VALİ YIRIK:  ELAZIĞ’IN ÇITASINI YÜKSELTECEĞİM! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

VALİ YIRIK:  ELAZIĞ’IN ÇITASINI YÜKSELTECEĞİM!

Bu haber 28 Temmuz 2020 - 18:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Erkaya Yırık, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz sorulara da içtenlikle cevap verdi. Vali Yırık, deprem sorununa odaklandığını belirterek; “Vali olarak insanlarımızın yaşadığı sorunu hissetmeliyim. Elazığ’ın çıtasını yükseltmek için çalışmalarım olacak” diyerek sorgulamayı da, denetlemeyi de seven bir yapısı olduğunu ve önceliğinin de yarım kalan işleri tamamlamak olduğunu ifade etti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Vali Erkaya Yırık, gazetemize iade-i ziyarette bulunduğu sırada kendisine yönelttiğimiz soruları da yanıtladı. İşte Vali Yırık’a yönelttiğimiz sorular ve kendisinden aldığımız yanıtların ayrıntıları ise şöyle oldu…

Sayın Valim, Vali olarak ilk görev yerinizin depremden yara alan bir şehir oluşu sizi biraz endişelendirmedi mi?

“ALTI AY GİBİ CİDDİ BİR SÜREDE ÖNEMLİ YOL KATEDİLDİĞİNİ DÜŞÜNDÜM, GERÇEKTEN DE ÖYLE!”

Gelirken 24 Ocaktaki Deprem felaketinden haberdardık. Çünkü vatandaşların yaşadığı sıkıntı ulusal basına yansımıştı. Tabi deprem felaketinin üzerinden altı ay gibi ciddi bir süre geçmiş. Altı ay zaman zarfında devletimiz;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız da başta olmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yani özetle tüm bakanlıklarımız Elazığ’a yakın ilgi  göstermiş. Sadece bakanlıklarda değil STK’ler ve diğer kuruluşlarda üzerine düşeni yapmış. Mesela bir örnek veriyorum. Galatasaray Futbol Kulübü; 150 adet ısıtıcı göndermiş. Aklınıza bile gelmeyecek şekilde insanlar katkı sunmuşlar. O tarihleri hatırlıyorum. Kayseri Belediye Başkanı olan Dr. Memduh Büyükkılıç,  yanlış hatırlamıyorsam Elazığ’a iki ya da üç TIR malzeme yardımında bulundu. Herkesim; Türkiye’mize mal olmuş ortak acımızı sarabilelim diye Elazığ’a ilgi gösterdiler. Tüm bunları bildiğim için altı ay gibi önemli bir sürede ciddi yollar katedildiğini düşündüm ve gelip gördüm hakikaten de önemli yollar katedilmiş.

“DEPREM OLDU DİYE FERYAT FİGAN ETMEYE GEREK YOK, İLİN VALİSİ OLARAK; DEPREM SORUNUNA ODAKLANDIM”

Ancak bir takım eksiklikler var mı? Elbette var. Onları da biraz sabır, feragat ve fedakârlık ile birlikte bu eksiklikleri de İnşallah el birliği ile aşacağız.  Deprem oldu. Öldük, bittik, mahvolduk şeklinde feryat figan yapmaya gerek yok. Bütün kurumlarımız çalışıyor. İlin Valisi olarak ben de deprem sorununa odaklanmış durumdayım. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bana ulaştığı şekilde gidermeye çalışıyorum. Kurumlarımızla koordine içerisindeyiz. Özetle kalbimde ve aklımda bir kuşku yok. Kendimden emin geldim. Kendimden eminde devam ediyorum. Allah’ın izniyle. Çünkü vatandaş ile birebir ilgileniyorsanız; korkmanıza da gerek yok. Zaten ilimizde yapılan çalışmalara bakınca kuşku içerisinde değilim.

Sayın Valim depremin yaralarına sarmaya odaklandığınızı biliyoruz. Gelir gelmez depolarda kalan yardım kolilerini de ve depolardaki beyaz eşyaları da depremzedelere ulaştırdınız. Peki depremin üzerinden yedi ay gibi bir zaman geçmesine rağmen depodaki eşyaların sizden önce görülüp, dağıtılmamış olması sizi sıkıntıya düşürmedi mi?

“BEN GÜVENİRİM AMA İŞİMİ DE KONTROL EDERİM!”***

Kayseri’den bin 600 adet vantilatör getirttim. Malatya’dan bir firma en son bize 135 TL fiyat verdi. Ben ise Kayseri’den 125 TL’lik fiyat alarak bunları getirttim. Normalde vantilatörler 165 TL’den satılmaktaydı. Her işle ilgilenen bir yapım var. Bir memura bırakarak bunu da sen çözümle demiyorum. Kontrol ederim. Güven kontrole mani değildir. Güvenirim ama işimi de takip ederim. Düşünün deprem sonrasında AFAD’ın depolarında kalan 92 klimadan tutun 80 mini buzdolapları vardı.  İnsanlar bayılmış burada sıcaktan. Ben Vali olarak evimde sıcaktan duramıyorum. Ben empati yapan biriyim. Allah beni de konteynerde yaşayan biri yapabilirdi.

“VALİ OLARAK VATANDAŞIN YAŞADIĞI SORUNU HİSSETMELİYİM”***

Ben Vali olarak, vatandaşlarımızın yaşadığı sorunu hissetmeliyim. Benim görevim bunu gerektiriyor. İnsanların vantilatörleri olmadığı için bunaldığı bilgisi bana geldi ve az önce ifade ettiğim gibi bin 600 vantilatörü ayrım gözetmeksizin insanlarımıza dağıttık. Ayrıca depodaki beyaz eşyalar neden orada dursun ki sonuçta devlet bunu insanlarımız kullansın diyerek göndermiş. İnsanlarımız bunu bu sıcaklarda kullanacaklar.

“DEVLETİMİZİN İMKÂNLARI ÇOK ÜST DÜZEYDE, BU İMKÂNLARI NEDEN VATANDAŞLARIMIZDAN GİZLEYELİM?”***

Çok şükür yokluk günlerinde değiliz. Devletimizin tüm imkanları Allah’a şükür ki üst düzeyde. 20 sene öncesinden çok daha iyi durumdayız. Ülkemiz her geçen gün çok daha iyiye gidiyor. Ülkemizin yöneticileri;  Cumhurbaşkanımız ve tüm müteşebbislerin gayretleri ile imkanlarımız çok iyi yerlere gidiyor. Dolayısıyla bu imkânları vatandaşlarımızdan neden gizleyelim?

“GÖREV KÖRLÜĞÜ ZAMAN ZAMAN OLABİLİR!”***

Gerçek şu ki bazen kamu kuruluşlarında görevde belli bir süre sonra atalet olabilir. Görev körlüğü zaman zaman olabilir. Yoksa insanlar bekletmek istemezler. Ama birisinin de bu nedir?  Neden burada bekliyor? Diyerek bunları sorması lazım. Ben soran ve sorgulayan biriyim. Bu özelliğimin de faydasını gördüm. Benim tarzım böyle.

Sayın Valim; Elazığ ve Elazığ insanı hakkında ilk intibalarınız nelerdir? Bunu da öğrenebilir miyiz?

“GAKGOLAR, BENİM SEVDİĞİM İNSAN YAPISINA SAHİP!”***

Elazığ gerçekten mümbit toprakları olan, doğal güzelliği olan Doğuanadolu’nun güzel bir vilayeti. Burada ne yaparsanız, insanlar onu görüyor ve bunun karşılığını veriyor. Hizmet edeni kendisini düşüneni insanlarımız takdir ediyor. Böyle olduğu için de yaptığım çalışmalarla ilgili kafamda bir soru işareti yok. İdareci zaten görevini yapar ve yaptığı görevden de insanlar yararlanır. Gakgolar bu anlamda benim sevdiğim ve seveceğim insan yapısına sahip. Son derece sıcakkanlılar. Acaba benim de bir tarafım gakgomu bilemiyorum.

Elazığ’ımızdan da Elazığ insanından da bahsettik. Peki Elazığ’ın sizce öncelikli çözülmesi gereken sorunu nedir?

“YARIM KALAN İŞLERİ ÇÖZÜMLEYECEĞİZ!”***

Bekleyen kamu yatırımlarımız var. Geçtiğimiz günlerde iki yatırımın talimatını verdim. Palu ve Karakoçan’da İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binaları ve ÇABA-DER’in %50’sini onların % 50’sini ise devletin yapacağı bir okul var. Onlar % 50’lik kısmını yapmışlar. Üç yıldır diğer % 50’lik kısmı bekliyor. Deprem sonrası diğer söz veren hayırseverlerimiz ile görüşerek onlarla nezaketli bir şekilde iletişime geçtik. İnsan iletişimi kabalık barındırmaz. Yani ilk etapta yarım kalan işleri çözüme kavuşturacağız. Amacım iyi şeyler yapmak.

Geçtiğimiz günlerde Elazığ, Ticaret ve Sanayi Odamızda bir toplantıda Besi OSB’miz ve buna bağlı Biyogaz Tesisimizde gündeme geldi. Kentimizde bu durum iki yılı aşkın bir süredir konuşulmakta. Peki nasıl bir adım atılacak? Şu an ki aşama nedir?

“ÖNÜMÜZÜ GÖRMEDEN İŞLEM YAPMAYALIM”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Bey ile o gün gerçekleştirdiğimiz toplantıda; biyogaz tesisinin kurulması ile ilgili konuyu gündeme getirip, konuştuk. Biyogaz tesisini nasıl yapacağız? % kaç hissemiz olacak. Yap işlet devret modelini mi seçeceğiz? Yoksa bizzat biz mi işleteceğiz gibi konuları görüştük. Hangi yöntemle yapılacağı konusunda istişarelerde bulunduk. Ben bu noktada başka OSB’lerde kimler nasıl yapmış buna bakarak, buna öyle karar verelim şeklinde görüş bildirdim. Çünkü önünü görmeden bir işlem yapmalıyım. Sonradan eyvah yanlış yapmışız. Keşke şöyle yapsaymışız gibi bir pişmanlık yaşamamak adına sürecin başında hassas davranacağız.

Gakgolar Elazığ’ı şahlandıracağınıza inanıyor. Siz gakgoların beklentilerini karşılayabilecek misiniz?

“ELAZIĞ’IN ÇITASINI YÜKSELTMEK ADINA GİRİŞİMLERİM OLACAK!”

Şahlandırmak iddialı bir kelime olur. Ama şunu ifade edebilirim. Elazığ’da planlamaya giren işlerin mutlaka zamanında bitirileceğini ve devletin Valisi olarak bunların denetimini yapacağımın sözünü  veririm. Zaten bizim işimiz bu. Bu ekstra bir şey değil. Bununla birlikte daha başka Elazığ’a ne yapabiliriz diyerek ortak akıldan faydalanarak Elazığ’ımızın çıtasını nasıl yükseltiriz konusunda bu konuda da girişimlerde bulunacağımı ifade edeyim. Mesela Hazar Gölü’müz ve etrafındaki destinasyonlar önemli. Ayrıca Palu’ya gittim Palu’da tarihi köprü, oradaki Surp Lusavoriç Klisesi bir hayli tahrip olmuş,  Palu Kalesi, Ulu Cami, Cemşit Bey Külliyesi gibi güzel turizm destinasyonları var. Bunlar için de projeler var. Bir de tarihi Öğretmenevimiz var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.