UZAKTAN EĞİTİM « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

UZAKTAN EĞİTİM

Bu haber 26 Ağustos 2020 - 8:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2019 yılının Aralık ayında ilk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs hastalığı giderek tüm dünyaya yayılarak salgın düzeyine gelmiş ve insanlığı tehdit eder duruma gelmiştir. Virüsün salgın düzeyine gelmesiyle beraber ülkeler de önlemler almaya başlamıştır. Ülkeler bir çok alanda gerekli tedbirleri alarak salgını en az hasarla atlatmaya çalışmışlardır. Her ne kadar üst seviyede önlemler alınmış ise de bir çok insan hayatını kaybetmiş, ülkeler her alanda sıkıntıya düşmüştür.

Ülkeler virüs salgınına karşı önlem almaya ilk eğitim alanından başlamışlardır. Vakaların artmasıyla beraber okulları kapatıp öğrencilerin salgından etkilenmemesi büyük ölçüde başarmışlardır. Çünkü öğrencilerin salgından etkilenmesi demek tüm toplumun da etkilenmesi demektir. Ancak okulların kapatılması ile birlikte öğrencilerin öğrenme süreçlerinde olumsuz etkilenmemeleri için bir takım çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bazı sözde gelişmiş ülkeler bu süreci çok kötü yönetmiş ve sadece okulları kapatmakla yetinmişlerdir. Öğrencilerinin eğitimlerinden geri kalmaması için herhangi bir çalışmayı bırakın hazırlık dahi yapamamışlardır.

Ülkemizde ise bu olay tam tersi olmuştur. Okulların kapatılması ile birlikte hem bakanlık hem de özel kurumlar öğrencilerinin eğitimi için adeta seferber olmuşlardır. Bakanlık Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT aracılığı ile tüm öğrencilere ulaşmak için elinden geleni fazlasıyla yapmıştır. Öğrencilerin internet sıkıntısı çekmemesi için EBA uygulamasına özel 8 GB uygulama desteği sunmuştur. Öyle ki EBA, 1.2 milyar tıklanma ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen 12. site, dünyada en çok ziyaret edilen 6. eğitim sitesi olmuştur. Öğrenci/öğretmenlerin yüzde 66’sı mobilden, yüzde 29’u bilgisayardan, yüzde 5’i tabletten EBA’ya giriş yapmış. EBA mobil uygulaması Google Play Store’da 16 milyon indirme, Apple App Store’da 1.7 milyon indirme almış. EBA’yı aktif olarak kullanan öğrenci sayısı 6 milyonu aşarken, öğretmenlerin sayısı 1 milyona yaklaşmış. EBA’da 978.313 canlı ders görülmüş. EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul, EBA TV Lise kanalında toplam 1078 saat yayın yapılmış. TRT ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Ankara’da ve İstanbul’da toplam 10 stüdyoda 2080 ders videosu çekilmiş.

Bu istatistiklerden de anlaşıldığı gibi öğrencilerin eğitim eksikliğini gidermek için ülke olarak seferber olmuşuz. Buna rağmen birçok öğrencimiz bilgisayar ya da benzer cihaz eksikliği, dijital teknolojilerin kullanımında yaşanan güçlükler, internet hizmet sağlayıcılarda yaşanan kopukluklar veya hizmet sunamama durumu gibi nedenlerden dolayı bu tür eğitimlerden faydalanamamıştır. Ayrıca salgın sürecinde velilerin okul ortamından kopan öğrencilerinin öğretmen boşluğunu yeteri kadar dolduramadıkları, öğrenmelerine yeteri kadar yardımcı olamadıkları görülmüştür. Özellikle dezavantajlı bölgelerde bulunan çocukların bu tür eksiklikleri daha da fazla hissetmişlerdir. Eğitimde imkân ve fırsat eşitliği ilkesi maalesef salgın sürecinde daha da derinleşmiştir.

Salgın sürecinde öğretmenlerimizin eğitimdeki rolü ve önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Her ne kadar devletimiz tüm önlemleri alarak öğrencilerimize destek olmak için seferber olmuşsa da bu konuda öğretmenlerimizin gayreti ve özverisi takdire şayandır.

Öğretmenlerimiz hem EBA’dan canlı dersler hem de çeşitli uygulamalar ile öğrencilerine ulaşmak için çok büyük çabalar sarf etmişlerdir. Hatta okulda ki çalışmalarının daha da fazlasını yaparak öğrencilerine faydalı olabilmek için yoğun bir çalışma içerisine girmişlerdir. Kimi öğretmenimiz öğrencilerine kaynak kitap vermek için kapı kapı dolaşmış, kimi öğretmenimiz evinin bir odasını sınıfa çevirip derslerini orada anlatmış, kimi öğretmenimiz öğrencilerin cihaz eksikliğini gidermiş. Öğretmenlerimizin yaptığı bu fedakârlıklar kamuoyunda görülmüş ve anlaşılmıştır ki yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğu bununda ayrılmaz parçasının öğretmen olduğu görülmüştür.

Bazı dönemlerde öğretmenlerimize yapılan acımasız eleştiriler herkesin malumu. Hatta salgın sürecinde bu eleştiriler daha da artmıştır. Sanki okulların tatil edilmesini öğretmenler istiyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışan bir kesim var. Uzaktan eğitimin başladığı ilk günlerde, ‘öğretmenler olmadan da dersler işleniyor bu kadar öğretmen boşuna çalıştırılıp para veriliyor’ diyen dahi çıktı. Ancak ilerleyen zamanlarda öğrencilerin motive olamaması, velilerin öğrencilere zaman ayıramaması, teknolojik bağımlılığın artması, derslerin yüz yüze daha verimli olduğu, uzaktan eğitime ilginin azalması gibi nedenlerden dolayı öğretmenin eğitim sürecinde vazgeçilmez bir faktör olduğu görülmüştür.

Öğretmenlerimizin kıymetinin uzaktan eğitim sürecinde, özellikle veliler tarafından çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Velilerimiz şu gerçeği unutmasın ki biz öğretmenler okullarımızı evimiz gibi görmekte, öğrencilerimize de evladımız gözüyle bakmaktayız. Evlatlarımızın gözüne bakıp YÜREĞİNE DOKUNMAK için okulların açılmasını herkesten çok istiyoruz.

Bize yapılan bu haksız ve acımasız eleştiriler yerini zamanla takdir ve övgüye bırakır inşallah.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet Yeni
Mehmet Yenimehmetyeni@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sümeyra BELDAĞ Ağustos 26, 2020 / 18:35 Cevapla

Umarım öğretmenin özverisini, bu mesleğin değerini daha fazla bilen bir toplum olabiliriz artık.

Mustafa DEMİRBAĞ Ağustos 26, 2020 / 21:13 Cevapla

Kaleminize sağlık değerli meslektaşım