Vekil Balık: Esnafın, kredi ödemelerinin ertelenmesi talebiyle ilgileniyoruz! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Balık: Esnafın, kredi ödemelerinin ertelenmesi talebiyle ilgileniyoruz!

Bu haber 19 Kasım 2020 - 15:21 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada esnaflarımızın ertelenmesini istediği kredi ödemeleri ile ilgili girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, İnşallah bu sorunu çözeceklerini belirtti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“HER DOĞAL AFETE AYRI KOMİSYON MU KURULACAK?”

TBMM’de kurulan deprem komisyonuna değinen Vekil Balık; “Bu komisyon önergesinden bir gün önce mecliste depremin etkilerinin araştırılması ile ilgili bir komisyon kuruldu zaten.  Bu komisyon Elazığ ve İzmir depremini ve Türkiye’de oluşabilecek depremlerin etkilerini incelemek üzere kuruldu. Elazığ’a ayrı İzmir’e ayrı deprem komisyonları kurulmadı. Dolayısıyla iki gün önce kurulan bir komisyon için yeniden Elazığ’a ayrı bir komisyon önergesi vermek, doğru ve şık bir şey değil. Çünkü o zaman doğal afetler ile ilgili hep ayrı ayrı komisyon mu kurulacak? Biz özünde bu deprem komisyonunu tamamen; Elazığ ve İzmir depremi sonucunda kurduk. Bu komisyon bütün katılımcıların önerisi ile kuruldu. En çok bunun kurulmasına biz destek verdik” dedi.

VEKİL BALIK, YIKIMLARIN NEDEN UZADIĞINA AÇIKLIK GETİRDİ!

“Depremde krizin çok doğru yönetildiğini biz burada hep birlikte gördük” diyen Vekil Balık; “35 gün boyunca bakanlarımız hiç buradan ayrılmadı. Bizler de hep sahadaydık. Deprem sonrası Elazığ yaşadığı en büyük soğuğu yaşadı maalesef, yıkım süreleri var. Yıkımlarla ilgili şikâyetlerde var. Ancak şöyle de bir gerçek var; bir mahkeme kararı yıkım kararı verdikten sonra sizin orayı hemen yıkamıyorsunuz.  Böyle bir imkân yok. Bizler yaptığımız düzenlemelerle, değişiklerle bunları aşmaya çalışıyoruz. Yıkımların biraz uzamasının sebebi de bu. Kesin hasar tespiti yapıldı, ardından itiraz süreleri başladı. Hak sahipliğinin belli olması beklendi. Bunlar belli olmadan; ağır hasarlı binalar dışında yıkım yapılmadı” dedi.

“HER SORUNUN TAKİPÇİSİ İKEN HÜKÜMETİN SUÇLANMASI DOĞRU DEĞİL!”

Orta hasarlılarla ilgili de çözüm bulma gayreti içinde olduklarını ifade eden Vekil Balık; “Hükümet olarak, milletvekilleri olarak Elazığ’daki her sorunu bizzat takip ediyorken, hükümetin suçlanmasını işin doğrusu doğru bulmuyorum” dedi. Esnaflar ile ilgili yapılanlara da açıklık getirdi. Esnafa faizsiz kredi verildi. Ancak bankaların faizsiz kredi uygulama şansı yok. Bunların faiz oranlarının tamamı TESKOMB tarafından ödendi. Yine esnaf odalarından alınan kredilerde ise şu yöntem izlendi; zarar gören esnafın hem kredileri hem de faizleri ödendi. Aldığı kredi ödenmiş yüzlerce esnafımız var. Bunlar hiç yapılmamış sayıldı” ifadelerini kullandı.

“HİBEYİ TESKOMB VERDİ”

Sözlerini sürdüren Vekil Balık; “Giresun ile aramıza şu fark var. Selin tamamen yok ettiği dükkânlar var. Onlara 50 bin hibe verildi. Biz de depremden zarar gören bütün esnaflara kredi verildi. Faizsiz  krediden bütün esnaflarımız da faydalandı. Bizim görüşmelerimiz sonucunda şu çıktı. Bizlere dediler ki; Giresun’a verdiğimiz meblağ Elazığ’a verdiğimizin 80’de 1’dir. Elazığ’da çok oranda esnaf bundan  faydalandı. Bu 50 bin TL’lik hibeyi devlet verdi gibi davranıldı ama bunu TESKOMB tarafından verildi” dedi.

“ESNAFIN KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENME TALEBİ İLE İLGİLİ GİRİŞİMLERİMİZ VAR!”

Vekil Balık’ın esnafa yönelik açıklamasının ardından bizler de; esnaflarımız deprem zamanında kredi çekti ama ardından baş gösteren pandemi yüzünden de esnafımız iş yapamaz oldu. Haliyle kredi ödemesi gelen esnaflarımız; şimdi bu kredilerin ertelenmesini istiyor. Bu konuda bir girişimiz var mı? Şeklinde bir soru yönelttik. Sorumuzu cevaplayan Balık; “Bununla ilgili girişimlerimiz oldu. İnşallah bir sonuç bekliyoruz” dedi. Bu sonuç olumlu olur mu? Dememiz üzerine de Balık; “İnşallah olumlu olur” dedi.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.