TEFEKKÜR, TEZEKKÜR, TEDEBBÜR VE BAKAN GÜL… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TEFEKKÜR, TEZEKKÜR, TEDEBBÜR VE BAKAN GÜL…

Bu haber 10 Ocak 2020 - 8:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kur’an’da düşünmek mastarının üç farklı karşılığı vardır:

Tefekkür, tezekkür, tedebbür.

Tefekkür fikreden akıl.

Tezekkür zikreden akıl.

Tedebbür tedbir alan akıldır.

Tefekkür, halimiz üzerinde düşünmektir.

Tezekkür tarih, mazi üzerine düşünmektir.

Tedebbür ise istikbal üzerine düşünmektir.

Değil Bakan, milletvekili bile değilken, 2015 yılında Gaziantep’te kutlu doğum haftası etkinliğine katılarak seçim çalışması yaparken Haznevi Tarikatı’nın hocasının konuşmasından sonra karşılıklı el öperek selamlarını ileten Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, sosyal medya üzerinden tarikat şeyhinin elini öptü yalanını görmüşsünüzdür.

Şeb-i Aruz kutlamalarına katılarak Mevlana anma etkinliğinde zamane müridinin karşılıklı ellerini öperek selamlaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da görüntülerini görmüşsünüzdür.

İkisi üzerinde de farklı anlam çıkarmak suretiyle, siyasi ikbal ve linç kampanyası yapmaya çalışanların yanlış yerde doğruyu aradıklarını söylersem ne dersiniz?

Her iki programında, devletin bilgisi dahilinde, kısmen ve resmen desteğiyle yapıldığını unutmuş olanlara hatırlatmak istiyorum.

Her iki programa katılan gerek Gül ve gerekse de Kılıçdaroğlu’nun hadiselerin yaşandığı yere zorla değil kendi istekleriyle gittikleri bir yana dursun, devletin yetkili organlarından izinler alındığı unutulsun, salonu hınca hınç dolduran insanların neden orada bulunduğu görmezden gelinsin, sorun el öpme mevzusuna hapsedilip tartışılsın.

Yapmayın ayıptır, günahtır.

Kul hakkıdır bu. İtibar suikastçılarının iftirasıdır bu.

Bakan Gül için yapılan eleştirelleri ne kadar doğru bulmuyorsam, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için de yapılan karşılaştırmayı o kadar yanlış buluyorum ben.

Bizim daha önemli işlerimiz var.

Zamanımızı ve enerjimizi bu hadiselerle bitirmek yerine hizmette yüksek kaliteyi nasıl yakalayacağımızı tartışmamız lazım.

Bunları yazarken ve yorumlarken daha dikkatli olmalı ve düşünmeliyiz.

Eleştiri yapanların iyi niyetli olduklarını düşünmüyorum.

Bir bardak suda fırtına kopararak, iç hesaplaşmalarına hadiseleri malzeme yapanların gizliden taraf oldukları ve yanlarında bulundukları insanları linç etmeye çalışmalarını doğru bulmuyorum.

Mücadelenizde ve muhalefetinizde mert olun.

Gizli gizli yapılan eleştirilere bıyık altından gülerek, durumdan vazife ve kazanç elde etmeye çalışanlara iyi düşünmeleri gerektiğini tavsiye ediyorum.

Bu yüzden Kur’an’da düşünmek mastarının üç farklı karşılığı olan Tefekkür, Tezekkür ve Tedebbür’ü örnek olarak bilin diye yazıyorum.

Halimiz üzerine düşünerek tefekkür etmeliyiz.

Tarih, mazi yani geçmiş olanlar üzerine düşünerek Tezekkür etmeliyiz.

İstikbal üzerine düşünüp, kalp kırmadan Tedebbür etmeliyiz.

Bunları ihmal ediyor, dinin emirlerini ve inandıklarımızı inkar ediyorsak fikren, ruhen ve şeklen kendi kendimizi imha etmeliyiz.

Kalın sağlıcakla,

Arif Kurt
Arif Kurtarifkurt@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.