TORNİSTAN « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TORNİSTAN

Bu haber 16 Kasım 2020 - 7:50 'de eklendi.

Fikir Günlüğü

Sayın Erdoğan’ın faiz karşıtlığı biliniyor. Ekonominin pozitif kurallarını bir yana bırakıp yarı İslami bir söylemle, faizi kötülüklerin anası kabul ediyor.

Ekonomideki kötüleşmenin, faizde yükselme baskısı yaptığını 18 yıllık iktidarında kabul etmedi.

Faiz ateşini tam tersine enflasyon yükseltiyor, enflasyonu faiz değil!

Mikrobik hastalık ateşi çıkarır. Aspirin düşürür, mikrobu öldürmez, mikrop hastayı öldürür.

Cumhurbaşkanının döviz satarak dövizi ve dolayısıyla faizi düşürme politikası, hastayı “asemptomatik” hale getirdi. Çarşıda, pazarda maaş ücret yetmemeye başlayınca, ekmek alamayan açlar çoğalınca, askıda ekmek çıktı. Bu semptomları döviz satışı tutamadı, zaten döviz de kalmadı.

Siz bakmayın Maliye Bakanı’nın sağlık nedeniyle görevden af söylemine. Hangi sağlık sorunuymuş? Genç yaşta. Hiç duymadık.

Instagram adlı sosyal medyadan istifa mı olur?

Ya Bakanlar arasında devir-teslim bile olmaması?

Devlet geleneğinde yok!

Tüm bakanlar gibi Maliye Bakanı’nın da Sayın Erdoğan’ın istemi dışında hareketi mümkün değil. Hepsi için baştan alınmış istifa mektupları yok mu?

İlahlara kurban lazımdı, bu kurban Sayın Albayrak ve yine kendisinin atadığı Merkez Bankası başkanı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı kendisini böyle sıfırladı.

Ekonomik ve hukuk seferberliği ilan edeceği ortamı böyle oluşturdu.

Ben yapmadım, onlar yaptı diyerek, yeniden halkın umudu olmak… Sütten çıkmış ak kaşık…

Parlamenter sistemi, halkın ve meclisin iktidar üzerindeki denetimini, hep beraber oylarımızla kaldırdık. Ağzından çıkanın kanun olduğu tek yetkili adam rejimini, hep beraber getirdik. Ne oldu? Babacan gibi Davudoğlu gibi isimler bile halkın yeniden umudu olmaya başladı. Hayret!

Son anketlere göre AKP ve MHP’nin oylarında büyük düşüş var. Küçük ortak barajın altında. Büyük ortak ise yüzde 30’un altında!

Sayın Erdoğan’ın, eriyen parti üye sayısını artırmak için, İl-ilçe başkanlıklarını seferberliğe çağırması da, Sayın Bahçeli’nin askıda ekmek kampanyası da para etmedi. İkisine de rağbet yok, teveccüh yok.

Son durum, Kıbrıs açılımı gibi, Ermenistan açılımı gibi, terör açılımı gibi, FETÖ’ye ne isterlerse verdiği gibi, devam edip gelen yanlışlar ve yanılmalar silsilesinin son halkası.

Yandaş müteahhitlere dövizle borçlanma, devletin kritik görevlerinde liyakati dikkate almama, zenginin vergisini silip de dar gelirliye yüklenme, trafik cezalarından medet umma… Yine, vergi barışıyla gelecek paraya muhtaç kalma.

Enflasyon tekrar çift haneli, dövizin bozuk parasıyla restoranda karın doyuyor, bizim paranın değeri yok. Trilyonlar değerindeki karlı Atatürk-Yeşilköy havaalanının pistine Covid hastanesi yapıldı. Sağlık Bakanı’nın tüm Türkiye için verdiği pandemi ölümleri sayısının iki misli ölüm sadece İstanbul’da. Hani biz pandemiyle mücadelede örnek ülkeydik?

Yazarlar, gazeteciler, fikirleri ve mesleki faaliyetleri yüzünden hapse giriyor. Milletvekili dokunulmazlığı lafta. Alt mahkeme, üst mahkeme kararını tanımıyor, hukuk katliamları oluyor.

Şimdi, bütün siyasi ve ekonomik politikaları tek başına, meclisin ve halkın istem ve denetimi olmadan belirleyen Cumhurbaşkanımız’da, kendi politikalarından dönüş sinyalleri alıyoruz.

Piyasa faizde serbestleşmeye kilitlendi. Arınç, Ala, Ağbal, Elvan gibi, geçmişteki yanılma ve kandırılmalar silsilesinde önde gelen isimler tekrar işbaşına gelmeye başladı.

Demek ki yanlışlar tekrarlanacak.

Ekonomi ve hukukta seferberlik ilan edildi.

18 yıllık iktidarında, zaman içinde rahatça yayarak yapabilecekleri için acil seferberlik ilan etmek? Bir de acı reçete önermek…

Olsa olsa başarısızlığın itirafı!

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.