“ TOKİ, DÜNYA STANDARTLARINDA VE DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYGUN YAPILAR KAZANDIRACAK!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“ TOKİ, DÜNYA STANDARTLARINDA VE DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYGUN YAPILAR KAZANDIRACAK!”

Bu haber 23 Şubat 2020 - 18:39 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu…

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz sorulara hem içtenlikle cevap verdi hem de kamuoyunda TOKİ’nin yapacağı konutların pahalıya mal olacağına dair iddialara da açıklık getirdi. Vekil Balık, “Mümkün oldukça maliyetler düşürülmeye çalışılıyor. Yalnız şöyle bir gerçek var ki bu yapılan yapılar dünya standartlarında ve deprem yönetmenliğine göre yapılıyor yani demir ve çimento ağırlığı fazla olan özel bir sistem ile yapılmakta” diyerek ödemeler konusunda da vatandaşın içinin rahat olması gerektiğini ifade etti.  Ayrıca Vekil Balık, “Ödemeler faizsiz iki yıl ötelemeli olacak ve 18 yıl boyunca ise taksitlendirilecek.  Bu konutların altyapıları ise devlet tarafından yaptırılacak” diyerek bu konutların özelliklerini tek tek sırladı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisini Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ve Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Songül Dursun ağırladı.  Ziyaretine yönelik açıklama yapan Vekil Balık ardından kendisine yönelttiğimiz sorulara da açıklık getirdi.

VEKİL BALIK, GAZETEMİZ FIRAT’I TEBRİK ETTİ***

Elazığ’ın çok büyük bir afet geçirdiğini aktararak sözlerine başlayan Vekil Balık, “Elazığ tarihinin en büyük sarsıntısını ve en büyük felaketini geçirdi ve Elazığ’ımıza da 37 vatandaşımızı kaybettik. Bununla birlikte yaralılarımız vardı evini kaybeden insanlarımız vardı. Bunun arkasından medya olarak tabi ki sizler de yayınlarınızı yaptınız. Ben medya mensuplarımıza, vatandaşlarımızı destekleyici onların gönüllerini ferahlatıcı haberler yaptıkları için ve onları rahatlattıkları için teşekkür etmeye geldim işin doğrusu. Bu anlamda da ben sizin gazetenizi özellikle tebrik ve teşekkür ediyorum. Gerçekten bugüne kadar vatandaşımızın korkularını giderici haberler yaptınız. Hepinize çok teşekkür ederiz” dedi. Gazetemiz yetkilileri ise Vekil Balık’a ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek, yayımcılık anlayışımızı her ne olursa olsun özveri ile sürdürdüğümüzü ve bu çizgimizden vazgeçmeden kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğimizi aktardılar.  Sonrasında ise Vekil Balık, kendisine yönettiğimiz sorulara da açıklık getirdi. İşte Vekil Balık ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Depremin olduğu ilk andan itibaren sizler de diğer devlet erkânı ile birlikte sahadaydınız; ilk etapta depremzedeler çadır kentlere yerleştirildi ve daha sonra onlar için konteyner kentler inşa edilmeye başlandı. Pazar günü itibari ile ilk konteyner kente vatandaşların yerleştirileceğini biliyoruz peki tamamı ne zaman kullanıma açılacak?

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA BU KADAR HIZLI SÜREDE KONTEYNER KENT KURULDU”***

Konteyner kentlere depremzedelerin ilk yerleştirmesi İnşallah okullar açılmadan önce yani bu pazar günü Doğukent’e inşa edilen konteyner kentler ile gerçekleştirmiş olacağız. Pazartesi okullar açılacak ve bizler bütün planlamalarımızı çocukların okullarına taşınması ile ilgili yapıyoruz. Çocuklarımız herhangi bir mağduriyet yaşamasın istiyoruz. Konteyner kentlere yerleştirme önceliği de şöyle olacak: İlk olarak şehit aileleri, engellisi olanlar, hastası olanlar, okuyan öğrencileri olanlar ilk aşamada konteynerlerden faydalanacak. İnşallah bir hafta on güne kadar da bütün konteynerlerimiz tamamlanacak. Bununla birlikte insanımızda kış şartlarında çadırda yaşamak zorunda kalmayacak ve onlara daha rahat yaşayabilecekleri ortam oluşturmuş olacağız. Türkiye’de ilk defa bu kadar hızlı sürede konteyner kentler kuruluyor. Başladıkları günden bugüne 15 güne kadarkurdular. Daha önce galiba Elazığ’da hiç 60 günden önce konteyner kentte kurulmamış. Bu süreçte zorlu bir süreçti, sağ olsun üstlenici firmalarda soğuğa rağmen 24 saat esası ile çalışarak verdikleri taahhütleri yerine  getirdi ve bizlerde vatandaşımızı daha güvenli daha sıcaklı ortamlara yerleştireceğiz. Evleri yıkılmış, evleri ağır hasarlı, evleri orta hasarlı ve daha sonra da eğer yer kalırsa evlerine korkarak giremeyenler buralara yerleştirilecektir.

TOKİ ‘de hızlı bir şekilde çalışmalarına başladı ama vatandaşın kafası hâlâ bu konuda çok karışık. TOKİ’nin evlerinin maliyeti konusunda da ve bunu TOKİ’nin nasıl taksitlendireceğine ilişkin de bir takım sorular sorulup duruluyor, bunlara da açıklık getirir misiniz?

“İNŞALLAH BİR YILSONUNDA İNSANIMIZ GÜVENLİ EVLERİNE KAVUŞMUŞ OLACAK!”

TOKİ’nin AFAD ve Çevre Şehircilik ile beraber yaptığı yapılar var. Bunlar birbirinden farklı bir hak sahipliği bir de kentsel dönüşüm kısmı var. AFAD’ın ve Çevre Şehirciliğin çok azda olsa birbirinden farklı. Hak sahipliği noktasında; iki yıl ödemesiz ve 18 yıl taksitle olacak bu evler.  Yine ilk defa evlerin büyük bir kısmı kendi mahallelerinde yapılmaya gayret ediliyor. Burada da çok fazla mağduriyet yaşanmayacak.  Bununla birlikte yine rezerv alanları var. Rezerv alanlarını tercih edenler oralara gidecek, kendi mahallemi tercih ediyorum diyenler de kendi mahallelerinde mümkün olduğunca çok insan yerleştirilmeye gayret edilecek. Ödemeleri faizsiz iki yıl ötelemeli olacak ve 18 yıl boyunca ise taksitlendirilecek. Özellikle bunlar maliyetine olacak. Çünkü altyapısı tamamen devlete ait olmak üzere yapılacak.  Mümkün oldukça maliyetler düşürülmeye çalışılıyor. Yalnız şöyle bir gerçek var ki bu yapılan yapılar dünya standartlarında ve deprem yönetmenliğine göre yapılıyor yani demir ve çimento ağırlığı fazla olan özel bir sistem ile yapılmakta. İnşallah bunun sonucunda da insanlarımız depreme dayanıklı, güvenli ve sıcak evlerine de kavuşmuş olacaklar.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, üç ay süresince su faturasının alınmayacağını ifade etti. Bunun üzerine benzer bir uygulamayı doğalgaz ve elektrik tedarikçilerin yapıp yapmayacağı da gündeme geldi. Bu konuda bu kurumların yetkilileri ile görüşmeleriniz oldu mu?

FATURALAR İLE İLGİLİ ALTERNATİF ÇALIŞMALAR VAR!***

Bu konuda Enerji Bakanımız ile görüşmelerimiz oldu. Enerji Bakanımız ile yaptığımız görüşmelerde üç ay bir erteleme konuşuldu. Sonrasında ise daha ileri bir çalışma yaptık. Plan ve bütçe komisyonunda da bu konuyu görüşerek deprem alanlarında da doğalgaz ve elektrik faturalarının bir yıl ertelenmesi ve bu bir yılın sonunda da oluşacak faizin Enerji Bakanlığı tarafından karşılanmasına yönelik Plan ve Bütçe’de bir çalışmamız var. İnşallah Plan ve Bütçe’den geçerse bu konuda vatandaşlarımız daha bir rahatlamış olacaktır.

“FATURALAR BİR AYLIK DEĞİL, KIRK GÜN SONRA OKUNDU”

Yalnız şunu da söyleyeyim: Bu ay doğal gaz faturaları biraz yüksek geldi insanların bunda büyük tepkisi oldu. Ancak 30. gün değil. 40. küsür günden sonra okunduğu için faturalarda bir artış görüldü. Bununla ilgili de gerekli çalışmaları yaptık, bakanlarımız ile de görüştük. İnşallah insanlarımızın mağduriyetlerini önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ben yine Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nı kutluyorum. Geldiği günden bugüne vatandaşın takdirini kazandı. Suyun üç ay ücretsiz oluşu da vatandaşın takdirini kazanan başka bir uygulama. Kendisini tebrik ediyorum.

Yeni yapılacak imar planını belediye mi yoksa bakanlık mı hazırlayacak? Bu konuda nasıl bir yol izlenecek?

“BU ŞEHİRDEKİ BÜTÜN YAPILARI DÜZELTME ŞANSIMIZ VAR”***

Bununla ilgili Bakanlık ve belediyemiz birlikte çalışıyor. Belediyemiz bu konu ile ilgili, bu konunun muhatapları ile birlikte sekiz aydan beri toplantı yapmakta. Süreç değişti artık kentsel dönüşümden daha farklı bir sürece dönüştü. Yine revizyonlar ile ve bakanlığın yaptığı çalışmalar ile İnşallah yeni bir sisteme gidilecek. Belediye başkanımız da çok net bir şey söyledi. “Siyasi bir risk alıyorum ama bu şehirdeki bütün yapıları düzeltme şansımız var. Yüksek yapılardan uzak daha yaşanabilir bir Elazığ kurma şansımız var” dedi. Biz de bakanlıklar ve milletvekilleri olarak bunu destekliyoruz. Biz her türlü çalışmayı destekliyoruz.  Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte bizzat Elazığ’ın mimarisine ve yapısına daha uygun evler yapılabilsin diye çalışmaktayız. Mesela Sürsürü de yapılacak evlerin Harput mimarisine daha uygun bir mimari için tasarladık.

Yereldeki şehir plancıları dışında imar konusunda ulusaldaki şehir plancılarından da faydalanılacak mı?

“BAŞKANIMIZ ELAZIĞ MENFAATİNE HER FİKRE AÇIK”

Buradaki şehir plancıları ile görüş alışverişinde bulunulmuştu. Depremin ardından bir değişim sürecine girdiler. Çalışmalarını ekip olarak sürdürmekteler. Belediye Başkanımız, her fikre açık.  Elazığ’ı menfaati doğrultusunda gelecek her fikre de açıklar. Her türlü çalışmanın da destekçisiyiz. Elazığ’ın değişimi ve dönüşümü için bu büyük bir şans. Bunu da Elazığ’ın mimarisi açısından doğru değerlendirmeliyiz.

Merak edilen konulara açıklık getirdiğiniz için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“İLK ANDAN İTİBAREN HÜKÜMETİMİZ HER ALANDA GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPTI”
Ölenlere Allah’tan rahmet, ailesini kaybedenlere ise Allah’tan sabır diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün memleketimize geçmiş olsun diliyorum.  Burada 83 milyonun tek yürek olduğunu gördüm. Gelen yardımların hepsi AFAD üzerinden çok başarılı bir şekilde dağıtıldı. Türkiye’nin her yerinden büyük yardımlar geldi. Hükümetimiz ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız daha 24 saat geçmeden alandaydı. Hükümetimiz her alanda gerekli çalışmaları yaptı.

“EN BÜYÜK TEŞEKKÜRÜ KENDİ HALKIMA YAPIYORUM!”

Ama ben en büyük teşekkürü kendi halkıma yapıyorum. Çünkü gerçekten bu süreçte hiçbir taşkınlık yaşanmadı. Hırsızlık olayları neredeyse hiç olmadı. Vatandaşlarımız bu süreci tamamen suhulet içinde ve birbirlerine bağlanarak geçirdiler. Ben bütün vatandaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Cenazelerimizi birlikte gözyaşları ile kaldırdık. Yaralarımızı hep birlikte sardık. Bundan sonraki süreçte de yine  daha iyi bir Elazığ için biz vatandaşlarımızla el ele, gönül gönüle bir yıl sonra yaşayacağımız daha iyi bir Elazığ için çalışacağız. Ben medya mensubu arkadaşlarımıza hem de şehrime sonsuz teşekkür ederim.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.