Özel Haber: Beyza Bişkin

Elazığ’da kış sezonunun gelmesiyle beraber kestane, tezgahlarda satılmaya başladı. Ateş üzerinde kebap olarak tüketildiği gibi çiğ olarak da tüketiliyor. Ancak bu yıl ülkemizde kestanenin az bulunması ve yüksek fiyatla satışı yapılması nedeniyle ithal kestanelerin satışı da arttı. Uzmanlar, piyasada çokça bulunan Çin kestanesine karşı düşük kaliteli olduğu gerekçesiyle rağbet gösterilmemesi konusunda vatandaşı uyarıyor. Peki Çin kestanesi yerli kestaneden nasıl ayırt ediliyor. Elazığ’da 33 yıldır seyyar satıcılık yapan İrfan Sarıkaya anlattı.

“Çin kestanesi yüzünden satışlarımız düştü”

Bu sene kestane fiyatlarından bahseden Sarıkaya; “Türkiye’nin En kaliteli kestanesi Aydın kestanesidir. Bu sene pişmiş kestanenin kilosu 400 TL çiğ kestanenin kilosu ise 250 TL’den satılıyor. Çin kestanesi son günlerde gündemden düşmüyor. İnsan sağlığı için zararlı böyle olunca da vatandaşlar korkuyor kestane almaya zehirlenir miyim diye bizim de satışlarımız bu durumdan etkilendi, satışlarımızda düşüş var” dedi.

Çin kestanesi nedir?

Çin kestanesi olarak da bilinen Castanea mollissima, Fagaceae ailesinin bir üyesi ve Çin, Tayvan ve Kore'ye özgü bir kestane türüdür. Hayvan yemi olarak tercih edilen Çin kestanesi, hayvan yemi olarak kullanılan ve insan tüketimi için uygun olmayan bir üründür.

Başkan Alan, mimar ve mühendislerle bir araya geldi Başkan Alan, mimar ve mühendislerle bir araya geldi

Çin kestanesi yerli kestaneden nasıl ayırt edilir?

Vatandaşlara Çin kestanesi ayırt etmenin püf noktalarını vere İrfan Sarıkaya; “Çin kestanesi yerli kestanelere kıyasla daha uygun fiyattan satışa sunulur. Ayırt etmenin bir diğer yolu da pişirince de farklı etkiler görülür. Tadı yok gibidir, pişince kabuğundan ayrılmaz ve beyaz beyaz köpüklenir ve acıdır. Ayrıca parlaktır yerli kestaneden bu şekilde ayırt edilebilir” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Beyza Bişkin