Üniversitemize, Sayıştay’dan tam not! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Üniversitemize, Sayıştay’dan tam not!

Bu haber 08 Ekim 2019 - 18:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sayıştay’ın 2018 yılı kamu denetim raporlarını açıklanmasıyla veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. Özel bütçeli idareler A-2018 denetim raporunda Fırat Üniversitesine dair herhangi bir usulsüzlük göze çarpmadı ve F.Ü. Sayıştay’dan tam not aldı. Sayıştay raporu, YÖK’teki hayali projeleri ortaya çıkarırken F.Ü.’nün finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali raporunun ve tablolarının tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varıldı.  

 

 

Haber: Songül DURSUN

Sayıştay raporu YÖK’teki hayali projeleri ortaya çıkardı. Sayıştay’ın YÖK’e ilişkin hazırladığı raporda, üniversitelerde somut proje olmadan yurtdışı seyahati gerçekleştirildiği, malzeme ve demirbaş alındığı, inşaat yapıldığı ifade edildi. Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) ilişkin hazırlanan Sayıştay raporunda, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) ile ilgili çarpıcı bulgular yer aldı.

SAYIŞTAY, BİRÇOK USULSÜZLÜK TESPİT ETTİ

Sayıştay BAP’larda birçok usulsüzlük tespit etti. Rapora göre somut proje olmaksızın birçok hatalı uygulama gerçekleştirildi. Somut bir proje olmadan öğretim üyeleri yurtdışına kongre, konferans ve sempozyumlara gönderildi. Raporda şu ifadelerin kullanıldığı belirtildi. Sayıştay raporu YÖK, göz göre göre kaybettiği davalarla avukatları zengin etti! YÖK’ün yarattığı kasıtlı denklik mağduriyeti Sayıştay tarafından raporlanarak resmiyet kazandı.

DOĞRU VE GÜVENİLİR BİLGİ İÇERDİĞİ KANAATİNE VARILDI

Ancak köklü bir geçmişe sahip, ilimizde eğitim ve öğretim hizmeti veren Fırat Üniversitesi Sayıştay raporundan tam not aldı. F.Ü. Sayıştay’ın Düzenlilik Denetim Raporu, Döner Sermaye İşletmesi Denetim Raporu, Performans Denetim Raporu olmak üzere üç denetimden de başarıyla geçti. Bütün denetimlerden herhangi bir usulsüzlük olmadığı raporda yer aldı.Sayıştay Raporunda Fırat Üniversitesine dair verilen bilgiler ise şu şekilde:

FIRAT ÜNİVERSİTESİ 2018 YILI SAYIŞTAY DENETİM RAPORU…

Fırat Üniversitesi 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu ve Döner Sermaye İşletmesi 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporunda; Kamu İdaresi Hesaplarının Sayıştay’a Verilmesi ve Muhasebe Birimleri ile Muhasebe Yetkililerinin Bildirilmesi Hakkında Usul ve Esaslar’ın 5’inci maddesi gereğince hesap dönemi sonunda Sayıştay’a gönderilmesi gereken defter, tablo ve belgeler denetime sunulmuş olup denetim bunlar ile usul ve esasların 8’inci maddesinde yer alan diğer belgeler dikkate alınarak yürütülüp sonuçlandırılmıştır.”denildi. Sayıştay,  F.Ü. Sayıştay’ın 2018 yılına ilişkin; Düzenlilik Denetim Raporu ve Döner Sermaye İşletmesi Denetim Raporu olmak üzere bunların tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine vardı.

“HERHANGİ BİR DENETİM BULGUSU TESPİT EDİLMEDİ”

Sayıştay’ın genel değerlendirmesinde ise:2018 yılı performans denetimi kapsamında Fırat Üniversitesi’nin yayımladığı 2014- 2018 dönemine ait Stratejik Plan, 2018 yılı Performans Programı ve 2018 yılı İdare Faaliyet Raporu incelenerek faaliyet sonuçlarının ölçülmesine yönelik olarak üretilen performans bilgisinin güvenilir olup olmadığı değerlendirildiği, yapılan değerlendirmede denetime esas teşkil eden Stratejik Planın mevcut olduğu ve mevzuatta belirtilen zamanlarda hazırlanarak yayımlandığı görüldüğü belirtilerek, stratejik planda belirlenen amaç ve hedeflerin genel anlamda iyi ve ölçülebilir nitelikte olduğu değerlendirildiği ifade ediliyor. Raporda herhangi bir denetim bulgusu tespit edilmediğine yer veriliyor.

SAYIŞTAY’IN DİĞER KURUMLARA YÖNELİK HAZIRLADIĞI RAPORLAR ÜZMÜŞTÜ!

Sayıştay, Sağlık Bakanlığı 2018 Yılı Denetim Raporunu yayımladı. Raporda ilimize dair veriler ise üzücü olmuş,  Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde yapılan  birçok usulsüzlüğü gözler önüne sermişti.

Öte yandan Sayıştay’ın, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik hazırladığı; 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda da yine son derece çarpıcı bilgiler yer almış ve ‘Genç Çiftçilere Dağıtılan Hayvanlarda Rastlanılan Hastalıklar’ diye sunulan tabloda; ilimizin de yer aldığı birçok ilde koyun keçi vebasına rastlanıldığı gündeme gelmişti.

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.