TEKERLEKLİ SANDALYE ALMAK HAYAL OLDU « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TEKERLEKLİ SANDALYE ALMAK HAYAL OLDU

Bu haber 11 Eylül 2019 - 8:09 'de eklendi.

Değerli okuyucularım sizinle engelli bireylerin yani bizlerin ayağı olan tekerlekli sandalye evden çıkmamız da yollardan gitmemize çok katkısı olan tek umudumuz; tekerlekli sandalyeydi. Şimdi tekerlekli sandalye almakta hayal oldu. Bedensel engellilerin hayatını kolaylaştıran, ulaşım aracı olarak kullanılan tekerlekli sandalyeleri alabilmek o kadar da kolay değil.

Ülkemiz de tekerlekli sandalyeleri üreten bir fabrika olmadığı için ürünlerin çoğu yabancı ülkelerden ithal olarak gelmektedir. İthal olarak gelmesi dolar ve euro para birimlerini esas aldığı için ekonomik olarak bütçeyi etkilemektedir. Bireysel olarak ikinci sınıf manuel tekerlekli sandalye alınmaya kalkışan bir kişi katma değer vergisiyle 2.500 Türk Lirasını gözden çıkarması gerekiyor. Bütçe yetersizliği olan kişiler ise tam teşekkürlü hastanelerin heyet kurullarından alınan raporlarıyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmasıyla birlikte tekerlekli sandalyeyi temin edebilmektedir. BU O KADAR DA KOLAY DEĞİL Hastanelerin heyet kurullarına tekerlekli sandalye kullanımıyla ilgili başvuruda bulunmak isteyen engelliler, üç aşamadan geçmesi gerekmektedir. Birincisi raporu veren kurum mutlaka devlet hastanesi olmalı, ikincisi raporu ortopedi doktorlarının onayı olması ve son olarak maksimum 30 gün içerisinde hastanenin heyet kurulundan çıkacak kararı beklemektedir.

TEKERLEKLİ SANDALYE NASIL ALINIR?

Engelli birey tekerlekli sandalye kullanımını heyet raporuyla hak etmişse, bu kurul raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuracaktır. Başvuruda bulunan engelli birey, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anlaşmalı olan tüm bayiilere yönlendirme yapılmaktadır. Anlaşmalı bayilerden alınan tekerlekli sandalyenin kullanım garantisi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği ölçüde 5 yıl kullanım ömrü belirlenmiştir. Garanti süresi içerisinde herhangi bir arıza durumunda bayi ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, standart tekerlekli sandalye ödemesi 500 Türk Lirasıyla başlıyor. Engelli bireyin aracın özelliğine göre Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi değişkenlik gösterebiliyor.

Metin Fırat
Metin Fıratmetinfirat@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.