ULUS DEVLET VE KÜRESELLEŞME « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ULUS DEVLET VE KÜRESELLEŞME

Bu haber 07 Ekim 2019 - 8:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fikir Günlüğü

Günümüzdeki modern toplumlarda geçerli olan devlet modeli “ulus-devlet” modelidir.

Bu terim kimi koşullanmalar yüzünden olumsuz çağrışım yapabilir. Örneğin siyasal İslamcılar ulus mefhumundan yoksun olduklarından asla ulus devleti kabul etmezler.

Memleketimizden hiç eksik olmayan Osmanlıcılar da ulus devlete karşıdırlar. Hani Osmanlı birçok farklı ulustan oluşuyordu ya, neden şimdi de olmasın? Oysa Osmanlı’yı yıkan farklı uluslardı. Yunanlılar, Bulgarlar ve daha birçok farklı ulus bilerek ve isteyerek ayrıldı gitti. Şimdi eski padişahlardan birinin torunu diyor ki bize, sizin dedeleriniz ne yaptı? Mora’da, Belgrad’da, Yemen’de, Niğbolu’da, Preveze’de şehit düştüler. Senin aileni korudular, beslediler.

Halbuki ulus ya da millet ile kastedilen etnik yapı değildir. Farklı etnik yapılar, farklı diller ve inanışlara sahip olan insan ve gruplar aynı ulus çatısı altında toplanabilir.

Zaten milleti oluşturan da budur.

Ulus-Devlet modelinde devlet, ulusun egemenliğinin somut olarak ortaya konduğu bir devlettir.

Yani önemli olan ırk ya da etnik köken değil devletin kurallara göre ve demokrasi içinde bir egemenliğinin ortaya koyulabilmesidir.

Bu vurgu günümüzde daha da önemli oldu. Zira tarihte kalma kimi devlet modellerini savunmak moda oldu.

Şunu hatırlatmak gerekir ki, eğer tarihi devlet modelleri geçerli olsalardı hala yürürlükte olurlardı. Kimse onları isteğe bağlı olarak ortadan kaldırmadı. İhtiyaçlara cevap veremedikleri, demode kaldıkları için tarihin çöplüğüne atıldılar. En başta da “tek adamlı” modeller…

Küreselleşmenin giderek ulus-devlet modelini de tarihe gömeceği öngörülüyordu.

Küreselleşme yeni bir olgu değil. 17. yüzyıldan beri hızlanarak devam ediyor. Asıl mekanizmayı bilim ve teknolojinin gelişmesi oluşturuyor. Bu da sermayenin, insan gücünün, fikirlerin ve malların bir ülkeden diğerine hızla transferine yol açıyor. Sermayenin transferi o kadar hızlı oluyor ki devletler rahatça ve yeterli vergi alabilmekte bile zorlanıyorlar.

Eski tarihi dönemlerde geleneksel olarak egemenliğini kabul ettirmiş ya da dini anlamda toplumu kendine bağlamış krallar imparatorluklar artık yok. Egemenliği ulusa devreden ulus-devlet modeli de bu hızlı transfer yüzünden zayıfladı.

Devletlerin sınırları muğlaklaştı.

Vatandaşını dilediği gibi eğitme lüksü artık yok. İnternet, uydu teknolojisi herhangi bir devletin kendisi için zararlı kabul ettiği şeyleri kolaylıkla sınırların içine sokabiliyor.

Ortak bir dünya kültürü oluşuyor ve bu kültür siz isteseniz de istemeseniz de eğitimden eğlenceye, yaşam tarzından dini inanış ve göreneklere, giyimden spora kadar her şeyi etkisi altına alıyor.

Yüce menfaatlar için deforme ederek anlattığınız bir şey mi var? Üzerinden 24 saat geçmeden aslı astarı ortaya dökülüyor.

Milleti tasarrufa ve yerli malı kullanmaya mı çağırıyorsunuz? Güzel tabii.

Ama tanesi onlarca trilyonu bulan bazı yabancı ve ultra lüks makineler daha tırlara yüklenirken medyada yayılıyor.

İran gibi ülkelerde uydu alıcıları bunun için yasak.

Ama teknoloji yasak dinlemiyor, her evde uydu var. Ülkemizde döviz bulundurmanın yasak olduğu dönemler gibi. Alış verişler dövizle olurdu.

Yasak ve zorlamaların, gerçekleri kendi işine geldiği gibi anlatmanın artık yeri kalmadı dünyada da bizde de.

Romantik ve heyecan uyandıran hikayeler artık film izler, roman okur gibi etki bırakıyor.

Kimse bin yıllar öncesinde yaşamak istemiyor, onun için boşa kürek.

Kaynak israfı…

 

 

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.