“Türkiye enerjide üreten ülke olmalıdır!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Türkiye enerjide üreten ülke olmalıdır!”

Bu haber 09 Ekim 2020 - 15:27 'de eklendi.

Rıfat Serdaroğlu Başkanlığında kurulan Doğru Parti’nin Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madenlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten hemşehrimiz Cezmi Orkun, Türkiye’nin Enerji ihtiyacının yurt dışı kaynaklardan temin edildiğinden dolayı ekonomimize olumsuz etkisinin her geçen gün daha da arttığını belirterek, “Türkiye, enerjide üreten ülke olmalıdır” dedi.

 

 

Haber: Gülşah N. GÜRAY

Rıfat Serdaroğlu Başkanlığında kurulan Doğru Parti’nin Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madenlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen hemşehrimiz Cezmi Orkun,  özellikle ülkemizin doğalgaz ihtiyacının % 99’u dış kaynaklardan karşılanmakta olduğunu ifade ederek,  ülkemizin doğalgazı diğer ülkelerden çok daha pahalı bir bedel ile ithal ettiğini kaydetti ve bu durumun ülkemize elektrik enerjisi üretiminde, sanayide ve bir çok yerleşim alanlarında kullanıcılara zam olarak yansıtıldığını söyledi. Orkun, “Bu durumda hem Milletimiz hem de Ülkemiz ekonomik olarak ciddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalıyor” diyerek,  Türkiye’nin Avrupa’nın en pahalı doğalgazını satın alan ülke olduğunu aktardı.

“TÜRKİYE, ‘TİCARİ SIR’GEREKÇESİYLE DOĞALGAZ İTHALAT FİYATLARINI RESMİ OLARAK AÇIKLAMIYOR”

Cezmi Orkun, dünya basınında Türkiye’nin ‘ticari sır’ gerekçesiyle doğalgaz ithalat fiyatlarını resmi olarak açıklamadığının yer aldığını anımsatarak, “Ağustos 2020 yılında Moldova’da doğalgaz faturaları gündem olurken ulusal gaz şirketi Moldova Gaz, Rus gazını kendilerinin 133 dolardan, Türkiye’nin ise 188 dolardan ithal ettiğini açıkladı. Türkiye, ‘ticari sır’ gerekçesiyle doğalgaz ithalat fiyatlarını resmi olarak açıklamıyor’ haberi dünya basınında yer almıştır. Yukarıda bir örneğini verdiğim alım fiyatlarında ki farklılıkların sebebi nedir? Diye soruyoruz, ancak AKP iktidarı temsilcileri her konuda olduğu gibi bu konuda da sessiz kalıp başka konularda yaptığı algı operasyonları ile gündem değiştirmekte ve oldukça pahalı ithal ettiği gazın bedelini milletimize zam olarak yansıtmaktadır. Geçmişte ‘Üreten Türkiye’ olan Ülkemiz AKP iktidarının 18 yıllık uygulamaları ile ‘Tüketen Türkiye’ haline getirilmiştir. AKP İktidarının uyguladığı Ekonomik programların çökmesi sonucu paramızın değeri düşmekte, döviz fiyatları artmakta yani, Ekonomik göstergeler aşağı yönde seyretmekte olduğundan Siyasi iktidar bundan sonra da Enerji dahil her alanda tüketicilerimize zam yapmaya devam edecektir. Oysa; İktidarların 1. görevi; halkımızın refahı ve mutluluğunu sağlayıcı tedbirleri almaktır. Ancak Doğalgaz bulduk diye sevinirken İktidarın, doğalgaza % 34, elektriğe % 5.75 oranlarında yaptığı zam ile halkımızın refahını düşünmediği gibi sevincini de kursağına tıkamıştır” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİ KURTARACAK GÜÇ YİNE MİLLETİMİZİN İRADESİ OLACAKTIR”

Sözlerinde, Sadi-i Şirazi’nin bir sözünü hatırlatan Orkun, milleti kurtaracak gücün yine milletin kendi iradesi olduğunu söyleyerek;  “Kimisi kuyu kazar her susayan içsin diye; kimisi de kuyu kazar ki halk oraya düşsün diye” demiştir. AKP iktidarının uygulamalarıyla kuyuya attığı milletimizi kurtaracak güç yine milletimizin iradesi olacaktır. Milletimizin refahı ve mutluluğunu yeniden sağlamanın yolu, kendi enerjimizi ülkemiz kaynaklarından elde etme çalışmalarımızı, uluslararası teknoloji teknikleri kullanan ülkelerle iş birliği çerçevesinde hızlandırmalı, kısa-orta ve uzun vadeli uygulanabilir stratejiler geliştirip acilen hayata geçirilmelidir” İfadelerini kullandı.

“ELAZIĞ-BİNGÖL-TUNCELİ ÜÇGENİNDE VAR OLAN MADENLERİMİZİN İŞLETİLMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

Sözlerinde çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerde de bulunan Orkun, Elazığ-Bingöl-Tunceli üçgeninde var olan madenlerimizin işletilmesinin önündeki engellerin kaldırılması yönünde de çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Kurucu üyelerden biri olduğum Doğru Parti’nin Enerji, Tabii kaynaklar ve Madenlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak;  çalışmalarımı başta ilgili Meslek Odaları olmak üzere ülkemizde bu alanlarda eğitim vermekte olan üniversiteler ile işbirliği yaparak mevcut problemler ve bunların çözümünün neler olacağı, geleceğin enerji kaynakların ülkemize adaptasyonu ve mevcut kaynaklarda verimliliği arttırma hususlarında birlikte çalışma arzumuzu kurumsal olarak başlatmış bulunmaktayım. Bunlardan biride bildiğiniz gibi Elazığ-Bingöl-Tunceli üçgeninde var olan madenlerimizin işletilmesinin önündeki engellerin tespiti ve yeniden aktif hale getirilmesi veya alternatif tesislerin kurulması, Tarihi Eserlerimizin korunması, restore edilmesi gereken tarihi değerlerimizin yerinde restorasyonlarının yapılması hususları 30 eylül 2020 tarihinde yapılan Başkanlık Divanı Toplantısında gündeme alınmış ve uygun görülerek öncelikli proje olarak Partimiz projeleri kapsamına dahil edilmiştir. Bu konuda ilimiz bütününde yapacağım çalışmaların sonucunu başta Mensubu olduğum Doğru Parti yetkili organları ve siz değerli hemşerilerimle detayları ile paylaşacağım” dedi.

“ÜLKEMİZİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARAN ÜRETİCİ ÜLKELER STATÜSÜNDE YER ALMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Orkun, sözlerinin sonunda; “Şu kadarını söylemek isterim ki harabe hale getirilen veya bazı ayak oyunları ile yok pahasına satılan, milletin hakkı olan değerlerin yurt dışına kaçırılmasına sebep olan, talan edilmiş olan tarihi- kültürel, doğal miraslarımıza sahip çıkmak yerine vurdumduymaz davranan herkes Doğru Parti İktidarında bunun hesabını sizlere vereceklerdir. Enerji alanında Tüketen Türkiye, kendi öz kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak (Doğalgaz ve sayın genel Başkanımızın yakında İlan edeceği Makro Projelerimizden biri olan alternatif gaz dahil olmak üzere) tüm enerji, Tabii kaynaklar ve Madencilik kaynaklarını aktif hale getirmek suretiyle ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaran Üretici ülkeler statüsünde yer alması için İşletici firmaların tesis kurma, işletme konularında AKP iktidarınca arttırılan vergiler ile bürokratik engellerin tümünü ortadan kaldırmak suretiyle yeni sahaların üretime geçmesi için hiç durmadan çözüme dayalı çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.