Vekil Balık: Kadın hayatın her alanında olmalı! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Balık: Kadın hayatın her alanında olmalı!

Bu haber 04 Aralık 2020 - 17:11 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık; 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 86. yılı münasebetiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Vekil Balık; “Kadın hayatın her alanında olmalı” dedi.

 

 

Türkiye’de kadınların diğer ülkelere göre çok daha erken seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini kaydeden Vekil Balık; “5 Aralık 1934’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile birlikte Dünyada Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilen ilk ülkelerden biri olduk. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir” dedi.

VEKİL BALIK, HÜKÜMETİN KADINLARA VERDİĞİ HAKLARA DEĞİNDİ!

Kadınlara pozitif ayrımcılık uygulandığına değinen Vekil Balık; “Kadınların hayatın her alanında daha güçlü var olabilmesi için ‘kadınlara pozitif ayrımcılık’ kavramını ülkemize kazandıran Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu ile bu ilke, 2010 yılında halkımızın oylamasıyla kabul edilerek Anayasa’mızda da yerini aldı. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için; kadınlarımızın güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarını sağlamak için hükümetimiz büyük çaba sarf etti” dedi.

“PARTİMİZDE KADINLARIN TEMSİLİYETİ EN ÜST DÜZEYDE!”

“Kadınların iş hayatındaki varlığı, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli göstergesidir” diyen Vekil Balık; “Kadının ekonomik hayata katılması demek, ülkenin refah seviyesine ve kişinin bireysel olarak kendisine güç katması demektir. Kadınların iş hayatındaki varlığı, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli göstergesidir. Önemli adımlar atarak biz kadınların siyasette temsil oranı AK Parti’mizin iktidarı döneminde yükselmiş, 5 milyonu aşan kadın üyesi ile de kadınlarımızın, siyasetin her kademesinde temsiliyeti Cumhuriyet tarihinde en üst seviyeye ulaşmıştır” dedi.

“KADIN İLERLEMEZSE, ERKEĞİN İLERLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL!”

Sözlerini sürdüren Vekil Balık; “AK Parti olarak attığımız bu adımlar sayesinde, kadını toplumdan ve kamu kurumlarından tecrit eden yasakçı zihniyet tarihin karanlık sayfalarına gömülmüştür. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadın meselesi hakkında; ‘Bir milletin sadece erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir’ demiştir” ifadelerini kullandı.

“KADIN HAKLARI HER GEÇEN GÜN İYİLEŞTİRİLMELİ!”

“Kadınlar hayatın her alanında olmalı” diyen Vekil Balık; “Kadınlarımızın hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de etkin yer alması, nezaket ve zarafet kazandırmıştır. Kadının toplumdaki saygınlığını arttırmıştır.  Şunu unutmayalım ki kadınlarımız siyasette güçlendikçe ekonomik ve toplumsal alanda da güçleneceklerdir. Türk kadınının, 86 yıldır devam eden seçme ve seçilme hakkını en güzel şekilde değerlendirerek, ülkemizin önce 2023 sonra da 2071 hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynayacağına olan inancım tamdır.  Bu duygularla kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği bu anlamlı günde kadın haklarının her geçen gün iyileştirilmesi ve kadınlarımızın toplumsal hayatın her alanında yerlerini almasını temenni ediyor, tüm kadınlarımızı sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diyerek sözlerini noktaladı. (Haber Merkezi)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.