Tunceli’nin sırrı daha yeni yeni çözülen efsanevi yerleri arasında bulunan Gelin Odaları özellikle gezginler için bulunmayacak cinsten değerli ve bir o kadarda özeldir. Urartularca yapıldığı tahmin edilen ve oyma kayalardan oluşan bu mekan Hatun Köprüsü’ne de oldukça yakın konumdadır. Bir lider tahtı olan ve tutsakların cezalandırıldığı zindanlardan meydana gelen bu odaların giriş kısmında nöbetçi kulübeleri ve su kuyusu gibi ayrıntılarda dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bir kadın liderce yaptırıldığına inanılan Gelin Odaları, kayaların oyulmasıyla oluşmuş ve burada yapılan merdivenlerce daha da derinlere inilmesine olanak sağlanmıştır. Pülümür Çayı’nda da su alınmasına olanak sağlayan ve içerisine gizli bir geçit bulunan bu odalar; bakımsızlık, sel suları ve sert iklim koşulları nedeniyle her geçen gün daha da tahrip olmuştur. Bu odalardan dördü tamamen yıkılırken üçü de bir hayli tahrip edilmiştir.

Gelin odaları nerede?

Büyük bir sırrı bünyesinde barındıran ve içerisinde gizli bir geçidin bulunduğu Gelin Odaları, Tunceli’nin Pülümür ilçesindedir. İlçe merkezine sadece 3 km kadar mesafede bulunan bu odalar, Hatun Köprüsü’ne de oldukça yakındır.

Tunceli’de özellikle son yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar sonucunda Gelin Odaları’nın kaya mezarları ve açık hava tapınım alanlarından biri olduğu belirlenmiştir. Demir Çağı’nda yapıldığı söylenen bu odaların eşi benzeri olmadığına inanılmaktadır.

Gelin Odaları’nın içerisinde dört ayrı kaya mezarı, kaya fasadları, nişler, kaya platformları, kayaya oyulmuş merdivenler ve basamaklı tüneller ile yöre halkı tarafından “Kral Mezarı” olarak da adlandırılan kaya mezarı yapısı, nişler ve bazı kaya fasadları bulunmaktadır.