Son günlerde birçok ilde artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yarım saat içerisinde art arda üç deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dün saat 19.37’de merkez üssü Hakkari’nin Yüksekova ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi. İlk depremin ardından saat 19:52’de 3,5 ve saat 20.06’da 4,6 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem daha kaydedildi.

Doğu Anadolu’da peş peşe yaşanan depremlerin ardından deprembilimciler depremin neden olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

4 cilt tipine özel 4 bakım önerisi! 14 maddede kusursuz bir cilde sahip olun 4 cilt tipine özel 4 bakım önerisi! 14 maddede kusursuz bir cilde sahip olun

Heyelanlar gelişebilir

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Yazılı- Yüksekova Hakkari’de 4,7 ve ardından da 4,6 artçı deprem oldu. Depremler muhtemelen Bitlis- Zagros Bindirme kuşağının içerisinde.  Bu bölgede depremin olması mümkün çünkü Arap Levhası kuzeye doğru hareket ederek Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Dolayısıyla Bitlis-Zagros bindirme kuşağında hareketlenmeler olabilir. Hakkari’de bu depremler sonucu çeşitli yerlerde heyelanlar da gelişebilir. Hakkari’de ulaşım yolları çok sınırlı olduğu için olası bir acil müdahalede alternatif yolların yapılması çok önemlidir. Geçmiş olsun.” İfadelerini kullandı.

Deprem boşluğu var

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Yılın son günü Hakkari’de Şemdinli - Yüksekova sağ yanal atımlı kırığı üzerinde iki deprem 19.37 M4,7, 20.06 M4,6 büyüklüğün 5 km odak derinliğinde oldu. Bu bölgenin M7 dolayında bir depreme gebe olduğunu önceden bildirmiştim. Burada bir deprem boşluğu var” dedi.

Editör: Şeyma Kurşun