VEKİL EROL: AFETİ YENİDEN YAŞAMAYALIM! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

VEKİL EROL: AFETİ YENİDEN YAŞAMAYALIM!

Bu haber 14 Şubat 2020 - 16:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize teşekkür ziyareti gerçekleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında depremden sonra kentimizin yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydeden Vekil Erol, “Afeti yeniden yaşamayalım. Birinci afetten hasarsız kurtulduk.  İkinci afetten en az 100- 150 bin insanımız etkilendi onları mağdur etmeyelim diye düşünüyorum ve bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” diyerek bu süreçte kamuoyunu doğru bilgilendirip, vatandaşların taleplerini doğru ilettiğimiz için gazetemizi de tebrik etti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Vekil Erol’u Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ve Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Songül Dursun ağırladı. Ziyaret sırasında deprem konuşuldu.

“FIRAT GAZETESİNE TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİM”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “24 ocak günü Elazığ’daki deprem sonrası ben bölgedeyim. Gerek depremzedelerin mağduriyetini yerinde görmek için; çadırları geziyorum yıkım yapılan bölgeleri de geziyorum. Vatandaşların talepleri noktasında köylere de ziyaret gerçekleştiriyoruz. Deprem sürecinde; Elazığ’da olan bitenler konusunda Türkiye’yi bilgilendirme gayreti gösteren,  vatandaşın beklentilerini konu alan Fırat gazetesindeyiz. Fırat gazetesinin hem sahibi Semih Beyi, hem de arkadaşları Songül ve Kübra Hanıma ayrıca tüm çalışanlarını tebrik ediyorum. Gazeteniz kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda önemli bir görev üstlendi. Basın gerçekten Elazığ ve Türkiye kamuoyunu tereddüt yaratmayacak şekilde bilgilendirdi. Ayrıca kamu bürokrasisini de vatandaşın isteklerini iletti. Ben kendilerine teşekkür etmek adına bu ziyareti gerçekleştirdim” dedi.

“BUNDAN SONRA TALEPTE BULUNMALIYIZ!”

Bu sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini de kaydeden Vekil Erol, “Bu süreci kısa sürede değerlendirmek pek mümkün değil ama özet olarak; şunu söyleyebilirim. 24 ocak günü Elazığ gerçekten bir faciadan döndü. 6,8 büyüklüğündeki bir depremin bu kadar az hasarla atlatılması Elazığ açısından bir şanstır. 37 canımızı Elazığ’da 4 canımız ise Malatya’da kaybettik. Kendilerine Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Ama biz bunu bir fırsata çevirebiliriz. Bu şehrin yeniden yapılanması ve şehre yeniden bir kent kimliği ve kente bir marka değeri kazandırmak adına bunu fırsata çevirebiliriz. İşte burada siyaset kurumlarının, STK’lerin ve Elazığ basının şu an en önemli yapacağı şey; Elazığ’ın yeni bir kimliğe kavuşması adına toplumu buna hazırlamaktır. Bürokratlardan, siyasilerden, bakanlardan ve cumhurbaşkanından bu taleplerde bulunmalıyız. Kent merkezimizde mimari estetik yoktu. Çok katlı yapılarımızın da yorgun bir yapı stoğu var” dedi.

“YAPILAR YA HASARLI YA HASARSIZDIR”

Sözlerini sürdüren Vekil Erol, “7 bine yakın binaya yıkım kararı verildi. Bu sayı da artacaktır. Az hasarlı, orta hasarlı, çok hasarlı diye bir değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Ya hasarlıdır ya da hasarsızdır. Hasarlı eve artık vatandaşı sokamazsınız. O eve güçlendirme yapılsa bile vatandaşın bu yapılara girmesi zordur. Binalar yoruldu bu durumda güçlendirme sonuç vermez. Bu kentte belediye başkanının çok aktif olması lazım. Yıkılacak yapıların bulunduğu bölgelerde belediye başkanı vatandaşı bilgilendirmeli. Yeni plan çalışmaları ile kenti yeniden planlayacak fırsat ilimize geçti.  Bu fırsatı da en iyi kullanacak olan ilin belediye başkanıdır. Ne yazık ki üzülerek söylüyorum. İlin belediye başkanlığından böyle bir şey görmedim” dedi.

“KENTİN YENİ BİR PLANLAMAYA İHTİYACI VAR!”

Elazığ’ın yapılanması adına geç kalınmış olmadığını kaydeden Vekil Erol, “Geç kalmış değiliz. İnsanları karşılama uğurlamayı bırakıp, artık işlerine dönsünler.  Bu kentin yeni bir planlamaya ihtiyacı var. Eğer bunu sağlayamazsak Elazığ’a bugünden daha kötü bir hale sürükleriz. Elazığ’da göç olur, ticaret olmaz.  Elazığ’a turizm kimliği kazandırmalıyız. Devlet nasıl terörden arındırarak Sur’u cazibe merkezi haline getirmişse; devletimiz büyük. TOKİ bir yılda 100 bin konut yapacak kapasitesi varsa;  devlet 50 bin konutu da Elazığ’da yapmalı ve bunu Elazığ’ın kimliği ile örtüştürerek yapmalıdır. Bu kent eskiden olduğu gibi yine Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İLİN SAHİBİ BELEDİYE BAŞKANIDIR!”

İdarecilere bu konuda ciddi görev düştüğünü de aktaran Vekil Erol, “ Sağlam, tutarlı ve işini bilen idarecilere ihtiyaç var. Bizler geçiciyiz. Yani ilin milletvekilleri, valisi, bakanlar, kamu kurum yetkilileri geçicidir. İlin sahibi belediye başkanıdır. Bu nedenle o da ıvır zıvır işleri bırakmalı. İşine dönerek;  her yıkım bölgesinde o alanların planlanmasını yapmalı. Yani kentin bütünün planlaması ile ilgili çalışma yapmak zorundadır. Burada iki insanın düşüncesine yer vermelidir. Birincisi Saadet Partisinin Belediye Başkanı Haluk Arslan ‘dır. Çünkü teknik bilgisi vardır. Bina stoğu ile ilgili de AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’dir yani kendi partisinin il başkanını dinlemesini öneririm. Şehir plancıları; jeoloji, mimarlar ve inşaat odası temsilcileri de dinlenmelidir. Elazığ artık bir turizm kenti olmalı, Elazığ bu kötü yapı stoğundan kurtulmalı ve depremi fırsata çevirmeli. Devlet de Elazığ’a bu yaklaşımı göstermeli” dedi.

“ELAZIĞ’IN YIKILIP YAPILMASI ADINA 1 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ VAR!”

Elazığ’ın ihtiyaçlarını da aktaran Erol, “Şimdi Elazığ’ın ne kadar paraya ihtiyacı var. Elazığ’ın hepsini yıkıp yeniden yapsalar; 1 milyon dolara ihtiyaç var. 1 milyon dolar da para değil. Suriyelilere 40 milyon dolar para harcamışsak; kendi yurttaşlarımıza da 1 milyon dolar harcayarak;  Elazığ’ın devlete olan  bağlılığının sadakatinin mükafatını vermiş  oluruz. Elazığ devletine karşı duyarlı. Her koşulda  devletimiz sağ olsun diyecek yüreğe ve cesarete sahiplerdir. Beklentimiz bu. Elazığ’ın  sorunlarına katkı veren herkese teşekkürler” dedi.

“KRİZ DOĞRU YÖNETİLDİ”

Bugüne kadar kriz yönetimin ilimizde uygulandığını kaydeden Vekil Erol, “Bugüne kadar ki süreci ben kriz yönetimi olarak değerlendiriyorum. Bu krizin yönetiminde İçişleri, Sağlık ve Çevre Bakanı başarılı olmuştur. Kriz doğru yönetilmiştir. Ama bundan sonraki süreç insanların mağduriyetinin giderilmesi ve kentin yeniden planlanması sürecidir. Afeti yeniden yaşamayalım. Birinci afetten hasarsız kurtulduk.  İkinci afetten en az 100- 150 bin insanımız etkilendi onları mağdur etmeyelim diye düşünüyorum ve bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” diyerek gazetemize teşekkürlerini sundu.

“VEKİL EROL 24 SAAT SAHADA”

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ise; “Bugün Sayın Vekilimiz bizleri ziyarete geldiler.  Bizler depremin ardından kentimize dair konular özelinde fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Vekilimiz sağ olsun 24 saattir saha da kendisini devamlı görüyoruz. Çadırları gezerek, görülmesi gereken yerleri görüyor. Açıklamalarında parti ayrımı gözetmeksizin fikirlerini Elazığ özelinden söylemesi güzel. Bakanlarımız gelerek, koordinasyonu sağladılar.  Elazığ için ne gerekiyorsa; Elazığ onun yapılmasını bekliyor. Sayın Vekilimiz de devamlı sahada, sahada  olan vekillerimiz de var.  Hepsi için aynı şeyi söyleyemiyorum. Valimiz de belediye başkanımız da saha da gerekeni yapıyorlar. Vekilimizin de belirttiği gibi şehrimizin inşası konusunda bilgi birikimi olan kişilerden görüş alınmalı. Bir sene sonra Elazığ’ın çok güzel bir şehir haline geleceğin umut ediyorum” dedi.

“KREDİLERDEN BÜTÜN ESNAF FAYDALANMALI!”

Esnafa sağlanacak desteklerin hâla sağlanmadığını da kaydeden Erdem, “ Aynı zamanda FHGC’nin başkanıyım. Esnafa yönelik verilecek; 100 bin TL’lik kredi ile ilgili bir gelişme olmadı. 50 bin TL’lik esnaf odalarının verdiği kredilerle ilgili bazı oda başkanlarının açıklaması bunların üç ay sonra ödenmeye başlanacağına yönelik oldu. Esnafın yaralarının az da olsa sarılması adına bu kredilerin herkese verilmesini istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.