Haber- Yorum: Fırat Haber Merkezi

Pandemi kuralları hayatımızın bir parçası pandemi karşısında aşı en önemli silah olsa bile ‘aşılandım bana artık virüs bulaşmaz!’ diye bir şey de söz konusu değil. Omicron varyantının görülmesiyle birlikte vaka sayıları yeniden tırmanışa geçti. Hastalığın başından itibaren aşılı hastaların hastalığı daha rahat atlattığı ifade ediliyor olmasına rağmen vaka sayılarının tırmanışa geçtiği ilimizde henüz aşılama çalışmalarında en kötü 10 il arasında olmamız çok vahim!

PANDEMİ İLE SAVAŞTA GERİ PLANDA KALIYORUZ!

Ne yazık ki insanlarımız aşı konusunda bir hayli vurdumduymaz davranışlar sergilemeye devam ediyor. Hemen hemen her noktada aşı kabinleri kurulsa da insanların aşılanma konusundaki endişeleri devam ediyor. Bu endişeli davranışlar yüzünden topyekûn mücadele edilmesi gereken pandemi ile savaşta da geri planda kalıyoruz.

İNSAN HAYATI İHMALE GELMEZ!

Şehir olarak vakalarda zirveyi aşılamada ise dipleri gördüğümüz bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum hem çok üzücü hem de çok endişe verici! İnsanlarımıza, pandemi kuralları yeniden hatırlatılmalı ve gönüllülük esası ile kurallara uyulmuyorsa cezai yaptırımlar devreye acil bir şekilde sokulmalı! Çünkü insan hayati söz konusu ve bu asla ihmale gelmez!

HER ŞEYE SİL BAŞTAN MI BAŞLAYACAĞIZ?

Ayrıca madem başa dönülecekti neden zamanında birçok sıkı tedbirlere mahkûm edildik? Diye sorgulamadan da edemiyoruz. Pandemi ile mücadeleyi kazanmanın tek yolu topyekûn mücadeleden ödün vermemekse her birimiz pandemi ile yaşamamız gerektiğinin bilincinde hareket etmeliyiz.

KİM RİSKLİ KİM RİSKSİZ BU BİLE KONTROL EDİLMİYOR!

İlgili kişilerde toplum sağlığını korumak adına denetimleri sıkılaştırmalı!  Riskli görülmesine rağmen sıkı denetim uygulanmadığı için gelişi güzel karantinasından çıkanlar da söz konusu ve bunların oluşturduğu tehlikeyi varın siz düşün!

PCR TESTİ VERİRKEN DE VİRÜS TEHDİT EDİYOR!

Ayrıca PCR testleri verilirken sosyal mesafenin kontrol altında tutulmadığı negatif ve pozitif vakaların kalabalık ortamlarda iç içe bir şekilde bekletilmekte olması da ayrı bir muamma! Yani sadece mevsimsel bir rahatsızlığı olan bireyler, PCR testi yaptırmak istediği anda virüs tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu da anormal bir durum!

VAKA SAYILARI, SON BİR HAFTADA YAKLAŞIK 4 KAT BİRDEN ARTTI!

Son bir haftada vaka sayılarının yaklaşık 4 kat birden artmasına kimse kayıtsız kalmamalı! Vaka sayılarında azalış aşılamada ise artışın olması adına ilgili kişiler, daha fazla gayret göstermeli! Şehrimiz adına oluşan bu üzücü tablo iyi bir seyir alana kadar mücadeleden de özveriden de kaçmadan hareket edilmeli!