Her yıl olduğu gibi bu yıl da Teknofest yarışmalarına katılara adını yazdırmayı başardı. Başvurusu yapılan projelerden üç yenilikçi proje, Teknofest İstanbul finaline katılmaya hak kazandı.

Teknofest 2023 kapsamında 81 ilden binlerce proje başvurusunun yapıldığı  yarışmalarda finale kalan takımlar, Elazığ Şehit Muammer Faruk Salgar Gençlik Merkezinde teknik ve maddi destek alarak projelerini hazırladı. Sağlıkta Yapay Zekâ yarışmasında üniversite düzeyinde OKETruaj ve Alpha takımları finale adını yazdırdı. İki takımın da danışmanlığını Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu yapmakta.

Finale yükselen "Sağlıkta Yapay Zekâ" projelerinde, hastalık tespiti ve erken teşhis konularında yapay zeka çözümleri geliştirildi. OKETruaj takımı üyeleri, Elazığ Deneyap eğitmenleri Serap Herkiloğlu ve Harun Biradlı'dan Alpha takımı üyeleri ise  Berkay Ersoy ve Sümeyye Bayraktar ile olmak üzere toplam da dört kişiden oluşuyor. Finale kalan diğer proje ise Eğitim Teknolojileri kategorisinde ortaokul düzeyinde Yiğit Doğan'ın projesi oldu. Şehit Hasan Halit Küçük Ortaokulu öğrencisi olan Yiğit Doğan, aynı zamanda Elazığ Deneyap Atölyesi öğrencisi olarak finalde yarışacak. Eğitim Teknolojileri projesi, Türkçe'de sıklıkla yanlış yazılan kelimeleri düzeltmeye yönelik eğitsel mobil oyun olarak geliştirildi. Projenin danışmanlığını Şehit Hasan Halit Küçük Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve aynı zamanda Elazığ Deneyap Atölyesi Eğitmeni olan Mehmet Emin Hangün yapıyor.

Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren yaptığı açıklamada, “Hey yıl Teknofeste katılan Gençlik Merkezi Deneyap Atölyesi öğrencilerimiz güzel projelere imza atıyor. Yeni nesil gençlerimiz akıllı, zeki ve yenilikçi bir şekilde azimle, büyük bir hevesle çalışarak hedeflerine bir bir ulaşıyor. Gençlerimizi ve eğitmenlerini tebrik ederek Teknofest İstanbul’da başarılar diliyorum " ifadelerine yer verdi.