Haber-Yorum: Songül DURSUN

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (AÇSHB)  aracılığıyla yapılan yardım türü ve tutarları yıldan yıla artıyor. Ülkemizdeki dar gelirli ve muhtaç konumdaki kişilere yapılan sosyal yardımların her yıl nitelikli olarak artması ise bir gurur değil utanç tablosu olarak değerlendiriliyor.

BAKAN NEBATİ’NİN DİKKAT ÇEKİCİ PAYLAŞIMI

İstatistikler, Türkiye’deki yoksulluğun korkunç boyutunu gösteriyor. Muhtaç konumdaki kişilere yapılan sosyal yardımların her geçen gün arttığını ise Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile doğruladı.

“SOSYAL YARDIM ALAN HANE SAYISI;  4,3 MİLYON”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 17 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “2002 yılında sadece 1 milyon haneye sosyal yardım hizmeti verilirken pandemi yardımları hariç tutulduğunda 2021 yılında 4,3 milyon ailemize ulaşılmıştır” İfadeleri dikkat çekiciydi. Bakan Nebati’nin 2002 yılında 1 milyon haneye sosyal yardım yapıldığını ifade ederek, 2021 yılında bu rakamın 4,3 milyona ulaştığı ifade etmişti. Vatandaşlar ise Bakan Nebati’nin sözlerini; “Türkiye’nin nüfusu 2002 yılında 65 milyon iken 2021’de 84 milyon kişi olmuş. Türkiye’nin nüfusu, aradan geçen 20 yılda yapılan yardımların arttığı 4,3 kat kadar artmadığı bir yana sosyal yardım alan hane sayısının artması, vatandaşın halinin perişan olduğunun bir göstergesi aslında” ifadeleriyle değerlendiriyor.

SOSYAL YARDIM ALANLARIN ARTMASI ÖVÜNÇ VESİLESİ Mİ?

Aslına bakılırsa Bakan Nebati’nin paylaşımı ülkedeki yoksulluğu gözler önüne serdi. Yoksulluk tüm ülkelerin en çok zorlandığı konuların başında yer alırken, övünme vesilesi yapılan yardım miktarları yüzünden aslında kara kara düşünmeliyiz. Üstelik bu yardım oranlarına belediye yardımları ve pandemi yardımları dâhil edilmemiş.

YAKLAŞIK 16 MİLYON KİŞİ SOSYAL YARDIM ALIYOR

Ülkemizde de bugün halkın neredeyse yüzde 24’ü devlet yardımlarıyla geçiniyor. Bu, halkın fakirleştiğinin göstergesi olarak belirtiliyor. Bakan Nebati’nin yaptığı paylaşım ise Devlet yardımıyla geçinen ailelerin sayısının 20 yılda dört katlanarak arttığının ve vatandaşın daha fazla yoksullaştığının ve halinin perişan olduğunu ortaya koyuyor. Yaklaşık 4,3 milyon hane gıdadan yakacağa, sağlıktan barınmaya kadar birçok kalemde sosyal yardım alıyor. Yani yaklaşık 16 milyon kişi, gıdadan kömüre, eğitimden sağlığa kadar farklı yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor.  2018’de 14 milyon 389 bin olan yardımla geçinenlerin sayısı, sigortalıların sayısına yaklaştı.