Vali Toraman Okul Müdürü Mustafa Karaaslan’dan okul ile ilgili bilgi aldıktan sonra sınıfları dolaşarak öğrenciler ile sohbet etti. Fen Lisesinde eğitim gören öğrencilerin akademik anlamda zaten başarılı olduklarını ifade eden Vali Toraman; “Hepiniz Fen Lisesi öğrencisi olarak akademik anlamda zaten başarılısınız ancak ders notları ve akademik başarı kendinizi ifade edebilmeniz için yeterli değildir. Spor, sanat ve edebiyat gibi konularda da kendinizi geliştirmenizi istiyoruz” dedi.

“ANALİTİK DÜŞÜNMEYİ VE KENDİNİZİ DOĞRU İFADE EDEBİLMEYİ ÖĞRENİN”   

Gençlere mesajlar veren Vali Dr. Toraman; “Çünkü okul hayatından sonra karşılaşacağınız birçok sorunu analitik düşünerek, kendinizi ifade edebilme yeteneği kazanarak çözebilirsiniz. Bunun için de mutlaka kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Bugün içinde eğitim gördüğünüz okulunuz adını Cemil Meriç gibi büyük bir mütefekkirden almış durumda. Cemil Meriç sosyoloji alanında uzmanlaşmış ülkemizin yetiştirdiği önemli değerlerden biri. Bu isimle eğitim veren bu güzel okulun öğrencilerinin de bildiklerini doğru şekilde aktarabilmeleri, kendilerini ifade edebilme cesareti göstermeleri ve analitik düşünebilme kabiliyeti kazanmaları her şeyden önce okumayla olur” dedi.

“YENİ SINAV SİSTEMİ; OKUDUĞUNU ANLAMAYA VE VERİLEN BİLGİYİ KULLANMAYA YÖNELİK!”

Sözlerini sürdüren Vali Toraman; “Hepimiz biliyoruz ki yeni sınav sisteminde de artık sorular okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi isteyen sorular. O yüzden bulduğunuz her fırsatta okuma yapmanızı istiyoruz. Ezbercilik ve geçici öğrenme kısa dönemli başarı sağlayabilir ancak, kalıcı öğrenme ancak okumakla ve analitik düşünebilme yeteneği kazanmakla olur ki bu da sürekli başarıyı sizlere sunacaktır” dedi.

“EĞİTİMİN TEMEL UNSURU; ÖĞRETMENLERDİR”

Vali Dr. Toraman sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle de bir araya geldi. Eğitimin temel ve ana unsurunun öğretmenler olduğunu ifade eden Vali Toraman, “Öğretmenler odası okulun beyni ve kalbidir. O nedenle her hafta yaptığım okul ziyaretlerinde özellikle öğretmenlerimizle bu odada bir araya gelmeyi önemsiyorum” dedi.  Ayrıca Vali Toraman, Cemil Meriç Fen Lisesinde yeni oluşturulan okul kütüphanesini de inceleyerek kütüphanenin zenginleştirilmesi için destek vereceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)