Dünya Diyabet Günü nedeniyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etkinlik düzenlendi. Hastane girişinde kurulan stant da şeker ölçümleri yapılarak diyabet hastalığına dikkat çekildi.

Çemişgezek'te soğuk havalar kütüphaneye ilgiyi arttırdı Çemişgezek'te soğuk havalar kütüphaneye ilgiyi arttırdı

Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Orhan Yücel’in de katıldığı etkinlikte konuşan Endokrinoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Lezzan Keskin diyabetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan ve ciddi uzun süreli bakım gerektiren bir kronik hastalık olduğunu söyledi.

"Yaklaşık olarak her beş kişiden birisi diyabet hastası"

Türkiye’de yaklaşık olarak diyabet oranının yüzde 12-13, Malatya’da ise bu oranın yüzde 21 olduğunu belirten Keskin, “Yani yaklaşık olarak her beş kişiden birisi diyabet hastası. Türkiye’de diyabet oranının en yüksek olduğu il Malatya. Türkiye’de çok geniş çaplı, on bir ilini kapsayan, kaldı ki bununla birlikte göç alan illerde de çalışmanın yapılması gerekir. Ama diyabet araya giren stres, araya giren enfeksiyon, araya giren travmayla birlikte artar mı? Elbette artar. Beraberinde anne ve babadan kalan genetik bir miras varsa burada araya giren enfeksiyon, stres ve travma diyabetin açığa çıkmasını arttırır. Ama yüzde olarak hiçbir rakamsal değer veremem, vermem de doğru olmaz. Bunun için çok geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç var. Büyük merkezlerin önderliğinde eminim hocalarımızın ve merkezlerin el atacağı bizim de içinde dahil olacağımız çalışmalar olacaktır” diye konuştu.