Üreticiden tüketiciye ulaşan ürünlerde yaşanan yüzde 100-200 fiyat farklılıklarından komisyoncuların sorumlu tutulmasının doğru olmadığını belirten Elazığ Sebze ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Rıza Gündüz yetkililerin kendileri ile görüşmesini fiyatların kontrol edilmesini isteyerek, denetim eksikliğinin varlığına dikkat çekti. İşte Başkan Gündüz’ün görüşlerinden öne çıkan kesitler…

“Fiyat farklılıkları; denetimsizlikten kaynaklanıyor”

Elazığ Sebze Ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Rıza Gündüz, piyasalardaki fiyat farklılıklarının denetimsizlikten kaynaklandığını, isteyenin istediği fiyata ürün sattığını aktararak; “Ben devamlı söylüyorum. Bizim kâr oranımız belli. Herkesin elinin altında internet var. Baksınlar Antalya’da ne kadar? Burada ne kadar? Biz Antalya’dan mal aldığımızda 2 lira nakliye biniyor,2 lira oradaki komisyoncu ve burada indirme ücreti yani kiloda 5-6 lira bir fark olur” ifadelerini kullandı.

“Bende 20 lira olan ürün vatandaşa 50 liradan satılıyorsa bunun suçlusu komisyoncu değil”

Açıklamasını sürdüren Başkan Gündüz; “Bende 20 lira olan bir ürün vatandaşa 50 liraya satılıyorsa bunun suçlusu komisyoncu değil. Kâr marjı vardır 3-5 lira ama yüzde yüz üzerine koyarak satıyorlar. Onun içinde denetim lazım. Yetkililer gelip sorsunlar, 20 liraya aldığı ürünü 25 liraya satması lazım neden 50 liraya satıyor. Bunun içinde bizi suçluyorlar” dedi.

“Denetim olsa yaz ve kış domates aynı fiyata satılır mı?”

“Hiçbir denetim olmadığı için kim hangi ürüne ne fiyat biçiyorsa ondan satıyor” diyen Başkan Gündüz; “Valilik, Belediye gelsin bizdeki fiyatlara baksın ve denetlesinler ama denetim kesinlikle yok. Hiçbir denetim yok kim kaça sattıysa satıyor.  Eskiden denetim vardı kâr oranı ayarlanırdı, şimdi öyle bir şey yok, bir bakkal vardı diyordu “Ben domatesi yazında 40 liraya satıyorum, kışında 40 liraya satıyorum”, şimdi denetim olsa satabilir mi? Satamaz” diyerek ciddi bir iddia ortaya attı.

Komisyoncuların nasıl bir mesai harcadıklarına da değindi

Kovancılar ve Karakoçan’da ki komisyoncularla birlikte 81 üyesi bulunduğunu kaydeden Başkan Gündüz, “Kış aylarında 30’a yakın komisyoncunun dükkânı kapalı ve bu komisyoncular yaz aylarında köy ürünleri satıyor. Bizim esnafımızın durumu iyi öyle şikâyet edecek bir durumumuz yok. Herkes çapına göre çalışıyor. Bazı esnaflarımız köylü malı sattıkları için şu anda 30’a yakın komisyoncu esnafımız kapalı. Mart ve Nisan ayına kadar, yani köy ürünleri çıkana kadar. Yaz kış 15-20 esnaf çalışıyor. Bunlarda güneydeki, illerle çalışıyor. Adana, Mersin, Antalya. Şöyle ki yeşillik ayrı bir yerden sebze ayrı bir yerden Turunçgiller ayrı bir yerden gelir. Bizim araçlarımız gider Antalya’dan başlar toplaya, toplaya gelir. Biz de yaz aylarında yerli ürünler satıyoruz, bizim de ilçelerde müşterilerimiz var. Elazığ’da sebze meyve üretiminde potansiyel oldukça yüksek, üzüm, biber ve karpuz da öyle verim yüksek. Elazığ, 4-5 kalemde çok iyi durumda. Yaz aylarında yüzlerce kamyon, Konya, Sivas, Ankara, Çorum’a gider.  Adana karpuzu bittikten sonra burası başlar” diyerek çalışmalarına dair  de bir takım bilgiler verdi.

“Türkiye’nin en ucuz sebze ve meyvesini Elazığ tüketiyor”

Türkiye’nin en ucuz sebze ve meyvesini Elazığ’ın tükettiğine dikkat çeken Başkan Gündüz, “Türkiye’de en ucuz ürünü Elazığ tüketiyor. Üretim burada olduğu için sebze ve meyve üretiminde iyi bir yerdeyiz, fahiş fiyatlar da uygulamadığımız için vatandaşta ucuz ürün tüketiyor. Pincirik bölgesinde yetişen domates çok mükemmel ve de Elazığ’a cevap verecek kapasitede Akmezra Köyü, Hersenk buralar sebzecilikte bayağı iyi durumda. Biz komisyoncular olarak yerli mahsul çıkınca Antalya’dan da mal almak zorundayız. Bu gün yörenizde ürün var oradan almazsanız yarın ihtiyacınız olduğunda size mal vermez, onun için zararda etsek mal almaya devam etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bunu bilmeyen Elazığlıyım demesin! Bunu bilmeyen Elazığlıyım demesin!

Gündüz, zincir marketlerin Elazığ sebze halinden alışveriş yapmamasından da dert yandı

Elazığ’da nerdeyse her köşede bir şubesi bulunan market zincirlerinin Elazığ Halinden ürün almadıklarını da sitem eden Başkan Gündüz; “Elazığ’daki marketler zincirleri var ya işte onların Elazığ’a hiçbir faydası yok. Bir tek MİS AŞ. Tüm alışverişini Elazığ’dan dolayısıyla bizden yapıyor. Gelirler Elazığ sebze halindeki, esnaflardan alışverişini yaparlar. Öte yandan o marketler var ya isimlerini söylemeyeyim onlar Elazığ’dan almazlar. Biz gezip kontrol ediyoruz onlar mallarını dışarıdan getiriyorlar ve fahiş fiyattan da satıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Sebze halinde; belediyenin kiracısıyız, istediğimiz zaman belediye başkanına ve ilgili müdürlere ulaşıyoruz”

Elazığ Sebze Hali’nin 2010 yılında belediye tarafından yaptırılarak komisyonculara kiraya verildiğini belirten Başkan Gündüz, “Bu dükkânlar belediyenin, biz belediyenin kiracılarıyız. Hiçbir sıkıntımız yok. Kiralarda 2030’a kadar uzatıldı yani öyle aşırı derecede yüksek bir kiramız da yok. İstediğimiz zaman Belediye Başkanına müdürlerine ulaşabiliyoruz. Yani esnaf olarak sıkıntımız yok” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Editör: Şah İsmail Gezici