TELMİH DERGİSİ BEŞ YAŞINDA « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TELMİH DERGİSİ BEŞ YAŞINDA

Bu haber 23 Kasım 2019 - 8:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kültür sanata ve edebiyata adanmış hayatların ortak paydada bir araya gelmesi ile oluşan Telmih Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat dergisi;  on üçüncü sayısını ve dördüncü yılını geride bırakmanın mutluluğunu yaşamakta.    Geride bıraktığımız hafta derginin organize ettiği ‘’Mevsim Sonbahar ‘’ şiir etkinliği ile birlikte şairlerin şiirlerini okuması, emek veren edebiyat sevdalısı yüreklerin dergi hakkında konuşmaları, hazırlanan sinevizyon gösterimi ve pasta kesimiyle birlikte sunulan kokteyl ile yeni yaşının kutlaması yapıldı.

Telmih dergisini köşemize taşımamızın gayesi yeni yaşının kutlanması yanında yaptıkları çalışmalar ve yapmak istedikleri çalışmaları siz okurlarımı haberdar etme amacıdır. Mutfağı Elazığ’da olan bu derginin yayın hayatına başlamasından günümüze ulaştığı mesafeyi; ülkemizin dışından kırk civarında ülkeden yazarlara ulaşması, bu ülkeden yazarların eserlerini yayımlamasıyla açıklayabiliriz. İletişim çağının nimetlerinden faydalanan dergi gönüllülerinin bir aile bütünlüğünde ki duygudaşlığı yakalamaları bunun akabinde hareket etmeleri derginin yakaladığı başarılı ivmenin temel etkenlerindendir. Ben egosunun yerine biz duygusuyla hareket edilmesi onlarca dergi gönüllüsü ve emekçilerinin aile bütünlüğünü sağlamıştır. Telmih dergisi, birlikteliğin oluşturduğu gücün birçok sahada olduğu gibi edebiyat sahasında da başarılı işlere imza atacağının adeta kanıtı olmuştur.

Geleneğin tecrübesine sırt çevirmeden sahasında ki birçok dergi emekçileri ile uyumlu çalışmalar sürdüren dergi mutfağında ki gönüllüler geleceğin oluşumunda ki yenilikleri yakalamak için de üstün gayret sarf etmektedir.  Bunun için başka illerde ki dergi ekiplerine yapılan ziyaretler, fuarlara katılımları ve düzenlenen kültürel etkinliklere paydaş olmayı sayabiliriz.

Telmih yazım atölyesi faaliyetlerini derginin kurulduğu günden beri sürdüren dergi ekibi, bu çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlamıştır. Gelecek nesillerin yazarları, şairleri ilk yayınlarını yazdıkları nitelikli eserlerle dergide yayımlama başarısına ulaşmıştır. Bu genç yüreklerin meydana getirdiği eserleri sadece Telmih dergisinde değil ülkemizin birçok edebi dergisinde görebilmekteyiz. Gençlerin başarı merdivenlerini çıkmada ki maharetlerine anımsanmayacak derecede büyük katkılar sunan derginin gönüllü eğitmenleri, yetiştirdiği öğrencilerle ülkenin edebiyatına yaptığı katkıların teminatıdır. Halen sürmekte olan yazım atölyelerinden faydalanmak isteyenlere kapıların sonuna kadar açık olduğu teminatını rahatlıkla verebilirim.

Telmih okumaları başlığı altında kitap okuma etkinlikleri de düzenleyip kitap okuma alışkanlığının pekişmesi konusunda duyarlı çalışmalara imza atması ayrıca bir farkındalığını ortaya çıkarmaktadır.  Bu konuda ilimizde ki bazı sivil toplum kuruluşları ile ortak yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Telmih kitap çalışmaları nihayetinde altı kitap yayımına ulaşılmış bunun akabinde 3. Elazığ Kitap Fuarında yer alarak gerek derginin on üçüncü sayısı gerekse bünyesinde ki kitaplarla ilimiz okurunun karşısına çıkma onuruna nail olmuştur. Fuarda gözlemlediğimiz kadarıyla yoğun bir ilgiyle karşılanmış olan Telmih dergisi standı var olan çizgisi ve yaptıkları ile edebiyat sevdalılarından geçer not alıp gönüllerde yer edinmenin ilk adımlarını atmıştır.

Günümüzden geleceğe doğru emin adımlarla yürüyen bir aile hüviyetinde ki Telmih dergisinin geniş ailesinde yer almak sadece samimi bir merhabayla başladığını belirtmekte beis görmüyorum.

Yayın hayatına başladığı günden şimdiye kadar maddi manevi desteklerini esirgemeyen yüzlerce edebi gönüllü dostlara teşekkür ederken; edebiyat bahçesine yeni güller, çiçekler dikerek bu bahçenin zenginleşmesine vesile olan Telmih dergisinde ki yol arkadaşlarıma da şükranlarımı sunuyorum.

                                                                                                              

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.