Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerde halkın iradesi ile 13.Cumhurbaşkanı olarak ülkemizi beş yıl süre ile yönetecek. Seçimlerde bakanların Milletvekili olarak gösterilmesinden sonra herkesin merakla beklediği kabine üyelerinin kimler olacağı yönündeki beklentiler her geçen gün merak edildi. Her yerde olabilecek kişilerin listeleri paylaşıldı. Paylaşılan listelerde her bakanlık için farklı farklı isimler basında gösterildi. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız Cumartesi akşamı tüm merakları giderdi ve önümüzdeki beş yılda birlikte çalışacağı kabine üyelerini tanıttı.

Bakanlıklara kimlerin geleceği yönünde kamuoyuna çok farklı isimler söylendi. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı için mevcut bakan Mahmut Özer dışında Erhan AFYONCU, Kemal TEKDEN, İbrahim ER, Ahmet GÜNDOĞDU ve Yusuf TEKİN isimleri ön plana çıkıyordu. Ama kamuoyunun beklentisi mevcut bakan Sayın Prof. Dr. Mahmut ÖZER'İN devam edeceği yönündeydi. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız kabineyi açıklarken Yusuf TEKİN'İN ismini duyunca memnuniyet ortaya çıktı. Çünkü daha önce bakanlıkta beş yıl süreyle Müsteşarlık görevinde bulunmuştu. Sistem değişikliğinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığının Müsteşar kadrosundaki en son kişiydi. Kurumu tanıması, sorunlara hâkim olması milli eğitim camiasını umutlandırmıştı.

Sayın ÖZER döneminde 190 milyon ücretsiz yardımcı kaynak kitap ilk kez dağıtıldı, Mesleki Eğitim Merkezi Ustalık Telafi Programına 1 milyon kayıtlı öğrenci, 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek desteği, Çevre Dostu Okul Projesi, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi ile 47 bin 642 kütüphane açıldı, OSB'lere Mesleki Eğitim Merkezleri açılması, son bir yılda 3500 Köy Yaşam Merkezi kuruldu, okullara 7 Milyar TL gönderilmesi, Meslek Liselerinin üretimden elde ettiği gelir 1 Milyar  349 Milyona ulaşması, 45 bin Öğretmen ataması gerçekleşti ve toplamda eğitimin bütçesi 651 Milyar liraya yükseltildi. Sayın ÖZER yaptıkları veya yap(a)madıklarıyla son dönemde etkili bir performans sergiledi.

Türkiye Yüzyılındaki yeni dönemde bakanlık görevini yürütecek Sayın Prof. Dr. Yusuf TEKİN'den beklentiler çok ve yükü ağır. Yeni dönemde Milli Eğitim Bakanımızın çözmesi gereken başlıca konulardan bazıları:

- Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması

-Öğretmenlik Meslek Kanunun revize edilmesi

-3600 ek göstergenin tüm eğitim çalışanlarına verilmesi

-Eğitim/Öğretim Hazırlık Ödeneği arttırılmalı ve tüm eğitim çalışanlarına verilmeli

-İLKSAN'daki haksızlıklar giderilmeli ve mecburi üyelik kaldırılmalı

-Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları her yıl düzenli yapılmalı

-Aile bütünlüğü sağlanmalı

- Sıra tayin uygulaması geri getirilmeli

-Promosyon ücretlerinde birlik sağlanmalı

-Alan Değişikliği işlemleri atama takvimine dahil edilmeli

-DYK'lerde verilen % 100 artırımlı ek ders ücretleri İYEP'lerde de verilmeli

- Şube Müdürlerinin özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi

-Okullarda görev yapan yöneticilere kadro verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi

Yeni bakanımızın kısa zamanda bu sorunları çözmek için elinden geleni yapacağından hiç şüphemiz yok. Evet elinde sihirli değnek yok çözümlerinin de zaman alacağını biliyoruz. Ancak uzun bir süre bakanlıkta Müsteşar görevinde bulunması camiayı bilmesi ve sorunlara yabancı olamaması her açıdan avantaj sağlar ve yerinde tespit noktasında yararlı olacağı kanısındayım. En kısa sürede sorunların çözülmesi dileğiyle Sayın Bakanımıza başarılar dilerim.