“ÜLKE GENELİNDE 14 GÜNLÜK BİR KAPANMA GEREKİYOR” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“ÜLKE GENELİNDE 14 GÜNLÜK BİR KAPANMA GEREKİYOR”

Bu haber 15 Eylül 2020 - 18:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yoğun Bakım Uzmanı hemşehrimiz Prof. Dr. Necmettin Ünal, koronavirüs salgınının ülkemiz genelinde inanılmaz bir şekilde artışta olduğunu ve virüsün ateşini söndürmenin çözümü olarak 14 günlük bir genel kapanma sürecinin gerektiğini belirtti. Pandemi tedbirlerinin daha kökten çözümler sunması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Ünal, çözüm için 14 gün genel kısıtlama önerisinde bulunarak; “Gittiğimiz yer 14 günlük kapanmaya doğru gidiyor. 14 günlük kapanma ama o kapanmadan sonra tedbirler yine gevşek olacaksa kapanma yapmanın bir değeri olmaz. Yoksa yangın yine büyür” diye konuştu ve Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin güven vericiliğini de yitirmiş olduğunu kaydetti.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Türkiye’de Covid-19 vakaları artış eğilimini sürdürürken, yeni tedbirlerle bu eğilim tersine çevrilmeye çalışılıyor. Koronavirüs salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirildi.

“BUGÜNLERİN GELECEĞİ DÜNDEN BELLİYDİ”***

Peki bu tedbirler salgını kontrol altında tutmak için yeterli mi? Covid-19 salgınının seyrine ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof.Dr.Necmettin Ünal, salgının seyrine ilişkin olarak tüm Türkiye’den olduğu gibi  Elazığ’dan da kötü haberler aldığını söyleyerek, “Bugünün geleceği dünden belliydi” dedi.

“PRATİK ANLAMDA OKULLARI AÇMAMAK DOĞRU BİR KARAR”***

Sağlık alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Prof.Dr.Necmettin Ünal, hükumetin aldığı tedbirler hakkında değerlendirmede bulunarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ailelerin tercihine göre, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinden başlayarak okulları eğitim ve öğretime açılma kararını olumlu bulduğunu belirtti ve “Biz hep bundan bahsettik. Ama hastalık iyice yayıldıktan sonra bu kısıtlamalar ne kadar etkili olacak bilemiyorum. Bir kısım kısıtlamalar gerçekten de doğru oldu. Mesela okulları, teorik olarak açıyorlar ama pratikte açmıyorlar. Neden açmıyorlar? Diyorlar ki ben okulları açıyorum ama sadece birinci sınıflar ve okul öncesi açılacak, haftada bir ya da iki gün gidecekler bunu da ailenin tercihine bırakıyoruz, aileler isterlerse göndermeyebilir. Pratik anlamda okulları açmamak doğru bir karar” diye konuştu.

 “MESAİLERDE KADEMELİ YÖNTEME MUTLAKA GEÇİLMELİ”***

Prof. Dr. Ünal, toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınmamasının da doğru bir karar olduğunu ancak pratikte zor olabileceğini söyleyerek, bunun yanı sıra mesailerde kademeli yönteme mutlaka geçilmesi gerektiğini vurguladı. Ünal; “Bir diğer alınan karara göre toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınmayacak. Bu da doğru bir karar ama bu toplu taşımadaki doğru kararı başka kararla desteklemediğiniz zaman pratikte zorluklar çıkacaktır. Siz insanlara diyorsunuz ki; otobüsüne, minibüsüne, taksine şu kadar sayıdan fazla yolcu almayacaksın. Sabah 8’ de işe gitmesi gereken insan işe gitmeyince ne olacak? Mesai kaydırması lazım…” dedi.

“YETERİNCE CEZA UYGULANMADIĞI TAKDİRDE BU TEKERRÜR EDER”***

Halkın son dönemlerde maske kuralına uymaya daha fazla özen gösterdiğine değinen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Necmettin Ünal, mesafe kuralına uyma noktasında hala sıkıntılar olduğunu söyledi. Ünal; “Tedbirlerin ne kadar uygulandığı konusunda denetimler yapılıyor.  Umuyorum ki denetliyorlardır ve umuyorum cezalandırıyorlardır. Çünkü yeterince ceza uygulanmadığı takdirde bu tekerrür eder. Burada devletin görevleri de var ama bizim için, yani vatandaşlar için mühim olan insanların bu önlemleri algılaması ve kanıksamasıdır. Halkın maske uyumu giderek artıyor. Hakikaten artıyor. Eskisi gibi değil ama mesafe ile ilgili olaylar toplu olaylar devam ediyor. Düğünler, sünnet düğünleri, mitingler, vs de devam ediyor”  İfadelerini kullandı.

 “KIŞ AYLARINDA VAKA SAYISININ DAHA DA YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”***

Vaka sayılarının artışta olduğunu ifade eden Ünal; “Gittiğimiz yer 14 günlük kapanmaya doğru gidiyor. 14 gün kapanma ama o kapanmadan sonra tedbirler yine gevşek olacaksa kapanma yapmanın bir değeri yok. Yoksa yangın yeniden büyür” diye konuştu. Ünal,  havaların soğumasıyla bu artışın devam edeceğini de vurgulayarak; “Ne yazık ki kış aylarında vaka sayısının daha da yükselmesini bekliyoruz. Bunun birçok sebebi var. Aslında pandemiler mevsimden bağımsız çalışır ama kış aylarında vakalar grip salgınları ve zatürre salgınları gibi kişilerin bağışıklık sistemini zayıflatacak hastalıklar olacak. Bu hastalıklar da insanların daha kolay korona virüs olması için zemin hazırlayacak. Ama kışın olacak daha kötü bir durum da insanların kapalı ortamlara girmek zorunda kalacak olmasıdır. İnsanlar bugüne kadar mevsimin yaz olması ve havaların sıcak olması nedeniyle sokaklardaydı, caddelerdeydi, bahçelerdeydi ama kışın gelmesiyle artık kapalı ortamlarda olacağız. Dolayısıyla virüse maruz kalma ihtimali artacak. Umut ederiz ki bu öngörü yanlıştır. O yüzden bence bir süre kapanmaya gitmemiz gerekiyor” dedi.

 “SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN VERİLERİ DE GÜVEN VERİCİLİĞİNİ YİTİRMİŞ DURUMDA”***

Ünal, Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin de güven vericiliğini yitirmiş olduğunu söyleyerek; Covid testlerinin birçok temaslıya uygulanmadığını dile getirdi.  Ünal sözlerinin devamında; “Tabi şunu da unutmamak gerekiyor; bir taraftan tedbir almak gerekiyor. Bir taraftan da insanların ekmek parasına da engel olmamak gerekiyor. Bu zor durumda hiçbir karar yüzde yüz doğru olamaz. Mesela okulları kapattım derseniz yüzde yüz doğru değil; okulları açtım derseniz de yüzde yüz doğru değil. Yani hiçbir konuda yüzde yüz doğru karar yok. Zor bir durumdayız. Dünyanın her ülkesi de çok zor durumda. Avrupa’da da sayılar artıyor ama bizde korkunç boyuta erişti” diye kaydetti.

 “SAĞLIK PERSONELİMİZ YOĞUN BAKIMLARDA TÜKENMEK ÜZERE”

Yoğun Bakım Uzmanı Prof.Dr.Necmettin Ünal, virüsün kontrolden çıktığı yönündeki ifadeler hakkında da değerlendirmede bulundu ve “Virüs kontrolden çıktı demek çok iddialı bir laf… Benim yoğun bakımların doluluk oranı konusunda Anadolu’nun her yerinden edindiğim bilgi Elazığ da dahil dolu olduğu yönünde. Ama net rakamları görmeden bunu söylemek de bu karışıklığın üzerine benzin dökmek olur. Dolayısıyla hepimiz biraz temkinli konuşmak durumundayız. Kontrolden çıktı diyemem ama vaka sayılarının arttığını ve hastanelerde, yoğun bakımlarda yer bulmanın giderek zorlaştığını söyleyebilirim.  Yoğun bakım ve hastaneler istiap haddini doldurmuş vaziyette. Yakın bir zamanda hastalara yer bulamaz hale geleceğiz. Yoğun bakımların dolmasını istemiyorsak, yoğun bakımlarda yeterli tedavinin verilmesini istiyorsak, sahada Covid bulaşını engellemekten başka çaremiz yok. Yani halk sağlığı tedbirleri daha önemli hale geliyor ve ben bunu bütün halkımızdan rica ediyorum. Çünkü personelimiz yoğun bakımlarda tükenmek üzere…” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.