TEKNOFEST VE AKILLI ŞEHİRLER « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TEKNOFEST VE AKILLI ŞEHİRLER

Bu haber 20 Eylül 2019 - 8:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hızla gelişen teknoloji ve buna bağlı yeniliklerin insan hayatında getirdiği kolaylıkları her birimiz günlük hayatımızda yaşıyoruz.

Her buluşun insan hayatına girmesi, çok farklı sosyal ve kültürel değişimlere neden olmuştur. Bilginin depolandığı, işlenebildiği çok hızlı işlem yapan teknolojilerin gelişmesi, hayatımızda artık her şeyin akıllanmasına yol açmıştır. Bilginin depolanmasıyla birlikte bilgiye sahip olma ve bunu en iyi şekilde kullanarak birçok işlemimizi yapmak gibi gerçekten önemli bir çağa girdiğimizi ve ıskalanmaması gereken bir bilgi çağında olduğumuzu bilmemiz gerekir.

Nüfusun yoğun olduğu yerleşim birimlerinde teknoloji kullanımının şehircilik alanında daha ciddi, daha süratli ve daha başarılı hizmete dönüşmektedir.

Bütün bu teknolojiler varsa ve bu teknolojik kolaylıkları halkımızın hizmetine sunmak istiyorsak şehirlerimizi de akıllı kentler yapmak durumundayız.

Vatandaşın sabit ve mobil teknolojik cihazlarıyla ulaşabildiği her alanda bilgi dönüşü sağlayan interaktif bilgi akışı sağlayan, entegre bir yapı üzerine inşa edilmiş paylaşan, katılan, denetleyen uygar bir kent oluşturmak çabasıyla bilgi işlem teknolojilerini birleştirip hizmette yeni yaklaşımlar olarak sunmak durumundayız.

Bir şehir “akıllı kent” tanımına ne kadar uygun hale getirilirse ile o şehirde yaşamak isteyenlerin sayısı artacaktır.

Dünyada yaşanabilir kentler sıralamasında; ülke olarak çok iyi bir noktada olduğumuz söylenemez. Ancak yeni teknolojinin kısa bir süre içerisinde tüm dünyada yayılması ile şehirlerin bundan istifade etmesi kendi gayret ve çabalarıyla orantılıdır.

Akıllı kentlerin sunduğu avantajlarla insanlar daha çok kültürel ve turistik aktivitelerden yararlanma imkânı bulabilecek, kent bilgi sistemi mükemmel çalışan bu kentlerde yer almaya başlayacaklardır. Böylece Akıllı Kentlerin marka olma değeri artacak, Akıllı Kentler normal kentlerden açık ara rekabette daha önde olacaktır.

Ülkelerin değil şehirlerin yarıştığı bir rekabet ortamında akıllı kentlerin normal kentlerden açık ara önde olacağı bir gerçektir.

Akıllı kentte yaşayıp bilgi işlem teknolojileriyle tüm işlemlerini oturduğu yerden yapan insanlar mutlu ve huzurlu olacakken, bu teknolojiye mesafeli ve uzak duran insanlarımız ise gereksiz zaman ve uğraşlar sonucu mutsuz olacaklardır.

Bu açıdan şehrimizin IQ’su ne kadar yüksek olursa olsun, bu teknolojileri tanıtım, turizm, günlük yaşam, ulaşım, haberleşme gibi alanlarda yeterince kullanıcı oluşturamazsak, vatandaşı haberdar edemiyorsak bu yarışta yerimizi alamayız. Akıllı dünya geliştikçe, akıllı kentte yaşayıp bilgi işlem teknolojileriyle ilgili olmayan bir birey mutlu olamayacaktır.

İlimizi diğer şehirlerden ayıran ve farklı kılan, yine bu konuda gelecek adına umutlandıran güzel gelişmelerin olması önemli bir şans. Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği ilk 28 şirketten biri olarak yer alan ve ilimizin gururu olan ASTAV Yazılım, şehrimizi akıllı kentler kategorisinde önemli bir yere taşıyacağının da müjdesini veriyor.

ASTAV yazılımın hayata geçirdiği GoArt projesi ile başta Harput olmak üzere şehrimizin birçok tarihi ve turistik mekânlarına teknolojik yolculuklar yapılacak. Tarihe tanıklık edecek ve o duyguları o günkü görsellik ve ruhla yaşayarak bu heyecana ortak olacağız.

Burak Soylu’nun farklı konulardaki girişimciliği ve takım ruhu oluşturmadaki başarıları şehre güzel hizmetler olarak yansıyacak ve özellikle GoArt projesi ile tarihe yolculukla birlikte şehrimizin tanıtımı noktasında da bir devrimin startı da verilmiş olacak.

Genç ve girişimci yönünle gururumuz olan Burak Soylu’yu hem şehrimizi tanıtma konusunda gerçekleştirdikleri yazılım programları hem de Teknofest gibi önemli bir festivalde ilimizi temsil eden firma olan ASTAV’ın başarıları dolayısıyla tebrik ediyor, başarıların artarak devamını diliyoruz.

Mehmet Karaaslan
Mehmet Karaaslanmehmetkaraaslan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.