin alternatifidir. Yani bugün iktidar partisi yönetebilir ama sen iddianı yarın ben daha doğrusunu yapacağım, yarın ben yöneteceğim iddiasıyla yürüyeceksin” İfadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.