Bir devrin emperyalizme, sömürgeci devletlere karşı ayakta kalışı! Bir halkın Kurtuluş Savaşıyla düşmana dur deyişi! Bir milletin şahlanışı, bir milletin ilerleyip yükselişi!

Bir halkın topraklarından düşmanı def edişi!  Merhabalar, bu hafta köşemde Necip Devletimizin 100. yılına münhasır birkaç kelam etmek istedim.

Büyük Türkiye Cumhuriyeti, bir asrın fedakârlığıyla bir devrin canından vazgeçerek kurduğu bir Devlettir.

Cumhuriyet, topraklarımızın dört bir yanını düşmanın çevrelediği, her yerin  işgal altında olduğu bir vakitte yoksul bir milletin dimdik ayağa kalkarak düşmana dur dediği, Vatanını  canıpahasına savunduğu, İngilizlere, Fransızlara, Yunanlılara, Ermenilere  ve daha nicelerine “Canımızdan vazgeçeriz toprağımızdan vazgeçmeyiz” dediği yerdir!

Cumhuriyet, hürriyeti toprağın bağrına kanıyla yazanların olduğu bir yerdir. Bu Necip Devlet, Vatanın her bir karışını kutsal bilerek düşmanla çarpışan, yoksullukla mücadele ederken bile büyük devletlerin gücünden asla korkmayan, asil bir milletin evlatlarına bağımsız bir Vatan bıraktığı Devlettir. Koca bir yüzyıl kendini yetiştirerek, ilerleyerek var olan büyük Devletimiz, biz gençlerin ve de bizden sonraki nesillerin elinde şahlanacak ve ilelebet payidar kalacaktır. Elbet bize düşenler de olacaktır; bunca zulmün Ortadoğu ekseninde kol gezdiği bir coğrafyada Vatan toprağımızı kutsal bilecek, ülkemizin gelişimi için çalışacak ve her daim Vatan millet sevdamızı diri tutacağız. Önce Bayrak diyerek Devlet ve milletimizi, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak için ileriye dönük bir çarkın devamı niteliğinde bu topraklar için mücadele edeceğiz. Zira Cumhuriyet demek yerinde saymak demek değildir gelişen, okuyan, üreten bir hürriyet demektir. Cumhuriyet, her daim gelişmek demektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır !” Bizler, Vatan sevgimizi nerede olursak olalım görevimiz ne olursa olsun en güzel şekilde yapmakla mükellefiz. Biz topraklarımıza, ülkemize sahip çıkacak; Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı için yılmadan çalışacağız.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘un da dediği gibi “Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek; işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek!”

Bizler, bu sözlerin ağırlığını her daim yüreğimizde hissedecek değil 100 yıl yüzyıllarca yıl bu Necip Devletin var olması için çalışıp çabalayacağız.

Bu vesileyle sözlerimi bitirmeden evvel Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anarken hepimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum!

Var olsun, Necip Devletimizin bölünmez bütünlüğü!

Yaşasın Büyük Türkiye Cumhuriyeti!

Kalın sağlıcakla!