VATANDAŞ, KAMU BANKALARINDAN DERTLİ Mİ DERTLİ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

VATANDAŞ, KAMU BANKALARINDAN DERTLİ Mİ DERTLİ!

Bu haber 06 Temmuz 2020 - 18:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz haftalarda kamu bankalarımız olan Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bank konut kredilerinde faiz indirimi müjdeledi. Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlarımız da;  haliyle tercih ettiği bu üç bankadan birinin yolunu tuttu. Ama banka personelleri ile karşılaşıp kredi faiz oranlarında sadece işin içine birinci ve ikinci el konut uygulamasının girmediğini öğrenince bazı vatandaşlarımız;  hayal kırıklığı ile bankadan ayrılmak zorunda kaldı. Haliyle bu durumla karşı karşıya kalan bireylerin isyanı da ortak oldu. Vatandaşlar; “Kamu bankaları konut kredilerinde faiz indirimi yaparken neden kredi vermemek adına işi bu denli yokuşa sürmekteler. Bir ev bir önceki yıl yani 2019 yılında işlem görmüş diye faiz oranı nasıl olurda %0,74’ten bir anda %0, 94’e çıkabilir. Bu kadar afaki bir faiz farkını kim göze alarak ev sahibi olabilir?” diyerek bu durumdan kaynaklanan sorunlarını dillendirdiler. Bu durum sadece ev sahibi olmak isteyenleri de değil, evini satmak durumunda kalan kişilere de mağduriyet yaşattığı için bu durumda taraflar,  kamu bankalarından yeniden bir düzenleme beklediklerini ifade ederek, bu şekilde konutların alınıp satılmasının güç olduğunu ifade ettiler.

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Geçtiğimiz haftalarda kamu bankalarımızdan olan Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bank konut kredilerinde son zamanlarda görülmemiş bir faiz oranına geçtiklerini müjdelemişti.  Bankalar ilk el konut satışlarında faiz oranlarının %0,64 ikinci el konut alımlarında ise faiz oranlarının %0,74  olacağını belirtmişti. Ev sahibi olma hayali barındıran bazı vatandaşlarımız da bu uygun kredi koşullarında hayallerini gerçeğe dönüştürmek adına bir umut bankalara koştular ama bazı vatandaşlar, banka personelleri ile görüşür görüşmez hayallerinin başka baharlara kaldığını da anladı. Peki kamu bankalarında neler oluyor da vatandaşın kafası Arap saçına dönüyor? İşte bunların cevabı da haberimizin detayında saklı…

“2019’DA KONUT İŞLEM GÖRDÜYSE FAİZ ORANI BİR ANDA %0,74’TEN NASIL OLUR DA % 0,94’E ÇIKAR? “***

Bir konut ya ilk el ya da ikinci el yani işlem görmüş konut gibi bir yapıda faiz oranı değişir gibi bir bakış açısının işinden çıkamayan vatandaşlar; başlarından geçen trajikomik olayları gazetemize aktardılar. Ev sahibi olmak isteyen bir vatandaş; “Uygun kredi imkânlarından faydalanarak ev sahibi olmak istedim. Beğendiğim evin mülk sahibi ile de fiyat konusunda anlaşarak, kamu banklarından birinin yolunu tuttum. Banka Personeli, satın olacağım konutun 2019 yılında işlem gördüğünü belirterek bana ‘Sizin kredi faiz oranınız %0,74 olamaz. Size % 0,94 faiz oranından işlem yapmak durumundayız’ dedi. Haliyle kimse bir anda durup dururken 120 bin TL’ye yakın ekstra bir faiz daha ödemek istemez. Bu nedenle ben de 2019 yılında herhangi bir işlem görmemiş ya ev bulmak zorundayım ya da ev sahibi olma hayallerimi başka bahara bırakmakla karşı karşıyayım” diyerek yaşadığı hayâl kırıklığını ifade etti.

“BANKA PERSONELİ İLE GÖRÜŞÜNCEYE KADAR KANDIRILIYORUZ”***

Sözlerini sürdüren ve karşılaştığı duruma isyan eden vatandaş; “Bu durumu sadece benim yaşadığımı da düşünmüyorum. Sonuçta banka çalışanı işin prosedürü neyse onu uygulamak zorunda. İşte benim isyanımda buna. Ben bin bir umutla geldiğim bankadan bir anda yükselen faiz oranı yüzünden umutlarımın yerinde yeller eserek ayrılmak zorunda kalıyorum. Haliyle de soruyorum. Bu vatandaşı kandırmak değil midir? Hesabımızı kitabımızı yaparak geldiğimiz bankadan eli boş dönüyoruz. Madem prosedürleri böyle o zaman prosedürleri hakkında ayrıntılı bilgiler kamuoyu ile paylaşılsın. Bir anda hem hayallerimiz yıkılıyor hem de ev sahibi ile karşılıklı zamanımız çalınıyor” diyerek  ne gibi sıkıntılar yaşadığına açıklık getirdi.

“BU KOŞULLARDA SATICI SATAMAZ, ALICI İSE ALAMAZ”***

Olaya sadece kendisi açısından bakmadığını da aktaran vatandaş; “Mülk sahibi ile görüşmelerimiz son derece olumlu geçmişti. Şimdi onun da başka birisiyle anlaşması gerekecek. Gerçi anlaştığı kişi bu koşullarda yüksek faiz oranından ev sahibi olmak ister mi? Bunu da hiç zannetmiyorum. Yani bu 2019’da konut işlem görmüş faiz oranı bir anda 20 puan gibi ciddi bir oranda yükseltilir ve bu devreye sokulursa hem satıcı hem de alıcı mutsuz olur” dedi.

“DEĞİŞEN FAİZ KOŞULLARI İLE KONUT ALIM SATIMININ HAREKETLENMESİ ÜTOPYA!”***

İlgililerin bu durumu çok acil bir şekilde düzeltmesi gerektiğini başkalarının da kendisinin de yaşadığı mağduriyetin sona ermesini isteyerek sözlerini sürdüren vatandaş;  “Bir anda öngörülemeyecek şekilde artan faiz oranları yüzünden bir alışverişin gerçekleşebileceğini öngörmüyorum. Bir kez daha kamu bankalarının,  tarafları karşılıklı memnun etmek adına; prosedürlerini gözden geçirmelerini istiyorum. Uygulamadaki prosedürde bu denli sıkıntılar varken, konut alışverişinin artmasının ve piyasaya bir canlılık gelmesinin de ütopyadan ibaret olduğunu düşünüyorum” diyerek konunun ilgililerine bu sorunun giderilmesi gerektiğine dair mesaj verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.